Utorak, 21.01.2020.

14:24

Posle Bregzita državljani EU neće kući

Hrvati i drugi državljani zemalja Evropske unije ne nameravaju da napuste Veliku Britaniju i vrate se u svoje zemlje nakon Bregzita, piše Dojče vele (DW) .

Izvor: Tanjug

Posle Bregzita državljani EU neće kući
Ilustracija: Getty images/Sean Gallup

Poslednjeg dana ovog meseca Bregzit će se konačo dogoditi i Velika Britanija će ući u prelazni period izlaska iz Evropske unije.

Boris Džonson je, podseća se, bio jasan kada je rekao da nema bliskih veza s Unijom, nema prihvatanja pravne stečevine, nema zajedničkog tržišta.

Ali neke će veze ipak ostati, a jedna od tih veza su i ljudi, milioni građana zemalja članica EU koji su proteklih godina našli posao i žive u Velikoj Britaniji.

Reč je o 2,27 miliona ljudi, među kojima je i povelik broj Hrvata.

Neki su, piše DW, u godinama nakon što je Britanija na referendumu odlučila da ode, učinili isto.

Hrvatska novinarka Nataša Magdalenić Bantić, koja već dugi niz godina živi i radi u Londonu, kaže za DW da osobno poznaje četvero državljana Evropske unije koji su, čekajući rasplet događaja oko Bregzita, otišli iz Velike Britanije.

„Neki se fakulteti bune da imaju manje EU-studenata nego ranije. Istovremeno, na primer, u Britaniju dolazi da radi znatno manji broj medicinskih sestara iz zemalja Evropske unije nego pre Bregzita. A potreba se nije smanjila“, kaže Nataša Magdalenić Bantić.

Mnoge su zemlje s istoka Unije u Bregzitu prepoznale priliku da vrate deo radne snage koja je u potrazi za boljim životom i plaćama otišla u Veliku Britaniju. Tome bi se možda mogla ponadati i Hrvatska, ali iseljenici s kojima je razgovarao DW, iako odmeravaju ne razmišljaju o odlasku. Barem zasad. Za početak, zaštićeni su kao građani Evropske unije.

Svi građani EU, naime, imaju pravo na prijavu za takozvani "settled status", ako u zemlji borave duže od pet godina, a nemaju državljanstvo, ili za "pre-settled status" ako borave kraće od pet godina.

To je, navodi se, nova vrsta imigrantskog statusa uvedena upravo za građane EU koja bi trebalo da im omogući da ostanu i normalno žive i rade u Britaniji.

Taj status ima i bivša novinarka Štefi Jukić Lorković, koja sada u Londonu radi u jednoj agenciji za zapošljavanje. Ona i muž informatičar imaju "pre-settled status", za državljane EU koji su u Velikoj Britaniji kraće od pet godina. Dobijanje tog statusa opisala je u razgovoru za DW kao „jednostavno i brzo“ i misli da se to neće menjati. "„Naravno, nikad se ne zna kakve će odluke biti donete, ali ne očekujem da će biti problema"“, kaže.

"Ne razmišljamo o odlasku, niti bilo ko od prijatelja i kolega razmišlja da ode. Opet, možda nam je svima perspektiva drugačija jer smo u Londonu, ali kako sad stvari stoje, ne nameravamo se u dogledno vreme seliti niti vraćati u Hrvatsku“, govori Štefi Jukić Lorković.

U okolini Londona živi Međimurac Josip Habjan, takođe informatičar, softverski inženjer čija je supruga nedavno pokrenula startap Taste of Balkan (Ukusi Balkana). U Britaniju je s dve kćerke došao pre nekih pet godina.

„"Osim što će funta malo pasti i cene malo porasti, na moju porodicu Bregzit neće imati previše uticaja. U Englesku smo došli u vreme kada je za Hrvate u Britaniji još uvek postojala zabrana rada. Par meseci od dolaska dobili smo vizu i dokumente koji su nam sada kod apliciranja za EU Settlement Scheme poslužili kao dokaz da ovde živimo, radimo i uredno plaćamo porez", rekao je.

To, kako kaže, znači da smo se bez ikakvih problema registrovali u sistem boravka državljana EU u Velikoj Britaniji te samim time stekli pravo na neograničen boravak i rad u Velikoj Britaniji, bez obzira na ishod Bregzita.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

1 d

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

9 h

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

14 h

Podeli: