17.05.2025.
8:06
Istraživanje otkriva šokantne efekte alkohola na mozak: Može dovesti čak i do Alchajmera
Štetnost alkohola povezuje se sa povećanim rizikom od raka, bolesti jetre, povišenog krvnog pritiska i drugih zdravstvenih problema.

Alkohol takođe ima snažan uticaj na kognitivne sposobnosti. Novo istraživanje objavljeno u časopisu Neurology otkriva da redovno konzumiranje određenog broja alkoholnih pića nedeljno povećava rizik od oštećenja mozga koja su povezana sa razvojem demencije.
Istraživanje sprovedeno na uzorcima mozga nakon smrti
Brazilски naučnici analizirali su mozak 1.781 preminule osobe pomoću obdukcije, a informacije o navikama pijenja prikupili su od članova porodica. Učesnici su podeljeni u četiri grupe: nikada nisu pili, umereni konzumenti (do sedam standardnih pića nedeljno), teški konzumenti (osam ili više pića nedeljno) i bivši konzumenti (oni koji nisu pili najmanje tri meseca, ali su ranije pili u velikim količinama).
Možda vas zanima
Konzumiranje ove super namirnice smanjuje rizik od dobijanja demencije
Konzumacija jaja mogla bi pomoći u smanjenju rizika od Alchajmerove bolesti, najčešćeg oblika demencije.
8:17
15.5.2025.
30 d
Ove loše navike ozbiljno ugrožavaju zdravlje: Šteta nastaje ranije nego što se mislilo
Rizici pušenja su veći kod osoba sa respiratornim problemima, dok je prekomerno pijenje veće kod osoba sa poremećajem u upotrebi drugih droga.
14:20
10.5.2025.
35 d
Standardno piće definisano je kao 14 grama alkohola, odnosno oko 3,5 dcl piva ili 1,5 dcl vina.
Iako postoji mogućnost da su članovi porodica netačno procenili količinu konzumiranog alkohola, stručnjaci ističu da rezultati potvrđuju ono što medicina već dugo pretpostavlja – hronična konzumacija alkohola negativno utiče na zdravlje mozga.
"Rezultati potvrđuju sumnje da je hronično pijenje povezano sa demencijom i Alchajmerovom bolešću", rekao je lekar Majk Sevilja, koji nije učestvovao u istraživanju.
Kada se osobe smatraju "teškim alkoholičarima"?
Zanimljivo je da se "teškim" pijenjem u ovom istraživanju smatra već osam ili više pića nedeljno – što je čaša vina svaki dan i još dve u subotu. To je znatno manje od onoga što mnogi intuitivno smatraju prekomernim.
Možda vas zanima
Ova pića nam polako uništavaju jetru, a pijemo ih svakodnevno
Jetra je jedan od najvažnijih organa u telu – zadužena je za detoksikaciju, razgradnju materija i održavanje ravnoteže u organizmu.
9:05
9.5.2025.
36 d
Ova jednostavna navika je najbolji način za očuvanje zdravlja mozga
Kada je reč o očuvanju zdravlja mozga, mnogi odmah pomisle na ukrštenice, igre reči ili razne zagonetke. Iako te aktivnosti mogu biti korisne, sve više istraživanja pokazuje da nisu najvažnije niti najefikasnije.
11:19
4.5.2025.
41 d
"Ljudi često misle da je teški alkoholičar neko ko pije bocu votke dnevno, ali ovo istraživanje pokazuje da i znatno manja količina može štetiti mozgu", upozorio je neurolog Brenden Keli iz Teksasa.
Šta su naučnici otkrili?
Osobe koje su pile osam ili više pića nedeljno imale su 133% veći rizik od razvoja hijaline arterioskleroze – zadebljanja i očvrsnuća krvnih sudova u mozgu. Bivši teški konzumenti imali su 89% veći rizik, a umereni konzumenti 60% veći rizik od istog stanja. Ovo oštećenje krvnih sudova može uzrokovati male moždane udare, koji povećavaju rizik od demencije.
"Zdrava cirkulacija krvi ključna je za zdrav mozak. Krv dovodi kiseonik, vitamine i minerale neuronima, ali i odvodi štetne supstance", objašnjava Keli. Kada krvni sudovi otvrdnu, otežano je snabdevanje mozga hranljivim materijama, a toksini se teže uklanjaju. Neurologija sve više naglašava važnost zdravlja krvnih sudova u prevenciji kognitivnih oštećenja.
Pored toga, kod teških i bivših teških konzumenata alkohola zabeležene su veće koncentracije neurofibrilarnih klupka (tau proteina) – za 41% i 31% u odnosu na osobe koje nisu pile. Reč je o promenama koje su direktno povezane sa uznapredovalom Alchajmerovom bolešću.
"Čak i ako osoba više ne pije, šteta na mozgu je možda već učinjena, a rizik od demencije i dalje prisutan", dodaje dr Sevilja.
Nije kasno za promene
Bez obzira na godine, nikada nije kasno za uvođenje zdravijih navika. Ako primećujete da redovno pijete više od sedam pića nedeljno, stručnjaci savetuju da pokušate smanjiti unos alkohola – zbog zdravlja mozga, ali i opšteg zdravlja.
"Sve što je dobro za srce, dobro je i za mozak – poput redovnog vežbanja, uravnotežene ishrane i pravilne terapije", poručuje Keli.
Takođe je naglasio da su teški konzumenti alkohola u istraživanju često i pušači – što dodatno opterećuje krvne sudove.
"Čak i osobe koje u sedamdesetim godinama prestanu pušiti mogu osetiti pozitivne promene na zdravlje mozga i tela", zaključuje Keli.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar