Novčanica od 500 € i njenih 500 problema

Evropska komisija je najavila istragu o sumnjivo visokom broju novčanica od 500 evra koje su u opticaju u evrozoni.

Svet

Izvor: B92

Sreda, 03.02.2016.

18:18

Novčanica od 500 € i njenih 500 problema
Foto: Tanjug, ilustracija

Istraga je deo šireg plana za borbu protiv terorizma dogovorenog nakon napada u Parizu. Prepoznatljiva ljubičasta novčanica je jedna od najvrednijih na svetu i trebalo je da nadomesti neke velike apoene nacionalnih valuta koji su bili u opticaju pre uvođenja evra, poput 1.000 nemačkih maraka i sličnih novčanica u Austriji, Belgiji i Italiji.

Poslednja odluka o 500 evra donesena je još 2005.

Prema podacima iz nacrta plana u koji je FT kako piše imao uvid, policija više članica evrozone upozoravala je na problem korišćenja novčanica visokih apoena, posebno onih od 500 evra.

"Za tim novčanicama posebno je elika potražnja među kriminalnim elementima ... zbog njihove visoke vrednosti i malog volumena", prenosi FT deo dokumenta.

Evropska komisija će sarađivati s Europolom i Evropskom centralnom bankom (ECB) koja ima isključivu kontrolu nad novčanicama i kovanicama evra u opticaju. Prema izvorima bliskim ECB, problem zloupotrebe novčanica od 500 evra prisutan je već godinama i na njemu se radilo, ali zadnja revizija napravljena je 2005. kad je Upravni odbor ECB odlučio da zadrži te novčanice u opticaju.

Predsednik ECB Mario Dragi u ponedeljak je pred Evropskim parlamentom rekao da proučavaju problem ali još nisu ništa odlučili.

Najveći uticaj na plan borbe protiv terorizma imaju Francuzi, nakon napada na Pariz Evropska komisija je u nacrt uvrstila mnoge predloge predsednika Olanda, među ostalima i jaču policijsku kontrolu prometa bitkoina i drugih virtuelnih valuta i olakšavanje procedura zamrzavanja imovine.

Među ostalim predlozima je osnivanje centralizovanih državnih registara bankovnih računa i davanje većih ovlašćenja carinskim službama za zaplenu antikviteta ako postoji sumnja da se prodaju radi finansiranja terorizma. Evropska komisija planira i ubrzao rad na crnoj listi zemalja koje nisu članice EU a pate od "strateških slabosti na području borbe protiv pranja novca i sprečavanja finansiranja terorizma."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: