Nema potrebe okolišati. Laguna je auto po mom ukusu. Naravno, ukus jednog novinara mora biti dovoljno širok da bi čitalačka publika bila zadovoljna. Godine nerazumljivog forsiranja nekih tehničkih karakteristika uticali su na ukus mlađe publike. Ogromna većina golobradih dečaka koja je tek položila vozački ispit misli da su kod automobila najbitniji snažan motor i trkačko oslanjanje točkova. Dobro, poželjno je da motor bude snažan, ali još bitnije je da bude elastičan. Međutim, tvrdo oslanjanje točkova i niskoprofilne gume možda su dobitna kombinacija na nemačkim putevima, ali nikako na našim. Uopšte, testirati vozila u Srbiji podrazumeva ocenjivanje njihovih karakteristika u domaćim okolnostima. Zato su bezrazložna silna sukobljavanja mišljenja na temu šta kažu britanski, nemački ili američki novinari. Njihovo iskustvo je veće, ali su uslovi saobraćaja, života i mentalitet ljudi značajno različiti.
Tvrdnju da je reno laguna jedna od najboljih limuzina za naše puteve, treba shvatiti kao realnost. Konstruktori ne samo da su postigli odličnu udobnost oslanjanja točkova, već su nekim čudom uspeli da zadrže i visok nivo bočnog ubrzanja u krivinama. Sportsku vožnju po deonici prepunoj serpentinama i krivinama (sa kontra nagibom) na putu od Čačka do Guče (koja je 2004. godine uvrštena u reli takmičenje) završio sam sa osmehom na licu.
Kvalitet na francuski način
Gas do kraja, kočnica, niža brzina, opet pun gas, pa viša brzina i zabava na planini Jelici je posle dužeg perioda bila maksimalna. Sve je funkcionisalo kako treba. Kočnice nisu pokazale nikakve znake zamora, iako se moglo čuti pucketanje vrelih diskova. Motor je temperaturu konstantno držao u zlatnoj sredini i dokazao se solidnim obrtnim momentom. Dobro odmereni prenosni odnosi menjača samo su dodatno olakšali jurcanje planinskim putem.
Udobnost je večna tema kad je u pitanju marka Reno. Model laguna ne samo da od nemačke konkurencije odskače udobnošću oslanjanja točkova, već i mekim sedištima. Kako sam seo u vozilo odmah sam se setio fraze – udobna kao mačja šapa, koju je pre više od dve decenije napisao novinar slovenačkog Avto magazina opisujući prednja sedišta nekog maseratija. Sinergija udobnosti oslanjanja točkova i prednjih sedišta je vrhunska. Skoro četiri stotine kilometra za manje od pet sati vožnji ni malo nije delovalo naporno! Laguna je kao stvorena za duga putovanja. Priče da samo tvrda sedišta obezbeđuju pravilan položaj kičme nisu tačne. Mekano i dobro profilisano sedište lagune ima podešavanje lumbalnog dela tvrđom ispunom, pa je dobra potpora zagarantovana.
Posebna pažnja je posvećena kvalitetu materijala unutrašnjosti. Valjda je nekome u Renou dosadilo da sluša priče kako su nemački automobili u tom segmentu bolji. Kvalitet plastike je na nivou audija. Dakle, odličan. Instrument tabla je izrađena od meke plastike prijatne na dodir. Volan je, naravno, u ovoj klasi presvučen kožom. Njegovo visinsko podešavanje nije dovoljno za maksimalnu udobnost vozača. Raduju lepo dizajnirani pregledni instrumenti, dobar audio uređaj i dvozonska klima sa filterom od aktivnog uglja. Prednja sedišta su podesiva u svim pravcima, a kako je putnička kabina prilično dugačka udoban smeštaj četiri visoke osobe se ne dovodi u pitanje. Koliko se mislilo na detalje koji će pozitivno iznenaditi svakog govori činjenica da je osvetljen, prilikom ulaska i izlaska iz vozila, prostor za noge. Čak je naslon između prednjih sedišta napravljen od mekog materijala kako se ne bi žuljali laktovi. Taj materijal, kao i presvlake sedišta su izrađene od mikrofiber tkanine. Nema šta, za svaku pohvalu. Putnici na zadnjem sedištu imaju mogućnost da se sakriju od neželjenih pogleda ili jakog sunca jednostavnim izvlačenjem zavesica.
Prosečan dizel motor
Renoov 1.9 dCI turbodizel motor sa komon rejl tehnikom ubrizgavanja mogu oceniti kao prosečan. Međutim, ta ocena je uslovljena konkurencijom koja u klasi do dva litra nudi motore oko 140 KS. Naravno, laguna se može kupiti sa snažnijim dizelom čija je zapremina, na radost poreznika, 2,2 litre. Kad čovek pročita fabričke podatke i vidi da je maksimalna snaga motora 120 KS neće se oduševiti. Ali na toj listi slede maksimalni obrtni moment od 270 Nm što već više prija. Tek sagledavanje performansi oraspoloži čoveka. Maksimalna brzina 200 km/h, a ubrzanje do stotke za 10,7 sekundi. Ko još napravi probnu vožnju nekim magistralnim putem shvati da su međuubrzanja dobra, a to je najvažniji podatak za bezbedno preticanje sporijih vozila. Na testu na kojem nije uopšte mažena ova laguna, već suprotno, prosečna potrošnja je iznosila 7,3 litre evrodizela. Ko želi penzionerski da vozi putevima van urbanih sredina potrošiće samo 4,6 litara.
Beskompromisna sigurnost putnika
Laguna je 2001. godine postala prvi automobil na svetu sa osvojenim maksimalnim brojem zvezdica na EURO NCAP testu. Poslednjih godina su kupci u većoj meri shvatili ovaj bitan detalj, i zato ne treba nikog da čudi mesto broj jedan Renoa među brendovima po godišnjoj prodaji u Evropi. Restilizovana laguna sada ima osam vazdušnih jastuka, i unapređeno zadnje sedište koje štiti malu decu ako sede na dečjem sedištu bez naslona. Poslednja je generacija ESP sistema kontrole podupravljanja koji je nadograđen praćenjem parametara elastokinematike oslanjanja točkova i pohabanosti guma. Komforan je sistem zvučnog upozorenja putnika na prednjim sedištima u slučaju nevezivanja pojasa, jer pri brzini oko 20 km/h ne pišti i ne nervira vozača. Detalj koji su konstruktori prihvatili na sugestiju test vozača, jer većina pojasa smeta prilikom vožnje u nazad.
Povoljna kupovina do avgusta
Francuzi su se potrudili da maksimalno ugode putnicima. Od neuobičajenih rešenja tu su čak tri 12 V utičnice koje vraćaju u život savremene elektronske gadžete, i verovatno damama namenjena elektronska parkirna kočnica. Cena dobro opremljene lagune, kakvu smo imali na testu, iznosi 24.650 evra sa svim dažbinama. Dakle, na nivou konkurencije. Ali, do prvog avgusta ova vanserijski udobna limuzina srednje klase može se kupiti uz uštedu dve hiljade evra. Međutim, ni to nije sve. Reno laguna je prvi evropski automobil koji na našem tržištu ima garanciju od četiri godine ili 80.000 kilometara!
Tehnički podaci
DIMENZIJE I MASA
dužina 4.576 mm
širina 1.772 mm
visina 1.429 mm
zapremina prtljažnika 430 litara
masa praznog vozila 1.350 kg
PNEUMATICI
205/65 R 16
MOTOR
redni četvorocilindrični
gorivo evrodizel
zapremina 1.870 ccm
maksimalna snaga 120 KS
pri 4.000 o/min
obrtni moment 270 Nm
pri 2.000 o/min
PERFORMANSE
ubrzanje 0 – 100 km/h za 10,7 sekunde
maksimalna brzina 200 km/h
POTROŠNJA
u gradu 7,2 l/100 km
na putu 4,6 l/100 km
prosečna 5,7 l/100 km
CENA
sa carinom i PDV 24.650 evra do 01.08.2005. popust 2.000 evra
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Naftna industrija Srbije (NIS) prilagođava svoje poslovanje američkim sankcijama koje si stupile na snagu 9. oktobra, navodi se u današnjem saopštenju većinskog vlasnika NIS-a, ruske kompanije Gasprom njeft.
Rat u Ukrajini – 1.380 dan. Ruske snage su jutros granatirale Dnjeprovski okrug Herson, ranivši tri osobe, izvestila je Hersonska regionalna vojna uprava (VU) na Telegramu, prenosi Ukrinform.
Član Predsedništva Srpske liste Igor Simić izjavio je da su gradonačelnik Zvečana Dragiša Milović i odbornici, kada su ušli u zgradu opštine Zvečan, zatekli oskrnavljene ikone, u prostorijama koje su koristili pripadnici specijalnih jedinica kosovske policije.
Za neke košarkaše važi izreka: "Godine su samo broj". Aleks Renfro, nekadašnji košarkaš Partizana, potpisao je za Fuenlabradu, potvrdila je španska ekipa.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski najavio je danas tokom vojnog Molitvenog doručka u Kijevu da će u ponedeljak 8. decembra posetiti Veliku Britaniju.
Američki predsednik Donald Tramp bio je u centru pažnje na žrebu za Svetsko prvenstvo 2026. godine, gde je izveo svoj čuveni YMCA ples i dobio prvu FIFA nagradu za mir.
Najmanje 14 slučajeva legionarske bolesti prijavljeno je u Floridi, a Ministarstvo zdravlja te američke države saopštilo je da je epidemija potencijalno povezana sa teretanom, objavio je ABC.
Nova studija objavljena u časopisu Neurology pokazuje da povišeni biomarkeri Alchajmerove bolesti u krvi ne moraju nužno značiti da je mozak oštećen, u nekim slučajevima uzrok može da bude smanjena funkcija bubrega.
Kako se u samo jednom danu život i svakodnevna rutina mogu promeniti? Kako se prioriteti sami od sebe preslože kada saznate da imate ne tako bezazlen zdravstveni problem
Grupa savetnika za vakcinaciju američkog ministra zdravlja Roberta F. Kenedija Mlađeg glasala je danas za uklanjanje opšte preporuke da sva novorođenčad u Sjedinjenim Američkim Državama prime vakcinu protiv hepatitisa B.
Čini se da je iPhone 17 Pro neprimetno izgubio jednu dugogodišnju Apple funkciju kamere - korisnici su otkrili da Night Mode Portrait više nije dostupan na ovogodišnjim Pro modelima.
Toyota je konačno otkrila svoj novi V8 superautomobil, koji bi trebalo da se pojavi u prodaji za oko dve godine kao moćan rival modelima Mercedes-AMG GT i Aston Martin Vantage.
Start-stop sistem u automobilima postao je standard u poslednjoj deceniji, naročito kod vozila sa manjom potrošnjom goriva i strožim ekološkim normama. Koliko je zapravo koristan?
Ekstremni luksuz izgleda da prkosi svim svetskim krizama - Bugatti je već rasprodao sve planirane primerke Tourbillon modela vrednog čak 3,8 miliona evra.
Komentari 49
Pogledaj komentare