Zašto je brod koji je Iran zaplenio imao britansku zastavu?

Teretni brod Stena Impero, koji je Iran zaplenio prošle nedelje, plovio je pod britanskom zastavom - ali je bio u vlasništvu švedske kompanije.

Izvor: B92

Četvrtak, 25.07.2019.

18:15

Zašto je brod koji je Iran zaplenio imao britansku zastavu?
Foto: Tanjug/AP/Morteza Akhoondi

Na njemu nije bilo britanskih državljana.

Objašnjavajući takvu praksu BBC piše da je veoma uobičajeno da brodovi plove pod zastavom zemlje koja se razlikuje od zastave vlasnika, te pojašnjava da svaki trgovački brod mora da se registruje u nekoj zemlji i zatim plovi pod njenom zastavom.

Prema sistemu otvorenog registra, "prigodne zastave", kako se ponekad nazivaju, mogu se vijoriti na bilo kojem plovilu, bez obzira na nacionalnost vlasnika, pa vlasnici brodova biraju državu zastave iz niza komercijalnih razloga, u koje stručnjak za pomorsku sigurnost Joanis Kapsos ubraja propise, poreze i kvalitet pruženih usluga.

Pominje Grčku, iz koje dolazi najveći broj vlasnika brodova, te ukazuje na činjenicu da mnogi njeni brodovi ne plove pod grčkom zastavom, jer bi u tom slučaju morali da plate više poreza.

Za uzvrat, "države zastave", često siromašnije zemlje, tako zarađuju novac.

Na primer, registar panamskih brodova privređuje desetine miliona dolara ekonomiji zemlje.

Sajmon Benet, iz Međunarodne pomorske komore (ICS) navodi i da vlasnici imaju tendenciju da se odluče da se registruju pod zastavom neke države na osnovu njenog ugleda ili zato što su glavni registri brodova prisutni u svakoj većoj luci.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

14 h

Podeli: