Izvor: B92

Prozori ukrašeni cvećem, srednjovekovna arhitektura i drvene kolibe, stilizovani drveni putokazi uz put… Slikoviti gradić Vipiteno izgleda kao iz bajke, ali ono što bi posetioce moglo da zbuni jeste - da li se radi o italijanskoj ili austrijskoj bajci. Geografski, nalazi se na tlu Italije, ali svi natpisi ovde su dvojezični, umesto kjantija pije se pivo, a umesto kanola jedu se kobasice i knedle.

Pozadina zbunjujućeg identiteta grada u regiji Trentino, na severu Italije, krije se u vremenima Prvog i Drugog svetskog rata. Celo područje južnog Tirola ima kompleksnu istoriju i nekad je bio deo Austro-Ugarskog carstva.

Tokom Prvog svetskog rata deo Tirola je anektirala Italija i tako podelila dotad jedinstvenu celinu na austrijski i italijanski deo. U početku novi italijanski identitet nije bio aktivno namtnut germanskom stanovništvu, ali s dolaskom nacista na vlast - "italijanizacija" se sprovodila nasilno. Tada su zatvorene sve nemačke škole i kao obavezni jezik je uveden italijanski, ali uprkos svemu tome južni Tirol nikad nije sasvim izgubio svoj originalni identitet.

U narednim godinama, a posebno u vreme Drugog svetskog rata, regija i njeni stanovnici bili su izloženi stalnoj promeni identiteta. Kriza je kulminirala šezdesetih godina XX veka, a krajem te decenije postignut je dogovor o većoj samoupravi pokrajine Južni Tirol. Od tada do danas ovaj kraj je prerastao u jedno od najbogatijih i najbolje ocenjenih mesta za život u Italiji.

Vipiteno, čije ime na nemačkom glasi Štercing, jedan je od najatraktivnijih gradova cele regije. Nalazi se tik uz austrijsku granicu, dok njegove obojene fasade i srednjovekovne zgrade okružuju vrhovi planina prekrivenih snegom.

Stari od novog dela grada - Città Vecchia i Città Nuova - deli toranj Dodići izgrađen 1469. godine i visok 46 metara, sa pročeljem ukrašenim mehaničkim i sunčanim satom koji su postavljeni 1473. godine. Osim šarenih fasada, u centru se posebno ističu i vrata zgrada s izrezbarenim grbovima, cvetnim vencima i raznim arhitektonskim ukrasima.

Malo izvan samog grada nalazi se dvorac Taso iz XII veka, jedan od najstarijih i najbolje očuvanih dvoraca u celoj regiji. U njegovim sobama se još uvek čuva starinski nameštaj i gotički ukrasi. Njegovo nemačko ime je Šlos Rajfenštajn, i turisti ga mogu posetiti po ceni od 8 evra koliko košta karta za odrasle i četiri eura za decu.

U Vipitenu se mogu kupiti brojni tradicionalni tirolski proizvodi, poput saher torte ili poznatih austrijskih savijača. Ovde se najviše jedu specijaliteti austrijske kuhinje, bogati mesom i mlečnim proizvodima poput slanine, sira, knedli i špecli, toplih supa i gulaša. Tradicionalno jelo su i kanderli, slične knedlama. Pravi se od suvog hleba, mleka, brašna i jaja, a poslužuje se sa čorbom, s lukom, aromatizovanom slaninom, ili u laganijoj varijanti s dodatkom cvekle i spanaća.

U gradu se održavaju i razni gastro festivali, poput onog posvećenom jogurtu do onog na kom se poslužuju razne varijante kanderlija, pa bi svi gurmani trebali da isplaniraju posetu u vreme održavanja nekog od njih. Vipiteno je prelep u bilo koje godišnje doba, a poput svih alpskih mesta idealan za odmor leti, kada visoki Alpi koji ga okružuju - hlade i štite od vrućina, a priroda zasija u svom punom sjaju.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.