Izložba „Konstantin 313“ u Milanu

U milanskoj palati Reale u četvrtak se otvara monumentalna izložba „Konstantin 313“, slaveći 1.700 godina od objavljivanja Milanskog edikta, kojim je zvanično označen kraj verskih progona.

Kultura

Izvor: Izvor: Novosti/S. Popoviæ

Četvrtak, 25.10.2012.

09:30

Default images

Edikt koji su u Milanu proglasili carevi Konstantin i Licinije, uz ostalo, precizira da će se hrišćanima vratiti sve konfiskovano i oduzeto i „...bez prevara i obmana“. Time je legalizovano hrišćanstvo, kao i sve druge religije Rimskog carstva.

Kako priču o caru poreklom iz Naisusa, današnjeg Niša, gotovo ne bi bilo moguće ispričati bez pomoći eksponata koji se čuvaju u zbirkama Narodnog muzeja u Beogradu, posetioci izložbe „Konstantin 313“ će imati mogućnost da vide i jedanaest predmeta iz naše nacionalne riznice. Među tim predmetima je i portret Konstantina Velikog, Beogradska kameja, Licinijev tanjir, pektoral iz Ritopeka, kao i nekolicina izuzetnih numizmata, prenose Novosti.

Izložba koja traje do polovine marta iduće godine, predstaviće i naoružanje Konstantinove vojske, crkvene centre, carske portrete i luksuzna dela primenjene umetnosti. Zastupljena su najreprezentativnija dela iz mnogobrojnih svetskih muzeja.

Zahvaljujući odabranim predmetima sagledava se doba poznog Rimskog carstva i izuzetnost ličnosti zaslužnih za donošenje Edikta tolerancije. U Milanu, jedom od glavnih gradova carstva, dvojica augusta - Licinije i Konstantin, su tim aktom iz 313. godine obezbedili slobodu bilo koje religijske prakse, okončali progone, čime je započela nova era mudrosti i tolerancije.

Šest izložbenih segmenata, svaki na svoj način, pripoveda o dubokoj transformaciji Rimskog carstva, a poseban akcenat autori su stavili na ulogu vojske, dvora, crkve. Veoma interesantan i važan segment izložbe posvećen je carici Heleni, harizmatičnoj majci cara Konstantina. U završnici postavke predstavljena su njena putovanja u traganju za Svetim krstom, na koji je bio razapet Hrist.

Sveobuhvatan izbor veličanstvenih i istorijski značajnih umetničkih dela oživljava fascinantnu istoriju i umetnost ove epohe. Predmeti otkriveni u različitim delovima carstva predstavljeni na izložbi, koja je uvod u obeležavanje 1.700 godina od proglašenja Milanskog edikta, svedoče o izuzetnosti, veri, društvenim prilikama i dobu velikih političkih i kulturnih inovacija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

16 h

Podeli: