U ledenim prostranstvima Antarktika krije se vulkan koji izbacuje doslovno komadiće zlata. Otkriće su 1991. godine obznanili američki geolozi.
Tada su geolozi pronašli čestice zlata u vulkanskim plinovima i u snegu blizu vulkana, pri čemu IFL Science navodi da su čestice dragocenog metala otkrivene i 1.000 km dalje.
Vulkan je aktivan i danas, a Filip Kajl, sa Instituta za rudarstvo i tehnologiju Novi Meksiko, objasnio je da se zlatne naslage mogu pojaviti u vulkanskoj steni pa kad lava sa planine emituje vruće gasove, to nosi neke od čestica zlata u vazduh.
Planina Erebus dnevno izbacuje oko 6.000 dolara vrednosti zlata, navodi AccuWeather.
Brojni turisti posećuju Erebus, koji je takođe je poznat po tragediji.
Naime, 28. oktobra 1979. godine, avion Air New Zealand Flight 901 udario je u jednu stranu ovog masiva. Leteo je iznad Ross Islanda gde se nalazi Mount Erebus, kao deo svojih redovnih antarktičkih panoramskih letova koji su se održavali od 1977. godine. Svih 237 putnika i 20 članova posade poginuli su u nesreći, a od tog dana Air New Zealand zaustavio je sve letove iznad Antarktika.
Sunčan prvi dan ove godine izmamio je veliki broj posetilaca u primorskim gradovima Crne Gore. U kafićima i restoranima danas se traži mesto više, ali oni najhrabriji odlučili su čak i da se okupaju u moru.
Početkom decembra počela je ski-sezona na Jahorini, a ova olimpijska lepotica u blizini Sarajeva puna je turista i već godinama je jedna od najpopularnijih destinacija u regionu.
Povratak sa proslave božićnih i novogodišnjih praznika za dijasporu može se pretvoriti u pravi finansijski košmar ako se u prtljažniku nalaze domaće delikatese.
Najpopularnija srpska planina Zlatibor opravdava i ove zimske sezone taj epitet jer su desetine hiljada turista već došle na planinu uoči praznika, a za doček Nove godine biće i do 100.000 ljudi.
Kroz ski centar Kopaonik dnevno prođe 6.000 skijaša, a uoči praznika očekuje se još veći broj turista i onih koji će uživati u zimskim sportovima jer su uslovi sve bolji.
Od polinezijskih ostrva okruženih tirkiznim lagunama do srca čileanske vinske regije, BBC-jevi novinari i stručnjaci za održivi turizam odabrali su najbolje destinacije za putovanja u 2026. godini.
Indeks sigurnosti putovanja postaje sve važniji alat za turiste koji pri izboru destinacije, pored cene i atrakcija, sve više vode računa o ličnoj bezbednosti.
Sunčan prvi dan ove godine izmamio je veliki broj posetilaca u primorskim gradovima Crne Gore. U kafićima i restoranima danas se traži mesto više, ali oni najhrabriji odlučili su čak i da se okupaju u moru.
Početkom decembra počela je ski-sezona na Jahorini, a ova olimpijska lepotica u blizini Sarajeva puna je turista i već godinama je jedna od najpopularnijih destinacija u regionu.
Povratak sa proslave božićnih i novogodišnjih praznika za dijasporu može se pretvoriti u pravi finansijski košmar ako se u prtljažniku nalaze domaće delikatese.
Nakon novogodišnje noći, domaćini se često suočavaju s dve dosadne posledice: mirisima hrane koji se uvuku u prostor i mirisima dima cigareta koji ostaju u domu dugo nakon što su gosti otišli.
Više od tri decenije Kreg Hamilton-Parker, poznat kao "novi Nostradamus", predviđa budućnost. Sa, kako tvrdi, zapanjujućom preciznošću, predviđa događaje, a sada je u razgovoru za britanski Metro podelio svoja predviđanja za 2026. godinu.
Radnika u Diznilendu blizu Orlanda na Floridi povredio je lažni kamen težak 180 kilograma, koji je pokušao da zaustavi da ne bi odleteo u publiku, prenosi danas BBC.
Svet se oprašta od 2025. godine i dočekuje 2026. godinu veličanstvenim vatrometima. Proslava je, kao i svake godine, počela na Pacifičkim ostrvima i polako se širi ka zapadu, a proslave u brojnim vremenskim zonama, od Novog Zelanda do San Franciska.
Agencija za lekove i medicinska sredstva (HALMED) objavila je da je privremeno obustavljena distribucija određenih serija pet lekova za oči, Latanoks, Timalen, Dorzol, Glaumaks i Bimanoks.
Praznična atmosfera kod mnogih izaziva euforiju i sreću zbog slavlja i okupljanja sa porodicom i prijateljima, poklona i bogate trpeze, dok ima i onih koje novogodišnji i božićni praznici uvode u stanje poznato kao ''praznična depresija'' ili ''holiday blues''
Velike količine hrane spremaće se tokom praznika, ali važno je znati da neadekvatna priprema i čuvanje mogu dovesti do ozbiljnih posledica po zdravlje.