Za pušenje na poslu milionska kazna
Beograd -- Ako se novi zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu zaista bude poštovao, nepušačima u Srbiji će posle decenija torture konačno svanuti.
Izvor: BlicNaime, od 11. novembra pušači će biti proterani iz radnog prostora, obrazovnih i ustanova kulture, sportskih i tržnih centara, delimično i iz restorana...
Dr Srmena Krstev, predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju pušenja, kaže da je predviđena potpuna zabrana pušenja na svim radnim i javnim mestima, uključujući i hodnike, liftove, čekaonice.
Zakon predviđa i izuzetke, pa je na određenim radnim mestima, kao što su banke, na primer, dozvoljeno obezbediti posebnu prostoriju za pušenje koja mora biti obeležena i sa posebnom ventilacijom.
|
"Takav prostor za pušače neće smeti da postoji u objektima državne i lokalne samouprave, u zdravstvenim ustanovama, školama, gde neće smeti da se puši ni u dvorištima. Potpuna zabrana važiće i za sportske i tržne centre, sve objekte za proizvodnju, kontrolu i promet lekova, za smeštaj i promet namirnica, u objektima društvene ishrane kao što su studentske menze, u medijima...", navodi dr Srmena Krstev.
Posebna priča su ugostitelji. Poučeni velikim problemima u Hrvatskoj, srpski kreatori novog zakona su se potrudili da i njima izađu u susret. Tako će objekti manji od 80 kvadrata moći da se opredele da li će biti pušački ili nepušački, dok će oni veći morati bar polovinu prostora da dodele nepušačima. I u hotelima mora biti naznačeno koje su sobe za pušače. Novina je da će pušenje biti zabranjeno u tržnim centrima, uključujući i kafiće u njima.
"Ne očekujemo ozbiljne probleme od 11. novembra. Mislim da će biti dovoljno da se kazni nekoliko firmi i ostalima će to biti upozorenje", kaže dr Srmena Krstev.
U firmama kažu da su u potpunosti spremni za primenu novih zakonskih rešenja i da je pušenje u većini objekata već zabranjeno.
"U našim prodajnim objektima je pušenje već sada u potpunosti zabranjeno. Drugim rečima, naši radnici ako žele da zapale cigaretu mogu to učiniti samo napolju, dok u poslovnim prostorijama postoji posebna kancelarija u kojoj je dozvoljeno pušenje. U svakom slučaju, ako i to bude zabranjeno, i to ćemo ispoštovati", priča Vesna Žabić, portparolka „Delta Maksija“.
Najviše otpora u Hrvatskoj
Otpora je bilo i u susednim zemljama, najviše u Hrvatskoj. Tamo je zakon o zabrani pušenja uveden prošle godine, nakon čega su se žestoko pobunili ugostitelji. Ipak, od marta ove godine ponovo je uvedena jaka zabrana pušenja.
U Sloveniji je ova priča tekla bez problema i pušenje je zabranjeno svuda. Poput Hrvatske, dosta problema ima i u Grčkoj, gde doneti zakon nisu sprovodili, pa se sad čeka novi zakon.
"Najprijatnije iznenađenje za mene je sprovođenje ovog zakona u Turskoj, gde je obučen veliki broj inspektora i pušenje je zabranjeno gotovo svuda", navodi dr Srmena Krstev.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.