Inspirisan filmom braće Koen „Čovek zvani hrabrost“, engleski dnevni list „Gardijan (Guardian)“ objavio je listu deset najboljih filmskih kauboja. Na prvom mestu je Gari Kuper (Gary Cooper).
Oskarovci Džoel i Itan Koen stvorili su avanturistički vestern o osveti i hrabrosti, više od četiri decenije posle nastanka istoimenog ostvarenja Henrija Hataveja. U Hatavejevoj adaptaciji romana Čarlsa Portisa glavnu rolu tumačio je Džon Vejn, koji je na listi “Gardijana” proglašen “drugim najboljim kaubojem”.
Prvi je Gari Kuper, čovek koji je status istinske zvezde stekao zahvaljujući prvom velikom zvučnom vesternu, “The Virginian” iz 1929. godine, da bi svojom pojavom obeležio ključna ostvarenja ovog žanra nastala tokom naredne tri decenije, poput kultnog “Tačno u podne”.
Džejms Stjuart koji je, igrajući stalno fanatične osvetnike, postao ključna figura žanra, treći je na ovoj “kaubojskoj” listi. Prati ga Henri Fonda koji je o svojoj filmskoj ličnosti jednom rekao:“Ja nisam zaista Henri Fonda, niko ne može imati baš toliko integriteta”. Legendarni Vajat Erp iz “Moje drage Klementine” u prva svoja dva vesterna, “Džesi Džejms” i “Povratak Frenka Džejmsa” tumačio je simpatične odmetnike, a u “Bilo jednom na Divljem zapadu”, filmu svog velikog poštovaoca Serđa Leonea - igrao je hladnokrvnog ubicu.
Randolf Skot, rođen u Virdžiniji, podučavao je Garija Kupera dijalektu svoje domovine za film “The Virginian”, a da bi potom i sam proveo tri decenije u vesternima.
Na listi kauboja nezaobilazan je i Gregori Pek, jedan od onih (uz Berta Lankastera, Kirka Daglasa i Roberta Mičama) koji je zaigrao u vesternima u poslednjim danima dominacije velikih studija. Pol Njumen je tumačio role u čuvenim vesternima, poput "Buča Kasidija" i "Bafalo Bila". Klint Istvud, kog je Serđo Leone sredinom šezdesetih spasao sudbine malo poznatog televizijskog glumca, poslednja je američka zvezda koja svoju reputaciju duguje vesternima, a i sam je režirao nekoliko filmova ovog žanra.
Deveti na listi “Gardijana” je Džef Bridžis, a deseti među odabranim kaubojima je - animiran, doduše sa glasom Toma Henksa. Još su sredinom pedesetih godina XX veka američki pesnik Horas Gregori i nemački futurolog Robert Jung predvideli neizbežnu “zamenu” kaubojskih heroja - svemirskim, a pola veka kasnije u trilogiji “Priča o igračkama” principijelni i pouzdani kauboj Vudi nadmeće se sa razmetljivim spejs rendžerom Bazom.
Gardijanova list deset najboljih filmskih kauboja: 1. Gary Cooper 2. John Wayne 3. James Stewart 4. Henry Fonda 5. Randolph Scott 6. Gregory Peck 7. Paul Newman 8. Clint Eastwood 9. Jeff Bridges 10. Woody
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da vojska SAD "razbija Iran", ali da novi veliki talas napada tek dolazi. Izraelska vojska, istovremeno, saopštila je da je u novom velikom talasu napada pogodila oko 70 skladišta oružja Hezbolaha u Libanu.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei ubijen je u jučerašnjem velikom napadu na Iran koji su pokrenuli Izrael i Sjedinjene Države. Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da bi napadi na Iran mogli da traju četiri nedelje.
Rat na Bliskom istoku – Američka ambasada u Rijadu pogođena i američki predsednik najavljuje osvetu. I izraelska vojska i Iran izvode vazdušne udare. Izraelska vojska ušla u Liban. Gore američke baze.
Saudijska prestonica Rijad postala je ključna ruta za izlazak super-bogataša i direktora velikih biznisa koji su ostali zarobljeni u regionu Persijskog zaliva, tražeći bezbedan način da napuste ovu oblast, prenosi danas sajt Semafor.
Rat na Bliskom istoku – Američka ambasada u Rijadu pogođena i američki predsednik najavljuje osvetu. I izraelska vojska i Iran izvode vazdušne udare. Izraelska vojska ušla u Liban. Gore američke baze.
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) i savetnik predsednika Republike Srbije Miloš Vučević rekao je večeras da se kampanja dehumanizacije predsednika Srbije Aleksandra Vučića nastavlja karikaturom na kojoj je on ubijen.
Rat u Ukrajini – 1.469. dan. Trilateralni pregovori SAD, Rusije i Ukrajine, planirani za 5. i 8. mart u Abu Dabiju, verovatno neće biti održani u tom gradu zbog teške bezbednosne situacije, rekao je portparol Kremlje Dmitrij Peskov.
Rat na Bliskom istoku – Američka ambasada u Rijadu pogođena i američki predsednik najavljuje osvetu. I izraelska vojska i Iran izvode vazdušne udare. Izraelska vojska ušla u Liban. Gore američke baze.
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) i savetnik predsednika Republike Srbije Miloš Vučević rekao je večeras da se kampanja dehumanizacije predsednika Srbije Aleksandra Vučića nastavlja karikaturom na kojoj je on ubijen.
Rat u Ukrajini – 1.469. dan. Trilateralni pregovori SAD, Rusije i Ukrajine, planirani za 5. i 8. mart u Abu Dabiju, verovatno neće biti održani u tom gradu zbog teške bezbednosne situacije, rekao je portparol Kremlje Dmitrij Peskov.
Sirija je ojačala svoju granicu sa Libanom raketnim jedinicama i hiljadama vojnika, da bi se zaštitila od upada militantnog pokreta Hezbolah, ali ne planira upad u Liban, izjavilo je danas osam sirijskih i libanskih izvora.
Busra Sajed (Büsra) i Amina Ben Buzid (Bouzid) su se naslušale zakeranja. Mlade žene se ovog vikenda takmiče za Mis Nemačke, a pošto pritom nose hidžab, njihova kandidatura za neke – pre svega muškarce – nije nimalo uobičajena.
Princezama Beatris i Evgenija navodno je rečeno da ne mogu da prisustvuju Royal Ascotu zbog uznemirujuće veze njihovih roditelja s osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstajnom.
Influencerke Sara i Anja Damnjanović trenutno su u Dubaiju i prošle su kroz stresnu situaciju nakon što je Iran napao Emirate. Sara je otkrila da su evakuisane iz stana i sada se nalaze u hotelu gde je bezbedno.
Modna dizajnerka Biljana Tipsarević doskoro je boravila u Dubaiju, odakle se oglašavala i delila uznemirujuće fotografije i snimke na kojima se videlo kako gori zgrada i sve je u crnom dimu.
Lekarka opšte prakse otkrila je pet simptoma na koje bi svako trebalo da obrati pažnju nakon 40. godine, a koji mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme.
Kopriva je hranljiva biljka, popularna u zapadnoj biljnoj medicini, a naučno je dokazano da smanjuje upalu i simptome polenske groznice, kao i krvni pritisak i nivo šećera u krvi.
Oko pet odsto svih pacijenata kod svog lekara pominje vrtoglavicu kao tegobu, a pojava vrtoglavice se ponavlja i nije lako rešiti je se, piše Stetoskop.
Ispiranje grla vodom s prstohvatom soli već se dugo koristi kao kućni lek za grlobolju i manje tegobe, ali na društvenim mrežama sada je popularno piti tu mešavinu kao jutarnji "boost".
Šta poznati časopis specijalizovan za hevi metal piše o grupi "Lavina" koja će predstavljati Srbiju na Evroviziji? I ko to misli da žene ne glasaju za metal-bendove?
Emotivno razorna drama o savesti i krivici,koja kroz priču o nemačkom baronu sa presađenim srcem otvara bolnu i zabranjenu temu trgovine organima na Kosovu i Metohiji-film koji postavlja pitanje: može li se pravda izboriti kada zločin kuca iz sopstvenih grudi?
Kilijan Marfi je konačno odgovorio na glasine koje ga već mesecima povezuju sa ulogom Lorda Voldemora u predstojećoj HBO seriji iz univerzuma Harija Potera - i to je učinio bez ikakvog oklevanja.
Glumica Kejli Kvoko se s nostalgijom prisetila vremena provedenog na setu serije Teorija velikog praska, ali nije skrivala da je uspeh serije doneo i određenu dozu "drame".
From the Supreme Leader’s compound in Tehran to U.S. bases in Bahrain and the embassy in Riyadh, the conflict between Israel, the United States, and Iran has entered its fourth day, with attacks on numerous locations across the Middle East.
On Wednesday morning at 1:30 AM, a plane from this airline is expected to arrive at Nikola Tesla Airport, which will transport our citizens evacuated from Israel via Sharm El Sheikh, confirmed by Air Serbia.
Iran’s Foreign Affairs Ministry Spokesperson Esmail Baghaei responding to statements from Germany, France, and the United Kingdom about “defensive actions” against Iranian missiles launched in Persian Gulf countries, said this constitutes a declaration of war.
U.S. President Donald Trump will host German Chancellor Friedrich Merz at the White House today to discuss sensitive topics ranging from the U.S.–Israeli strikes on Iran to Trump’s new tariff threats and the German leader’s recent visit to China.
U.S. Special Envoy Steve Wittkof stated that earlier this year, senior Iranian negotiators boasted of controlling 460 kilograms of uranium enriched to 60 percent, which would be enough to build 11 nuclear bombs.
U fascinantnom spoju biologije i tehnologije, istraživači su uspeli da obuče ljudske neurone uzgojene u laboratoriji da igraju jednu od najpoznatijih pucačina svih vremena – originalni Doom.
Komentari 47
Pogledaj komentare