Neto prihod banaka 15,9 mlrd. RSD

Bankarski sektor Srbije je do kraja drugog kvartala 2013. ostvario neto-prihod od 15,9 milijardi dinara, objavila je danas Narodna banka Srbije.

Izvor: B92

Četvrtak, 10.10.2013.

17:55

Default images

Kako se navodi, to je 58,8 odsto više nego u istiom periodu prošle godine.

U izveštaju, objavljenom na sajtu Narodne banke, ističe se da je ključni razlog takve promene oduzimanje dozvole za rad Razvojnoj banci Vojvodine koja je u istom periodu prošle godine poslovala s gubitkom od 6,9 milijardi dinara.

Precizira se da je 18 banaka poslovalo s dobitkom od ukupno 20,6 milijardi dinara, a 13 banaka s gubitkom od ukupno 4,7 milijardi dinara.

Kako navodi NBS, pokazatelji profitabilnosti rastu, ali su i dalje manji nego pre krize.

Dalji oporavak će zavisti od poslovne politike banaka koje se za sada uzdržavaju od kreditnog rasta i investiraju u najlikvidnije, nerizične oblike ulaganja - kao što su repo hartije Narodne banke Srbije i obveznice Republike Srbije.

"Dugoročno posmatrano, održiv oporavak profitabilnosti može da bude rezultat samo kreditnog rasta zasnovanog na adekvatnom procesu upravljanja rizicima", ukazuje NBS u izveštaju o bankarskom sektoru u drugom kvartalu 2013.

Najveću dobit u drugom kvartalu uglavnom su ostvarile velike banke, dok su najveći gubici kod banaka srednje veličine.

Prema podacima NBS, rang-lista najvećih dobitnika i gubitnika relativno je neizmenjena u odnosu na prethodno tromesečje, tako da je banka sa najvećom neto-dobiti Banka Inteza, a s najvećim gubitkom NLB banka Beograd.

Inteza je, kako se navodi, u drugom kvartalu imala neto-dobit od 4,3 milijarde dinara, a slede Rajfajzen banka sa 3,6 milijardi dinara dobiti, Unikeredit sa tri milijarde, Komercijana banka sa dobiti od 2,6 milijardi dinara i Vojvođanska banka sa 1,3 milijarde dinara neto-dobiti.

Po najvećem neto-gubitku posle NLB (gubitak u drugom kvatalu 1,2 milijarde dinara), slede Alfa banka sa gubitkom od oko milijardu dinara, Univerzal banka sa 554 miliona dinara, OTP banka sa 531 milionom i Pirus banka s neto-gubitkom od 431 miliona dinara.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: