Četvrtak, 25.09.2008.

01:46

Epidemija žutice u dva grada

Epidemija žutice proglašena je u Kruševcu i Knjaževcu. U Kruševcu je od početka godine 90 osoba obolelo od te zarazne bolesti.

Izvor: B92

Podrazumevana plava slika

U opštini Knjaževac prošle noći i u toku današnjeg dana prijavljeno je osam novih pacijenata, pa se ukupan broj obolelih popeo na 50. U Knjaževcu su uvedene vanredni mere kako bi se epidemija hepatitisa A zaustavila.

Epidemiologinja iz Instituta za javno zdravlje “Batut” Jelena Obrenović kaže za B92 da se žutica javlja sezonski, uglavnom na početku jeseni, ali ove godine je došla nešto ranije.

Trenutno se na infektivnom odeljenju kruševačke bolnice nalazi više od dvadeset zaraženih pacijenata, među kojima su i deca školskog i predškolskog uzrasta. Iako se preventivne mere već neko vreme primenjuju, u prethodna dva dana prijavljeno je tri slučaja obolelih od žutice.

Svih 50 obolelih od hepatitisa A hospitalizovano je na infektivnom odeljenju zaječarske bolnice, a među njima je i 10 dece. Epidemija žutice u Knjaževcu, kažu stručnjaci, dostiže svoj maksimum.

"Očekujem da se žutica više neće širiti jer su u gradu preduzete sve neophodne higijenske mere", kaže doktorka Dragana Mitrović iz knjaževačke bolnice.

Prvi oboleli od žutice u Knjaževcu bili su meštani romskog naselja na niškom putu, u kojem ne postoji minimum higijenskih uslova za život.

Zbog pojave žutice u knjaževačkoj opštini uvedene su i vanredne mere kako bi se epidemija u najkraćem roku zaustavila.

"Ekipe zdravstvenih ustanova i zavoda za zaštitu zdravlja će na licu mesta posećivati škole i vrtiće, u objektima koje imamo u gradu držaće predavanja, kaže doktorka Ljubica Nikolić, predsednica privremenog veća opštine Knjaževac.

"Komunalna inspekcija Razvoj i Standard dobili su svoj zadatak da saniraju deo grada od kojeg je sve potekla", kaže on.

Hepatitis A je bolest prljavih ruku, pa stručnjaci apeluju da se higijenske navike poštuju jer je to najbolji način zaštite od ove zarazne bolesti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: