Karijera odmah, a deca u zamrzivač

Američke IT kompanije plaćaju svojim radnicama troškove zamrzavanja jajnih ćelija i tako im omogućavaju da odlože planiranje porodice. To je očajna ideja, piše u svom komentaru Naomi Konrad.

Izvor: Izvor: dw.de Autorka: Naomi Konrad

Petak, 17.10.2014.

09:45

Default images

Na prvi pogled, ideja deluje logično, čak elegantno: Ako žena ostane u drugom stanju, kvalifikovana radnica u koju je kompanija mnogo uložila odsustvuje sa posla na duži period. Kad dete dođe na svet, počinje trka između roditeljstva i prekovremenog rada, službenih putovanja i koktel žurki na kojima se razmenjuju ideje i vizit kartice. Karijera se prekida, možda zauvek, u svakom slučaju se usporava. Kompanija nije u situaciji da u potpunosti iskoristi potencijal svoje radnice.

Zato američke kompanije žele da pomognu mladim, visoko kvalifikovanim ženama da umesto svoje karijere „zamrznu“ želju za potomstvom: prvi je krenuo Fejsbuk, a Epl će se pridružiti naredne godine. Sudeći po izveštajima NBC, te dve kompanije preuzimaju troškove vađenja i skladištenja jajnih ćelija do 20.000 dolara. Žene mogu da zatrudne i kasnije, nakon što su zauzele atraktivnu i sigurnu poziciju na lestvici karijere. Od sredine tridesetih, plodnost kod žena rapidno opada – ali ako zamrznu jajne ćelije u mladosti, mogu i kasnije da imaju decu.

Da li je to stvarno dobar plan? Poslovna putovanja, prekovremeni rad, večernji sastanci – zar toga neće biti i posle? Zar se zamrzavanjem jajnih ćelija ne zamrzava i odlaže problem? Zar ga ne bi, umesto toga, trebalo odmah i principijelno rešiti, odgovoriti na pitanje kako da žene spoje decu i karijeru?

Šta znači kasnije?

Sa svojim vrtićima za decu zaposlenih i plaćenim roditeljskim odsustvom od oko četiri meseca, Epl i Fejsbuk su retki izuzeci u SAD gde porodiljsko ili roditeljsko odsustvo nisu zakonom zagarantovani. A sada još i novčana pomoć za zamrzavanje jajnih ćelija: IT industrija kojom dominiraju muškarci trebalo bi da se učini atraktivnom za žene.

Međutim, za usklađivanje porodice i rada potrebno je više: potrebni su fleksibilni, ali stalni radni ugovori koji nude izvesnu sigurnost u budućnosti – a ne da se mladim radnicima ugovori produžavaju iz godine u godinu. Potrebna je radna kultura u kojoj prekovremeni i večernji rad nisu pravilo već izuzetak. Potreban je širok spektar dnevnih centara za malu decu. Ukratko: postoji potreba da se ova oblast pravno reguliše, kako bi žene i muškarci, koliko god je to moguće, uskladili porodicu i karijeru.

Jer šta znači kada se u planiranje porodice umeša kompanija i kada se ono odloži za kasnije? Šta znači kasnije? Onda kada žene više nisu atraktivne za tu tako super modernu i super kreativnu i uopšte super… IT industriju? Onda mogu mirno da ostanu kod kuće i brinu se o svojoj deci! Verovatno zauvek.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

33 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: