MMF: Srbija prebrodila krizu

MMF ocenjuje da je finansijski sistem u Srbiji uspešno prebrodio finansijsku krizu, ali da će morati da se izdrži mogući nastavak pogoršanja ekonomskih uslova.

Izvor: B92

Petak, 28.05.2010.

13:47

Default images

U izveštaju se navodi da bi glavni rizici za bankarski sektor mogli da budu produžavanje recesije i rast kreditnog rizika zbog deviznog zaduživanja.

MMF je ocenio da bi u Srbiji trebalo postepeno da se smanjuju obavezne rezerve banaka i iznos državne garancije na štednju.

Potrebno je, ističe se, uvesti i procedure kojima bi se za kompanije olakšalo restrukturiranje kredita sa kašnjenjem u otplati.

Bankarski sektor u Srbiji, navodi se, visoko je kapitalizovan i likvidan i pokazao je značajnu otpornost u stres testovima, tako da ni znatan porast obima kredita sa kašnjenjem u otplati ne bi ugrozio adekvatnost kapitalizacije banaka.

U izveštaju MMF-a ocenjuje se i da bi Vlada Srbije trebalo da napravi sveobuhvatnu strategiju upravljanja zaduživanjem.

Neophodno je da se procedure emitovanja državnih obveznica usklade sa najboljom međunarodnom praksom iako je emitovanje tih hartija od vrednosti u Srbiji pomoglo da se obezbede stabilni izvori finansiranja, naveo je MMF.

Prema izveštaju MMF-a, osiguravajuće kompanije u Srbiji su dobro kapitalizovane, ali je srpsko tržište osiguranja nerazvijeno.

MMF je preporučio da se u Srbiji završi odvajanje kompanija koje se bave životnim i neživotnim osiguranjem, da se usvoje mere za promovisanje osiguranja i liberalizuje lokalno tržište reosiguranja.

Kako se ističe, potrebna je i revizija funkcija agencija za osiguranje depozita, pošto prema trenutnim rešenjima može da dođe do konflikta interesa u obavljanju određenih dužnosti.

Izveštaj o stabilnosti finansijskog sistema Srbije završen je 8. marta na osnovu do tada dostupnih podataka, naveo je MMF

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: