Sreda, 15.09.2010.

15:05

Otpušteno 40 hiljada građevinara

Tokom ove godine u građevinskoj industriji je ostalo bez posla izmedju 30.000 i 40.000 radnika što može dovesti do socijalnih nemira, kažu u Privrednoj komori.

Izvor: Beta

Default images

Na sednici Odbora za građevinarstvo PKS je rečeno da izvođači radova iz oblasti niskogradnje i visokogradnje imaju velika velika nenaplaćena potraživanja od države i javnih preduzeća što stvara probleme u poslovanju.

Neki od problema sa kojima se građevinari suočavaju su i nelikvidnost, nepovoljnji uslovi za dobijanje kredita, neblagovremeno izdavanje građevinskih dozvola, visoka fiskalna opterećenja i izuzetno visoka cena energenata koji se koriste u industriji građevinskog meterijala.

"Iako je država uradila program za dobijanje subvencioniranih kredita, pad životnog standarda i kupovne moći stanovnistva ukazuje da će zainteresovanost građana za kupovinu stanova znatno opasti", navodi se u izveštaju.

Odbor je zaključio da ukoliko država ne preduzme ništa na rešavanju problema posebno u delu bankarstva i fiskalne politike, većina preduzeća će morati potpuno obustaviti rad, što će dovesti do još većih otpuštanja radnika.

Kako je rečeno na sednici Odbora, građevinska industrija obuhvata 10.881 privrednih društava sa 127.812 radnika. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku vrednost izvedenih radova je manja za 14,1 odsto u odnosu na isti period lani a broj izdatih građevinskih dozvola je manji za 30 odsto.

"Situacija u građevinskoj industriji Srbije može se izjednačiti sa vanrednom situacijom, koja zahteva hitnu realizaciju posebnih mera, kako bi se sprečilo dalje urušavanje ove privredne grane, očuvala radna mesta i imovina preduzeća", istaknuto je u PKS.

Predsednik Grupacije za visokogradnju Goran Dugandžija, koji je istovremeno i koordinator Vladine grupe za pomoć preduzećima u oblasti visokogradnje, predstavio je članovima Odbora plan za rešenje dužničke krize preduzeća u sektoru visokogradnje.

"Rešenje je u osnivanju posebnog državnog garantnog fonda koji bi bankama dao garancije za reprogramiranje obaveza preduzeća. Garantni fond mogao bi se osnovati kao zasebna nova institucija ili u okviru postojećeg Fonda za razvoj", ističe se u saopštenju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina i Francuska se dogovorile: "Dozvolićemo"

Kina će dozvoliti uvoz proteinske hrane svinjskog porekla iz Francuske, kao i uvoz svinjskih iznutrica iz te evropske zemlje, navodi se u današnjim odvojenim saopštenjima kineske carine i francuskog ministarstva poljoprivrede.

19:05

7.5.2024.

1 d

Podeli: