Predsednik Južnoafričke Republike Siril Ramafosa hoće da popravi imidž svoje zemlje.
Vlada Južnoafričke Republike sa velikim očekivanjima gleda na samit zemalja BRIKS koji se održava od 25. do 27. jula u Johanesburgu. To je deseti takav susret šefova država ili vlada Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike.
Diskutuje se o čitavom nizu ambicioznih planova. Ove godine grupom predsedava Južnoafrička Republika koja se nada da će kroz saradnju sa partnerskim zemljama ojačati svoju privredu.
Za novog predsednika Južnoafričke Republike Sirila Ramafosu, samit je prilika da prezentira svoje ambiciozne reformske planove. Za vreme vladavine njegovog prethodnika Džejkoba Zume, Južnoafrička Republika je i pored svojih velikih potencijala izgubila svoj ekonomski primat u Africi i zbog teških korupcionaških skandala i zloupotreba vladajućih funkcija skliznula u političku krizu.
Sastanak u Johanesburgu na kojem učestvuju i predsednik Rusije Vladimir Putin, premijer Indije Narendra Modi i predsednik Kine Si Đinping, Ramafosa koristi da bi ojačao poverenje stranih investitora u Južnoafričku Republiku i demonstrirao promenu političkog kursa.
„Južnoafrička Republika je proteklih godina izgubila priključak na spoljnopolitičkom planu“, kaže Filani Matembu, direktor trusta mozgova Institut za globalni dijalog: „I domaća privreda je oslabila. Novi predsednik sada može da objasni šta su mu prioriteti na planu unutrašnje i spoljne politike“, kaže Mutembu za DW. On smatra da će Ramafosa podvući važnu ulogu grupe BRIKS za Južnoafričku Republiku u oblastima finansija, infrastrukture i industrije. No, to ne znači da će ta zemlja da se udalji od svojih tradicionalnih partnera – EU i SAD: „Južnoafrička Republika je uvidela da spoljni odnosi moraju biti bolje korišćeni za rešavanje lokalnih problema. Zato je privredni razvoj kroz investicije i trgovinu na prvom mestu“.
Pokazati više inicijative
Upravo tome bi trebalo da doprinese BRIKS. Tih pet zemalja hoće da formiraju sopstvene institucije, jer smatraju da tradicionalnim globalnim institucijama dominira Zapad. Nova Banka za razvoj osnovana 2014. trebalo bi da oslobodi te zemlje zavisnosti od Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke. Sedište Banke za razvoj je u Šangaju i ona odobrava kredite za nove projekte o kojima se diskutuje na samitu. Brazil je najavio da će raditi na jačanju te banke i potpomagati projekte koji se finansiraju preko nje.
No, na samitu se ne raspravlja samo o ekonomskim pitanjima. „Tu se diskutuje i o dobrom vođenju države, kao i o mogućnostima saradnje na projektima u oblasti nauke i vaspitanja“, kaže stručnjak Južnoafričke Republike za BRIKS Ari Sitas, dodajući da njegova zemlja tako želi da odgovori na kritike da nije dovoljno politički agilna.
Južnoafrička Republika na samitu prezentira i svoje predloge o gradnji zdravstvenog centra u Africi u kojem bi trebalo da se radi na serumima protiv malarije, side i tuberkuloze. Na dnevnom redu su i energetska i ekološka pitanja - na primer smanjenje korišćenja fosilnih goriva. „Ramafosa je doneo novu energiju, ali još nije imao šanse da prezentira ideje koje nose njegov rukopis“, kaže Sitas za DW.
Za vreme vladavine Džejkoba Zume, Južnoafrička Republka je skliznula u političku krizu
Odnosi snaga u grupi BRIKS su vrlo različiti. Privredna snaga Južnoafričke Republike nije velika. Kina je pokretačka snaga. „Kina ima važnu ulogu i tokom proteklih deset godina je mnogo učinila za infrastrukturu u Africi“, kaže Mutembu. Po njegovim rečima, Kina trenutno nosi dve trećine ukupne privredne snage ove zajednice: „Kada bi Kina napustila tu grupu, to bi imalo ogromne posledice po druge zemlje. No, odluke se donose zajednički“.
To je jedan od razloga zbog kojeg postoji jaka volja za daljom saradnjom, smatra Jaki Silijers sa Instituta Južnoafričke Republike za bezbednosne studije: „Svi pokušavaju da profitiraju od posebnog odnosa sa Kinom“. Silijers kaže da je grupa BRICS zato posebno važna za njegovu zemlju: „Naš doprinos bruto društvenom proizvodu grupe BRIKS je oko tri procenta, ali naši partneri nas video kao vodeću naciju u Africi“. Sledeći samit bi trebalo da bude održan sledeće godine u Brazilu koji od 2016. ima novog predsednika. „Test za BRIKS je to što mora da preživi političke promene koje donose novi ljudi na vlasti“, kaže Ari Sitas.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ruska kompanija Gazprom i šef mađarske diplomatije Peter Sijarto potpisali su memorandum o razumevanju u vezi mogućnosti povećanja isporuka ruskog gasa Mađarskoj, saopšteno je danas iz te kompanije.
Dm drogerie markt u cilju preventivne zaštite kupaca obaveštava kupce da se proizvod "babylove voda, 1L, PET“ povlači iz prodaje u zemljama koncerna gde se nalazi u prodaji.
Irska niskotarifna avio-kompanija Ryanair saopštila je da će od leta 2025. prekinuti operacije na tri nemačka aerodroma, okrivljujući za tu odluku visoke poreze i takse.
Spoljni dug Rusije pao je ispod 300 milijardi dolara prvi put od 2006. godine, jer je 1. oktobra iznosio 293,4 milijarde dolara, čime je od početka ove godine smanjen za 7,7 odsto, objavila je Centralna banka Rusije.
Komisija za zaštitu konkurencije saopštila je danas da je pokrenula postupak protiv četiri trgovinska lanca u Srbiji zbog sumnje da su izvršili povredu konkurencije i dogovarali cene pojedinih proizvoda.
Izvršni odbor Svetske banke odobrio je u četvrtak stvaranje finansijskog fonda za podršku Ukrajini uz doprinose koji se očekuju od Sjedinjenih Država, Kanade i Japana, rekla su tri izvora upoznata sa tom odlukom.
1492 - Španski moreplovac Kristofor Kolumbo (Cristoforo Colombo) prvi put je stupio na tlo Novog sveta. Nakon 33 dana plovidbe od Kanarskih ostrva, njegova posada iskrcala se na Bahamska ostrva, sa uverenjem da su stigli u Aziju.
U napadu na pripadnike Uprave za borbu protiv terorizma pri ruskom Ministarstvu unutrašnjih poslova u Ingušetiji, od posledica granatiranja automobila poginuli su, prema preliminarnim podacima, policajac i dva civila.
NATO saveznici "ne treba i ne slušaju" zveckanje sabljom Vladimira Putina jer je alijansa jaka i može da odgovori na svaku pretnju, rekao je novi šef alijanse za Sky news.
Avion tipa Erbas A319 hrvatskog vazduhplovstva Kroacija Erlajns na liniji OU486 na letu iz Zagreba za Stokholm preventivno je na tehničkom pregledu nakon što ga je oštetio pas, piše portal Avioradar.
Čovečanstvo je navodno, dostiglo gornju granicu očekivanog životnog veka, prema najnovijim istraživanjima. Međutim, večita dilema je - da li na to koliko ćemo dugo živeti više utiču naše navike ili genetika?
Medicinski stručnjaci upozorili su brejkdensere da izbegavaju pokret pri kojem se vrte na temenu, jer postoji opasnost da im se na tom delu glave pojavi benigni tumor u obliku izrasline.
Beogradska publika imaće priliku da sutra, 12. oktobra, uživa u vrhunskom muzičkom događaju u organizaciji Skymusic-a - Kraljevska filharmonija iz Londona, nastupiće u Sava Centru u okviru Classico festivala.
Filmski studio Amazon MGM Studios radi na adaptaciji popularne animirane serije Voltron, a jednu od glavnih uloga u filmu igraće Henri Kavil, piše The Hollywood Reporter.
Knjige južnokorejske književnice Han Kang prodate su u više od 130.000 primeraka u onlajn knjižarama u Južnoj Koreji za manje od jednog dana nakon što je u Stokholmu objavljeno da je ona ovogodišnja dobitnica Nobelove nagrade za književnost, javio je Jonhap.
Kompanija Konami i Međunarodna fudbalska federacija FIFA sklopile su strateško partnerstvo koje će omogućiti održavanje dva svetska esports prvenstva u fudbalu kroz igru eFootball.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan and Serbian President Aleksandar Vučić, after private meeting and signing of the agreement between the two countries, addressed the public and emphasized how much the relations between the two countries have progressed.
The photo of the "Air Serbia" plane taking off from the airport moments after the attack on Beirut went viral, and now the pilots of that plane have revealed the details of the dramatic flight.
Platforma TikTok se suočava sa novim tužbama iz 13 američkih država i glavnog grada Vašingtona, kojima se ova popularna društvena mreža optužuje da nanosi štetu mladim ljudima i ne štiti ih.
Rat u Ukrajini traje već tri godine, a za to vreme mnogi brendovi sa Zapada povukli su se iz zemlje. Neke kompanije su, međutim, našle način da iskoriste prazan prostor.
Džastin Blejni zaslužila je mesto u hokejaškom timu, ali nije mogla da zaigra, pa je odlučila da pravdu potraži pred Vrhovnim sudom Kanade. Ovo je njena priča.
Organizaciju Nihon Hidankjo su 1956. godine osnovali preživeli u napadima atomskim bombama na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki avgusta 1945. godine, što je dovelo do okončanja Drugog svetskog rata.
Komentari 9
Pogledaj komentare