Život

Subota, 22.12.2012.

16:40

Savršena žena od pre jednog veka

Savršena žena danas možda najviše liči na modele Victoria’s Secret. Međutim, pre 100 godina, ideal ženske figure bio je sasvim drugačiji.

Default images

Serija članaka iz 1912. i 1913. pratila je studentkinju Univerziteta Kornel iz Bruklina Elsi Šil koja je tad imala 24 godine i “fizičke odlike žene koje su najbliže savršenim”.

Ova dama koju je među 400 žena izabrala dr Ester Parker sa njenog fakulteta opisana je kao “devojka svetle kose, plavih očiju čije samo prisustvo odiše savršenim zdravljem”.

Šil, koja je visoka 170,2 cm i teška 77,5 kg imala je takozvanu građu kruške. Obim grudi struka i kukova kod nje je bio 89 – 76,2 – 101, što je približno dimenzijama takozvane Miloske Venere.

“Iako je viša od antičkog modela i srazmerno teža, njene proporcije su veoma slične”, stoji u novinama Sandej Morning Star iz 1912. godine.

Takve mere stavljene u savremeni kontekst, zapravo bi označavale da je gospođica Šil gojazna.

Iako bi se ona teško oblačila u modernim buticima, tada, na početku 20. veka ona je bila najbliža savršenstvu.

Ona je za novine izjavila da je tako dobrog zdravlja zato što se vodi “zdravim razumom i trudi se da živi zdravo”. “Jedem samo ono što želim i onda kada želim”, rekla je ona.

Iako je retko doručkovala, rado je za ručak jela biftek. Nije jela slatkiše, niti pila kafu ili čaj.

Ova studentkinja hortikulture želela je da gaji povrće u očevoj bašti i za sebe rekla da je “vatreni borac za ženska prava”, kao i da bi “da je muškarac studirala mašinstvo, budući da voli automobile”.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: