Subota, 28.04.2018.

21:09

Po čemu se uniforma ruskih vojnika u Siriji razlikuje od drugih?

Ruski vojnici u Sirji, ali i na drugim mestima, koriste zaštitno odelo, koje u cipelama ima senzore za otkrivanje mina u neposrednoj blizini, a proizvode se u istraživačkom centru u koji je Tanjug imao priliku da "zaviri".

Izvor: Tanjug

Po čemu se uniforma ruskih vojnika u Siriji razlikuje od drugih?
Foto: Tanjug/ STR/Lola Tapuškoviæ

Reč je o Inženjerskom centru za visoko složene prototipove, koji radi u okviru Nacionalnog univerziteta za nauku i tehnologiju u Moskvi (MISiS), koji je nedavno otvorio svoja vrata grupi uglavnom agencijskih novinara iz više zemalja, među kojima i Srbije.

Taj Centar je samo jedan od više sličnih na MISiS-u, u koje je i izveštač Tanjuga imao pristup, a njegovo osnivanje je podržao ruski premijer Dmitrij Medvedev.

U Centru se proizvode delovi za odbrambenu i svemirsku industriju, a radi tako što se modeli oružja i vojne opreme dizajniraju u digitalnom formatu, i zatim razvijaju za proizvodnju.

Do sada su u njemu dizajnirani prototip svemirskog broda nove generacije, sedišta za kosmonaute, pištolj koji može da izdrži temperature do 70 stepeni, rotor helikoptera, dronovi koji mogu i čoveka da nose, kao i spomenuto zaštitno odelo za ruske vojnike, koje, takođe, u zaštitnim naočarima ima kameru koja prikazuje pozadinu.

U ovom trenutku u Centru se radi na sedam projekata.
Foto: Tanjug/ STR/Lola Tapuškoviæ
Laboratorije u kojima se razvijaju nove tehnologije i rade istraživanja, poput laboratorija za energetski efikasne materijale, za stvaranje solarnih ćelija, za istraživanje metamaterijala…najzanimljiviji su deo Nacionalnog univerziteta u Moskvi.

U jednoj od laboratorija, za biomedicinske nanomaterijale, trenutno se radi na razvijanju metode lečenja raka radiotalasima, a istraživanja se obavljaju na miševima, zečevima i drugim sitnim životinjama.

Ovaj Univerzitet se, inače, od prošle godine nalazi među prvih 100 na Šangajskoj listi najboljih svetskih fakulteta, dok na QS listi zauzima 31 mesto. Poseduje 30 laboratorija i tri inženjerska centra, kojima rukovode vodeći ruski i strani istraživači.

MISiS se smatra jednim od vodećih univerziteta iz oblasti materijalnih nauka, metalurgije i rudarstva, biomaterijala, nanotehnologija i IT-a, a odličnu saradnju ostvaruje sa institutom Vinča iz Beograda i Beogradskim univerzitetom.
Foto: Tanjug/ STR/Lola Tapuškoviæ
Ta saradnja ostvaruje se kroz brojne obrazovne programe i uspostavljena je pre više decenija, odnosno još u vreme Sovjetskog saveza.

Rektorka Univerziteta Alevtina Černikova kazala je da MISiS sarađuje sa 1.600 kompanija, kao i da se svake godine 80 do 90 odsto studenata zaposli u nekoj od njih. Prema njenim rečima, sankcije koje su SAD i EU uvele Rusiji nisu direktno pogodile Univerzitet, ali su usporile realizaciju određenih projekata.

Ona je dodala i da se MISiS većim delom finansira iz budžeta, a delom od poslovne zajednice i taj procenat varira iz godine u godinu. Kako je rekla, radi se o kompanijama koje najčešće zapošljavaju njihove studente.

Trenutno ga pohađa 17.000 studenata, od kojih je 3.300 stranaca iz 69 zemalja - Srbije, Indije, Kine, Italije, Bugarske… MISiS je osnovan 1918. godine kao deo Moskovske akademije za rudarstvo, a od 1930. godine je samostalna visoko obrazovna i naučna ustanova.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

70 Komentari

Možda vas zanima

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

1 d

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

16 h

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

21 h

Podeli: