Srbija

Četvrtak, 15.05.2014.

13:49

Šteta ogromna, ali nećemo gladovati

U ovom trenutku je teško dati finansijsku procenu štete koju poplave nanose usevima, ali je sigurno da će se meriti milionima evra, kaže Milan Prostran.

Izvor: Tanjug

Default images

Agroekonomski analitičar Milan Prostran je rekao da je sigurno da će biti štete na voću, povrću, kukuruzu i pšenici, ali i istakao da domaći bilansi nisu ugroženi i da će biti dovoljno hrane za domaće tržište.

Ugroženi, međutim, mogu biti izvozni bilansi, jer će doći do smanjenja proizvodnje voća, koga godišnje na strana tržišta plasiramo za 500 miliona dolara, upozorio je Prostran. "Ovo je zaista atipična klimatska godina, jer će za dva meseca pasti kiše kao za pola godine. Očekuje se da će u aprilu i maju pasti 650 litara kiše po metru kvadratnom, što je skoro 50 odsto godišnjih padavina, i ima negativnog uticaja na useve", objasnio je Prostran.

Nesporno je da će deo biljnih kultura koje su posejane u slivovima reka Kolubare, Drine, Zapadne, Južne i centralne Morave, pretrpeti velike štete, kazao je Prostran, napominjući da su količine padavina manje u Vojvodini, i da se na tom području usevi za sada bolje nose sa vlagom.

Prema njegovim rečima, neki poljoprivrednici u područjima centralne i zapadne Srbije moraće, ako budu imali ekonomske moći, da i po treći put seju iste njive. Prostran je predložio da proizvođači seju rane vrste povrća, i idu sa ranim hibridima kukuruza FAO grupe 200 i 300 .

On je rekao da će ovo biti finansijski iscrpljujuća godina za poljoprivrednike, i ocenio da bi bilo dobro da im država bar besplatno obezbedi seme i mineralno djubrivo i da im pod povoljnijim uslovima, eventualno obezbedi "još neki litar goriva više".

Kukuruz je dobro, ali će sigurno stradati u onim područjima gde je velika voda i "ugušiće" se bez kiseonika, ali to se pre svega odnosi na zabarene njive i područja koja su već plavljena u poslednja dva meseca, naveo je Prostran.

Kada je reč o pšenici, ona bi za mesec dana trebalo da se kosi, a najveći problem je što će, pored problema sa bolestima i štetočinama, doći i do poleganja žita, upozorio je Prostran.

On je međutim, poručio i da ne bi trebalo da strahujemo da nećemo imati dovoljno pšenice, jer je ona zasejana na velikim površinama.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina besna: "Tražite rat – dobićete ga"

Ministarstvo trgovine Kine objavilo je danas da se oštro protivi povećanju carina na kinesku robu u Sjedinjenim Američkim Državama i najavilo da će preduzeti odlučne mere da odbrani svoja prava i interese.

17:18

14.5.2024.

11 h

Svet

Rusija se okrenula Kini, ali uzalud

Ruski Gasprom mogao bi da se suoči s dugim periodom lošeg poslovanja, dok pokušava domaćim tržištem i izvozom u Kinu da popuni prazninu nastalu evropskim bojkotom.

20:22

13.5.2024.

1 d

Podeli: