Visoki napon 5

05.02.2025.

14:44

Zašto se Saudijska Arabija uključuje u trku za električna vozila

Kada se analizira rastuće američko tržište električnih vozila može se primetiti specifična podela ukupnog kolača u prodatim vozilima.

Izvor: Dimitrije Milić

Zašto se Saudijska Arabija uključuje u trku za električna vozila
Profimedia

Podeli:

Sa jedne strane, Maskova Tesla čini u proseku na godišnjem nivou oko 2/3 svih prodatih vozila ove vrste, dok sa druge strane dvocifren broj kompanija deli preostalu trećinu tržišta i trudi se da u budućnosti izazove ovog dominantnog giganta.

U tom dvocifrenom nizu proizvođača nalazi se i jedana kompanija koja na prvi pogled može delovati kao svaka druga. Lucid Cars sa sedištem u Kaliforniji i fabrikom automobila u Arizoni spada u kompaniju koja je prošle godine prodala nekoliko hiljada luksuznih električnih vozila na ovom tržištu i polako povećava svoju proizvodnju.

Na čelu kompanije se nalazi britanski inženjer koji je ranije radio u spomenutoj Tesli, a kompanija je uspostavila saradnju i sa britanskim Aston Martinom oko transfera tehnologije (ka britanskom brendu).

Ipak, ono što se manje vidi na prvi pogled je da iza ove kompanije stoje miljarde dolara investirane od strane državnog saudijskog suverenog fonda PIF (Public Investement Fund) i da je deo samo šire slike nove strategije ove države.

Ta strategija je da ova bliskoistočna monarhija postane relevantan igrač na tržištu električnih vozila do početka naredne decenije, te je ovaj vid investicije u Americi samo jedan od koraka. De fakto lider ove države, prestolonaslednik Muhamed Bin Salman ima za cilj da ovu državu do 2030. odvoji od visoke zavisnosti od nafte kroz plan "Vizija 2030".

Zašto se Saudijska Arabija uključuje u trku za električna vozila
Princ Muhamed Bin Salman Shutterstock/murathakanart

Deo tog plana je i da bliskoistočna država postane relevantna u sektorima kojima se nije bavila bavila ranije, pa čak i u onima koji mogu trenutno delovati kao kontra njenim trenutnim interesima.

Saudijska Arabija je trenutno drugi najveći proizvođač nafte na svetu, sa jednim od najvećih dokazanih rezervi ovog energenta na svetu i čiji državni naftaški gigant Saudi Aramco spada sa američkim tehnološkim gigantima u nekoliko najvećih kompanija na svetu.

Istorijski gledano, ovaj "naftni adut" joj je davao moć da ograničenjem svoje proizvodnje utiče na globalnu cenu nafte i time crpi politički uticaj. Međutim, ovaj uticaj ja opao u poslednjim godinama, a po procenama Međunarodne agencije za energetiku (IEA) početkom 2030-ih potražnja za naftom će po prvi put u istoriji početi da kontinuirano opada.

Saudijska Arabija je država kojoj oko 90% izvoznih zarada dolazi od nafte, 80% prihoda državnog budžeta se bazira na ovom energentu, kao i oko 40% bruto domaćeg proizvoda. To se u dolazećem ekonomskom i energetskom kontekstu pokazuje ka dosta rizično, te je ova država počela da se ukrcava u voz sa električnim vozilima kao vid izlaza.

Osim spomenutog finansiranja novog brenda električnih vozila u samoj Americi, ista kompanija je otvorila  prvu fabriku automobila ikada u samoj Saudijskoj Arabiji.

Osim polaganja nade u  (praktično) svoj brend, saudijski suvereni fond već je dodelio južnokorejskom Hjundaiju ugovor vredan 248 miliona dolara za izgradnju fabrike vozila sa početkom proizvodnje već u 2026. godini, a kapacitetom od 50 000 proizvedenih vozila godišnje, koja će uključivati i električne automobile.

Zašto se Saudijska Arabija uključuje u trku za električna vozila
Lucid Motors

Državni suvereni fond je finansirao i osnivanje još jedne domaće marke električnih vozila pod nazivom Ceer sa ciljem da uz kombinaciju otkupljene korejske i nemačke tehnologije u ovoj državi pokrene proizvodnju svojih vozila na baterije.

Saudijski državni naftaški gigant Saudi Aramco i državni rudarski gigant Maadin takođe su pre oko tri nedelje najavili osnivanje zajedničkog preduzeća za istraživanje i rudarenje litijuma, kao i retkih elemenata Zemlje.

Cilj ove inicijative je da bliskoistočna država ima domaće snabdevanje materijalima potrebnim za ovaj vid tranzicije automobilske industrije, a naročito za potrebe baterija. U decembru 2024. Saudijska Arabija je uspešno preradila litijum iz otpadnih voda na svojim naftnim poljima, čime je postignuta zanimljiva inovacija u iskorišćavanju nekonvencionalnog resursa.

Potpredsednik ministarstva za rudarstvo izjavio je da bi ekspanzija ovog metoda ojačala domaću diversifikaciju nabavke minerala. Iako Kina dominira na ovom tržištu, Saudijska Arabija se nada da će iskoristiti svoju ogromnu finansijsku snagu naftnih viškova novca i hemijsku ekspertizu koju poseduje iz ove industrije da se probije na tržište koje ima potencijal iz ugla vlade u Rijadu.

Zašto se Saudijska Arabija uključuje u trku za električna vozila
Kineski BYD Atto BYD

Ove mere imaju cilj da u Saudijskoj Arabiji do 2030. svaki treći prodati automobil bude na električni pogon, iako ova država trenutno skoro pa najviše na svetu generiše korist od toga što je najveći procent svetskog voznog parka na naftne derivate.

Kraljevstvo trenutno gradi proizvodni centar električnih vozila u ekonomskom gradu kralja Abdulaha na obali Crvenog mora, sa ciljem da ubrzano poveća proizvodnju. Osim toga, državni suvereni fond potpisao je pre samo nekoliko dana sporazum sa kineskim gigantom BYD-em ugovor o izgradnji preko 5000 punjača širom ove države do spomenute 2030.

U tom smislu, deluje da vlada u Rijadu želi da do 2030, kao vidu roka za planiranu inicijativu Mohameda Bin Salmana Vizija 2030, preokrene domaći ekonomski kontekst, koji je decenijama zavisio od eksploatacije prirodnih resursa i prodaje nafte, u ekonomiju koja će biti više industrijalizovana i proizvoditi robu koja čak uopšte nije zavisna od nafte, poput električnih vozila kao jednom vidu alata.

Donekle, može se reći da mladi prestolonaslednik želi da kopira norveški model razvoja, gde suvereni fond ove države već tri decenije investira viškove zarade od nafte i gasa u održivije industrije u samoj Norveškoj i širom sveta.

Dobrim delom, prestolonaslednik Bin Salman želi da spreči situaciju gde ekonomija ove države u bliskoj budućnosti ostaje ranjiva na potencijalni pad cene i potražnje za fosilnim gorivima, a da nema druge prateće industrije kao vid zaštite.

Zbog toga, uključivanje Saudijske Arabije u trku sa električnim vozilima koliko god na prvu loptu delovalo nelogično, u suštini je prilično racionalna i očekivana politika. Jedino se postavlja pitanje da li je zakasnela i koliki su objektivni kapaciteti ove države da bude kredibilan igrač u ovoj trci.

Podeli:

loader

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: