Svetska premijera: Audi A7 Sportback za 2018. / FOTO
Audi je u četvrtak objavio fotografije i tehničke detalje druge generacije svoje luksuzne kupe limuzine.
Novi A7 ima moderniji izgled spoljašnjosti od prethodnika, koji je nakon sedam godina počeo da pokazuje znake starosti u pogledu dizajna.
Pojedini elementi, poput okvira maske hladnjaka, farova i haube, dizajnirani su pod uticajem koncepta Audi Pologue, koji je poslužio kao osnova za novu generaciju najluksuznijih limuzina nemačkog proizvođača - A8, A7 Sportback, a uskoro i novog A6.
Uz pomenute detalje, i nove, skulpturalne otvore za vazduh na prednjem braniku, A7 za 2018. ima dinamičniju pojavu u odnosu na odlazeći model.
Dimenzije (dužina/širina/visina): 4969/1908/1422 mm. Meðuosovinsko rastojanje: 2926 mm
Silueta automobila slična je kao i na prvoj generaciji, a velika novina na zadnjem delu su stop svetla u obliku LED trake koja se prostire čitavom širinom vozila.
U poklopcu prtljažnika nalazi se i mali integrisani spojler koji se automatski izdužuje pri brzinama preko 120 km/h.
Razlike u odnosu na prvu generaciju su mnogo veće u kabini, koja ima znatno moderniji dizajn, sa manje fizičkih komandi.
Umesto karakterističnog Audijevskog “touchscreena” koji se poput tableta nalazio na vrhu centralne konzole, sada su postavljena dva ekrana osetljiva na dodir. Ovi dispeji ugrađeni su u središnji konzolu i spušteni su nešto niže, a pomoću njih se kontroliše većina komandi i funkcija u automobilu.
U ponudi su i 12,3 inčni digitalni ekran umesto klasične instrument table sa analognim satovima, “head-up” displej ispred vozača i premijum Bang & Olufsen audio sistem.
Audi A7 Sportback za 2018. raspolaže sa brojnim najsavremenijim sistemima asistencije vozaču, među kojima je i sistem potpuno autonomnog parkiranja, na spoljašnjim parking mestima ili u garaži, kao i automatski izlazak sa parkinga/iz garaže.
Inače, automobil je opremljen sa 5 radara, 5 kamera, 12 ultrazvučnih senzora i laserskim skenerom, koji opslužuju razne automatizovane sisteme pomoći u vožnji.
U ponudi su već uobičajeni sadržaji za savremene modele automobila, poput adaptivnog tempomata, pomoći u održavanju vozila u okvirima saobraćajne trake kojom se kreće, sistema za prepoznavanje saobraćajnih znakova, a tu je i Audijev V2V sistem međusobne “komunikacije” između vozila ovog proizvođača.
Novi A7 na početku prodaje biće dostupan isključlivo sa 3.0 litarskim TFSI V6 turbo benzincem koji proizvodi 340 ks (250 kW) i 500 Nm maksimalnog obrtnog momenta.
Motor je povezan sa sedmostepenim S tronic automatskim menjačem koji omogućava da automobil od 0 do 100 km/h ubrza za 5,3 s. Maksimalna brzina elektronski je ograničena na 250 km/h.
Ubrzo nakon početka proizvodnje, ovom motoru pridružiće se čitava paleta četvorocilindarskih i šestocilindraskih pogonskih jedinica, kako benzinaca, tako i dizelaša.
Audi će kupcima ponuditi i četiri opcije ogibljenja, od konvencionalnog sistema sa čeličnim oprugama, pa do unapređenog vazdušnog oslanjanja. Na raspolaganju će biti i sportsko ogibljenje, koje “spušta” automobil za 10 mm.
Audi A7 Sportback za 2018. počeće da se prodaje u februaru, a cena u Nemačkoj kreće se od 67.800 evra.
.
.
.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sukobi na Bliskom istoku u ratu SAD i Izraela protiv Irana nastavljen je i 16. dana. Izraelska vojska saopštila je da je od ponoći iz Irana na Izrael ispaljeno šest balističkih raketa. IRGC obećava da će progoniti i likvidirati Benjamina Netanjahua.
Sukobi na Bliskom istoku u ratu SAD i Izraela protiv Irana nastavljaju se i 15. dana. Revolucionarna garda potvrdila je da su američki interesi u UAE, uključujući luke i naftna skladišta, legitimna meta.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je zabrinutost zbog napete situacije u Ormuskom moreuzu nakon poziva američkog predsednika Donalda Trampa da Peking pošalje svoje brodove radi obezbeđivanja tog ključnog plovnog puta.
Izraelski zvaničnik izjavio je za Iran Internešenel da je atentat na Alija Laridžanija izveden zahvaljujući obaveštajnim podacima koje su izraelske službe u prethodna 24 sata dobile od stanovnika Teherana.
Mančester siti protiv Real Madrida, Čelsi protiv Pari Sen Žermena, Arsenal protiv Bajer Leverkuzena – imena ovih klubova obećavaju sjajno fudbalsko veče u revanšima osmine finala Lige šampiona (21.00)
Komičar Bert Krajšer oglasio se pratiocima na Instagramu nakon što je za dlaku izbegao katastrofu. Poručio da je "zahvalan" što je bezbedan, nakon što se njegov autobus zapalio prethodne noći dok je bio na turneji.
Izraelski zvaničnik izjavio je za Iran Internešenel da je atentat na Alija Laridžanija izveden zahvaljujući obaveštajnim podacima koje su izraelske službe u prethodna 24 sata dobile od stanovnika Teherana.
Američki predsednik Donald Tramp bio je upozoren da bi napad na Iran mogao izazvati odmazdu protiv američkih saveznika u Zalivu, uprkos njegovim tvrdnjama da je reakcija Teherana došla kao iznenađenje.
Sukobi širom Bliskog istoka – 18. dan. Eksplozije su zabeležene u više delova Bejruta nakon što je Izrael jutros izveo vazdušne napade na tri naselja, preneli su libanski državni mediji.
Islamska revolucionarna garda (IRGC) je potvrdila smrt brigadnog generala Golamreze Sulejmanija, komandanta paravojnih snaga Basidž, u, kako je navela, američko-izraelskom vazdušnom napadu.
Komičar Bert Krajšer oglasio se pratiocima na Instagramu nakon što je za dlaku izbegao katastrofu. Poručio da je "zahvalan" što je bezbedan, nakon što se njegov autobus zapalio prethodne noći dok je bio na turneji.
Lovci na tzv. čudovište iz Loh Nesa, tvrde da u ovom škotskom jezeru možda ne živi samo jedno, već čitava porodica misterioznih stvorenja, prenose britanski mediji.
Glavobolje su česte i najčešće bezazlene, a mogu ih izazvati stvari poput dehidratacije ili stresa. Ipak, u nekim slučajevima mogu biti povezane s ozbiljnijim problemima, poput tumora na mozgu.
Iako se lekovi iz grupe GLP-1, kao što su Vegovi i Ozempik, sve više promovišu i široko koriste, nekoliko studija ukazuje i na potencijalno zabrinjavajuće neželjene efekte - uključujući novo istraživanje koje se detaljnije bavi mogućim gubitkom vida.
Shortly before the Iranian supreme leader was killed in an airstrike on the first day of the war, an Iranian official hinted at who really holds the power behind the scenes—and it was not a reference to Ayatollah Ali Khamenei.
The Netherlands is conducting an investigation into Iran’s involvement in the attack on a synagogue in Rotterdam carried out last Friday, Dutch Minister of Justice David van Weel stated today.
The world’s largest aircraft carrier, the U.S. USS Gerald R. Ford, is reportedly leaving the Middle East and returning to its NATO base in Crete due to a fire and technical problems it has been facing.
Israeli Defense Minister Israel Katz stated that Ali Larijani, Secretary of Iran’s Supreme National Security Council, is dead, while Tehran has not yet confirmed these claims.
Nemačka vlada planira da učetvorostruči kapacitete za veštačku inteligenciju do 2030, dok bi performanse opštih centara podataka trebalo bi da se najmanje udvostruče u poređenju sa 2025.
Dok smo navikli da robote viđamo kako nespretno hodaju ili obavljaju fabričke poslove, najnoviji snimak koji kruži internetom pokazuje da su mašine spremne i za "beli sport".
Iako su se pojavile glasine koje su zabrinule milione korisnika širom sveta, kompanija OpenAI je zvanično potvrdila da globalno uvođenje reklama u ChatGPT trenutno nije u planu.
Globalno tržište računara i pametnih telefona suočava se sa novim talasom poskupljenja, a glavni razlog je nagli rast cena materijala za proizvodnju poluprovodnika.
Ako se planovi ostvare, električni modeli bi već za nekoliko godina mogli da se prodaju u istom broju kao i automobili sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.
Komentari 50
Pogledaj komentare