Dramatično finale Svetskog prvenstva odlučio je Englez Harst. Postao je prvi čovek koji je u finalu postigao tri gola, a njegov treći pogodak ostao je 'najsporniji gol u istoriji fudbala'. Dva nekadašnja prvaka sveta, Brazil i Italija, eliminisana su pre četvrtfinala, reprezentacija Jugoslavije propustila je prvi šampionat posle 1938. godine, a dvadest selekcija Afrike bojkotovalo je takmičenje jer je Africi, Aziji i Okeaniji dodeljeno samo jedno mesto.
Foto: Getty Images
Postao je prvi čovek koji je u finalu postigao tri gola, a njegov treći pogodak ostao je 'najsporniji gol u istoriji fudbala'.
Dva nekadašnja prvaka sveta, Brazil i Italija, eliminisana su pre četvrtfinala, reprezentacija Jugoslavije propustila je prvi šampionat posle 1938. godine, a dvadest selekcija Afrike bojkotovalo je takmičenje jer je Africi, Aziji i Okeaniji dodeljeno samo jedno mesto.
Na početku i na kraju – bojkot. Afrikanci pre prve utakmice, a Južnoamerikanci po povratku kući. Njihov razlog bilo je 'nezadovoljstvo zbog suđenja koje je imalo za cilj da Englezi postanu prvaci'. Engleska je osvojila titulu, iako je nekoliko dana pre početka trofej namenjen prvaku sveta ukraden. Junak priče o velikoj akciji Skotland jarda bio je pas Pikles koji je pehar pronašao u žbunju jednog parka u Londonu.
Reprezentacija Jugoslavije eliminisana je u kvalifikacijama, a odlučujuća utakmica izgubljena je u Oslu. Norveški amateri uspeli su da prekinu niz nastupa 'plavih' na prvenstvima sveta. U Engleskoj se završila i priča o Mekiskancu Karbahalu. Legendarnom golmanu Engleska 1966. je bila peto i poslednje prvenstvo na kom je učestvovao. Iz grupa 'A' su u četvrtfinale otišle selekcije Engleske i Urugvaja, iz grupe 'B' Argentina i Zapadna Nemačka, a čudo se dogodilo u grupi 'C'.
Foto: Getty Images/ Žreb za SP
Brazil je pobedio Bugarsku u prvoj utakmici, ali je Pele povređen. Sledeći meč je tada najbolji fudbaler sveta propustio, a u poslednjem kolu više je statirao nego igrao u duelu sa Portugalcima. Brutalni faulovi bili su, tvrdili su Brazilci, 'sastavni deo plana da Engleska postane prvak sveta'. Ipak, sve primedbe na račun grubosti ekipa koje su igrale sa Brazilom bile su male i nebitne u odnosu na to koliko su decenijama Evropljani optuživali Južnoamerikance.
Brazil je izgubio prvu utakmicu od 1958. godine, a Portugalija i Mađarska otišle su u četvrtfinale. Mađari su iskoristili odsustvo Pelea i slavili sa 3:1, a već u grupi bilo je jasno da će junaci šampionata biti Bobi Mur ili Euzebio.
Senzaciju prvenstva napravili su, ipak, igrači Severne Koreje. Prvo i jedino učešće na Mundijalima te selekcije pamte generacije Italijana, a ime jedinog strelca, Pak Du Ika, postalo je više nego poznato. Italijani su otišli kući, a Korejci u četvrtfinale.
Četvrtfinale lako dobijaju Nemci, posle velike bitke sa Argentincima, Englezi, SSSR i Portugalija. Utakmica Portugalija – Severna Koreja upamćena je po neverovatnom preokretu. Azijski autsajderi su poveli, posle 20 minuta igre, sa 3:0. Ipak, četiri gola Euzebija i jedan Agusta sprečavaju senzaciju.
Incidenti su ono po čemu se pamti prvo polufinale, koškanje, crveni karton i tuča igrača, na kraju su Nemci pobedili selekciju SSSR, a drugo polufinale je ‘dan Bobija Čarltona’.
Njegova dva gola donela su prvo finale u istoriji engleskog fudbala, a do te utakmice sjajni Portugalci nisu uspeli da pobede i domaćina. Uspeli su da postignu gol, ali je Benksu ostao rekord, nije primio gol čitava 442 minuta igre.
Finale je bilo za pamćenje, onaj ko je imao priliku da čuje verbalne duele nemačkih i engleskih navijača poslednjih decenija zna koliko je to finale bilo bitno – pesmicu “Two World wars and one World cup, Doo-daa, doo-daa…” Englezima je ‘poklonio’ Džef Harst, prvi čovek koji je postigao tri gola u finalu SP i strelac Onog gola.
Finale je igrano na Vembliju, a počelo je loše po Engleze. Vođstvo Nemaca trajalo je samo šest minuta, a još jedan preokret viđen je u finišu. Gol za domaći tim Piters postiže u 78. minutu, Nemci, kao što na njih i liči, izjednačuju u 90. minutu. Produžetak je obeležio Harst, golom za koji do danas nije utvrđeno da li je postignut ili ne i još jednim, u poslednjim trenucima…
Alf Remzi postao je prvak sveta, kasnije dobio titulu Sera, a u finalnom meču za selekciju ‘Gordog Albiona’ igrali su Benks, Koen, Džeki Čarlton, Mur, Vilson, Stajls, Bobi Čarlton, Piters, Bol, Hant i Harst.
Oni koji su izmislili fudbal postali su prvaci sveta 36 godina posle prvog šampionata, prvi, za sada i jedini, put.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Lideri EU, koji će se sastati sa predsednikom SAD Donaldom Trampom i američkim zvaničnicima na marginama Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, "cepaju" svoje beleške o Ukrajini, navodi Fajnenšel tajms.
Mađarska kompanija MOL i ruski Gasprom su dogovorili osnovne odredbe budućeg kupoprodajnog ugovora za NIS koji će biti upućen američkom OFAK-u na odlučivanje, a Srbija je takođe povećala udeo.
U meču poslednjeg kola druge faze Evropskog prvenstva u vaterpolu sastaju se Srbija i Crna Gora (20.30), nekada zajednička selekcija, a u poslednje dve decenije veliki sportski rivali.
Rusija sa oduševljenjem posmatra kako napori predsednika SAD Donalda Trampa da preuzme kontrolu nad Grenlandom proširuju jaz sa Evropom, iako bi njegovi potezi mogli imati i ozbiljne bezbednosne posledice za Moskvu, koja želi sopstveno prisustvo na Arktiku.
Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko potpisao je dokument kojim potvrđuje da će se Belorusija pridružiti "Odboru za mir" koji osniva američki predsednik Donald Tramp, i rekao da članstvo ne zahteva uplatu od milijardu dolara.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi novoformirani "neverovatni" Odbor za mir, koji je pokrenula njegova administracija, "mogao" da zameni Ujedinjene nacije, koje je kritikovao zbog nedovoljne efikasnosti u okončanju ratova.
Rat u Ukrajini – 1.427. dan. U prestonici Ukrajine, najteže pogođenoj nestancima struje, građani mogu dobiti toplu i besplatnu hranu u mobilnim kuhinjama. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski upozorava da Rusija planira nove masovne napade.
Izložba o Jasenovcu u holu Narodne skupštine izazvala je negodovanje blokadera, uz ocene da bi mogla da "uvredi" evropske političare, pre svega Tonina Piculu i Davora Ivu Štira.
Pismo Donalda Trampa o Grenlandu izazvalo je burne reakcije u SAD i među saveznicima. Pojedini američki političari pominju 25. amandman na Ustav SAD, koji predviđa mehanizam za udaljavanje predsednika sa funkcije.
Britanski komičar i glumac Rasel Brend pojavio se danas pred sudom u Londonu putem video-linka iz SAD, gde se suočava sa dve nove optužbe za seksualne delikte, uključujući silovanje.
Deca iranske vladajuće elite se hvale luksuznim životima, a istovremeno hiljade običnih Iranaca ubijaju na ulici jer su se suprotstavili moćnim porodicama koje vode Islamsku Republiku.
Pevačica Britni Spirs (42) i dalje privlači veliku pažnju na društvenim mrežama, gde često objavljuje neobične i provokativne snimke koji uznemiruju deo njenih pratilaca.
Privatni avion Bila Gejtsa viđen je u Davosu dok se najbogatiji i najmoćniji akteri svetske ekonomije okupljaju na Svetskom ekonomskom forumu (WEF) u Švajcarskoj.
Usred sezone gripa i prehlada, mnogi se vraćaju proverenim klasicima – pre svega pilećoj supi i supi od paradajza, toplim jelima koja greju i lako se jedu čak i kada nemate apetit.
Ispijanje kafe ima mnogo prednosti – od poboljšanja funkcije mozga i smanjenja upale, do poboljšanja zdravlja srca i metabolizma. Međutim, kafa takođe može da utiče na to kako vaše telo apsorbuje određene suplemente.
Glumac Stelan Skarsgard potvrdio je da se u filmskim krugovima intenzivno radi na tome da se pronađe način za povratak lika koji tumači Meril Strip u predstojećem trećem nastavku hit franšize "Mamma Mia".
Gledaoci poslednjih godina sve češće posežu za filmovima koji klasične žanrove okreću u neočekivanom pravcu, nudeći sporiji ritam, snažnu atmosferu i duboku psihološku slojevitost.
Na današnji dan, 20. januara 2008. godine, prvi put je emitovana dramska serija "Breaking Bad", koja je veoma brzo prikovala milione gledalaca širom sveta za male ekrane.
The victory of the Serbian water polo team over Hungary secured their place in the European Championship semifinals, gave them some peace ahead of the final match against Montenegro, but also brought a degree of fatigue.
Danish MP and Chairman of the Danish Parliament’s Defense Committee, Rasmus Jarlov, warned in an interview with CNN that a potential U.S. military intervention in Greenland would mean war between Denmark and the United States.
Aleksandar Vučić is in Davos, participating in the World Economic Forum. There, he spoke about the numerous wars that have occurred and are still ongoing in the world, as well as the situation we can expect globally.
Aleksandar Vučić stated in Davos, where the World Economic Forum is being held, that difficult times lie ahead, as the world is heading in a “crazy direction” due to the conflict between the EU and the United States over Greenland.
Rusija planira da tokom 2026. godine započne serijsku proizvodnju domaće satelitske internet mreže, koja bi trebalo da predstavlja odgovor na američki Starlink.
Istraživači iz kompanije Check Point upozorili su na pojavu VoidLink-a, jednog od prvih poznatih primera naprednog malvera koji je u velikoj meri razvijen uz pomoć veštačke inteligencije.
Dok milioni gejmera širom sveta nestrpljivo iščekuju jesen 2026. godine za premijeru najambicioznijeg projekta u gejming industriji, Rockstar Games još jednom je pokazao svoju humanu stranu.
Komentari 2
Pogledaj komentare