Pre godinu dana svet je drhtao nad sudbinom 12 dečaka zarobljenih u pećini, oni ni reč o tome

Prošla je godina od kako je tinejdžerski fudbalski tim, u pratnji svog trenera, ušao u turističku pećinu na severu Tajlanda i tu ostao zarobljen.

Izvor: B92

Ponedeljak, 24.06.2019.

10:38

Pre godinu dana svet je drhtao nad sudbinom 12 dečaka zarobljenih u pećini, oni ni reč o tome
EPA-EFE/PONGMANAT TASIRI

Izašli su 18 dana kasnije nakon složene operacije spasavanja koju je pratio ceo svet.

Strahovalo se da su dečaci, koji su na izlet krenuli 23. juna 2018. mrtvi, dok dvojica britanskih ronilaca nisu 2. jula savladala niz uskih poplavljenih puteva i koridora i pronašla ih žive.

Za njima su krenule podzemne vode, posledica obilnih sezonskih kiša, i poplavile podzemni kompleks.

Nakon dramatične trke s vremenom zbog straha od novih poplava, svi dečaci spaseni su do 10. jula i postali su svetske zvezde.

Nakon razmatranja nekoliko opcija odlučeno je da će dečake i trenera sedirati, obući im punu ronilačku opremu i izvući ih. Ronioci su ronili tako da su dečake držali pod sobom. Zbog uskih, ali dugih prolaza mogli su ići samo jedan po jedan pa je trener spasen poslednji, tri dana nakon spasavanja prvog dečaka.

Dečaci, koji uglavnom i dalje žive istim životom u siromašnom gradu Mae Saiju, ipak ne smeju da govore o svom iskustvu sa novinarima. Nakon spasavanja su potpisali filmski ugovor s Netfliksom, proputovali svet, a njihova priča je već dobila i knjiški oblik i nekoliko dokumentarnih filmova.

Koliko su dečaci i trener dobili za ekskluzivne ugovore s Netfliksom, nije poznato, ali kruže glasine da se radi o 100.000 dolara po osobi.

Njihovi prijatelji iz školskih klupa kažu da ih to nije nimalo promenilo. Danas igraju fudbal za novi klub Ekapol, koji je u međuvremenu osnovao njihov trener Ek, koji je konačno ispunio san da vodi svoju fudbalsku školu.

Njihovi prijatelji iz školskih klupa kažu da ih to nije nimalo promenilo. Danas igraju fudbal za novi klub Ekapol, koji je u međuvremenu osnovao njihov trener Ek, koji je konačno ispunio san da vodi svoju fudbalsku školu, prenosi Indeks.

Mnogi od trinaest ronilaca koji su izvlačili dečake i trenera bili su tajlandske ''Mornaričke foke'', ali nekima koji su stigli iz Britanije i Australije kako bi pomogli u akciji, i ronjenje samo hobi.

Jedina žrtva cele operacije bio je tajlandski ronilac Saman Gunan, koji je ostao bez kiseonika tokom pripremne operacije izvlačenja dečaka. Njegov spomenik danas je nedaleko od ulaza u pećinu.

"Nismo junaci", rekao je britanski ronilac Vernon Unsvort i dodao da su samo radili svoj posao.

"Samo smo odradili posao koji su od nas zatražili. Trinaest više nije nesrećan broj."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Idu na 500.000 Rusa: Nemaju šanse?

Francuska može da izdvoji samo dve brigade za podršku Oružanim snagama Ukrajine, što će biti kap u čaši u poređenju sa veličinom i snagom ruske vojske, rekao je pukovnik Aleksandar Vautraver na TV kanalu LCI, prenosi RIA Novosti.

20:42

5.5.2024.

1 d

Podeli: