Svet

Petak, 02.09.2011.

00:05

Svet se plaši Nemačke dominacije

U Evropi raste strah od Nemačke, u Americi bojazan od njenog približavanja Rusiji i Kini.

Izvor: Novosti

Default images

Ponašanje vodeće evropske ekonomije unutar najosetljivijeg dela zajedničkog dvorišta - zone evra, kao i potezi Berlina u međunarodnoj areni počeli su da ulivaju dozu nelagode nemačkim saveznicima sa obe strane Atlantika.

U najslabijim članicama EU, kao što su Španija, Portugal ili Grčka, raste bojazan da gubitak interesovanja Nemačke za evropsku ideju opada u direktnoj proporciji sa rastom želje Berlina da dominira zonom evra.

U političkim salonima evropskih prestonica, ali i s druge strane Atlantika, instituti i mediji ispisuju analize u kojima se ukazuje na sve veću zainteresovanost Nemačke za Rusiju, pre nego za zapadne saveznike i postavlja pitanje da li se Nemačka udaljava od EU, ili zajedničku valutu koristi kako bi zagospodarila kontinentom. Američki magazin “Veniti fer” primećuje da se evro zamišljen kao način da se Nemačka integriše u Evropu, i ograniči njena mogućnost da dominira drugima, sada pretvara u svoju suprotnost. "Nemačka sada poseduje Evropu", ističe magazin, dok su pojedini britanski listovi čak stvorili kovanicu “Četvrti rajh”.

U SAD, prenosi nemački nedeljnik Špigl, Berlin se već smatra nepouzdanim saveznikom. Vašington ne gleda sa simpatijama nemačko svrstavanje uz Moskvu i Peking prilikom glasanja u UN o vojnoj intervenciji protiv Libije.

Pentagon se mršti na ulaganje nemačke vojne kompanije Rajnmetal u trening centar za ruske vojnike, dok američki energetski biznis pomno prati odustajanje Berlina od nuklearne energije, tumačeći da to znači veću zavisnost Nemačke od ruskog gasa. Američki biznismeni, najzad, uočili su nemačko svrstavanje uz Peking 2010. na samitu G 20, kada se razgovaralo o smanjenju trgovinskog suficita.

I glavni evropski saveznik Nemačke u Evropskoj uniji, Francuska, s nevericom prati pokrete Berlina koji, kako se primećuje u Parizu, više sledi sopstvene, nego interese Unije.

"Od ujedinjenja, Nemačka ima sve manje rezervi i još manje strpljenja da održava evropski sistem u životu", primećuje An-Mari Le Gloanek, iz pariskog Centra za međunarodne studije.

Prezaduženost pojedinih članica Evropske unije, tvrde eksperti, ide naruku ovom trendu. Dugovi su ogromni, a Nemačka traži garancije. Drugim rečima, Berlin preuzima komandu, dok Pariz, Madrid, Rim... ne gledaju sa simpatijama na to.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

70 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: