Nokti su odraz zdravlja

Ako nokti nemaju zdravu ružičastu boju niti pravilan oblik, to može biti indikator ozbiljnih poremećaja i bolesti...

Izvor: B92

Utorak, 30.04.2013.

11:15

Default images

Kaže se da su oči ogledalo duše, a što su onda nokti? Mnogi bi rekli da su oni ogledalo zdravlja. Naime, po noktima se često mogu prepoznati znakovi brojnih poremećaja i bolesti, kao što su psorijaza, lupus, bolesti srca, bubrega i jetra, dijabetes, anemija, nedostatak drugih vitamina i minerala kao što je cink, pa čak i melanom.

Pogledajte da li su vaši nokti glatki i ružičasti. Da li su možda kvrgavi, imaju li čudnu boju? Ako je to slučaj, vreme je da preduzmete ozbiljnije korake kako bi vam nokti ponovno postali lepi i zdravi.

Otkrijte bolest

Nažalost, kod nekih osoba izgled noktiju nije odraz nebrige i loše ishrane, nego odraz određenog zdravstvenog stanja i poremećaja. Evo kako po noktima možete sami prepoznati šta u vašem telu ne funkcioniše kako treba:

1. Bolesti jetre – osobe čija jetra ne funkcioniše kako treba imaće najčešće bele nokte.
2. Bolesti pluća – osobe koje imaju probleme s plućima imaju žućkaste nokte, s malo ružičastog pojasa oko korena. Takođe, ljudi s plućnim problemima imaju problema s pojačanim rastom kožice oko noktiju.
3. Bolesti srca – osobe koje imaju problema sa srcem, imaju često nokte crvene boje.
4. Dijabetes – osobe koje imaju problema sa šećernom bolesti imaju žućkaste nokte, s malo ružičastog pojasa kod korena.
5. Anemija - osobe koje imaju problema s anemijom, imaju blede nokte, koji se često uvijaju u oblik kašičice.
6. Melanom – Osobe koje imaju tu vrlo opasnu bolest verovatno će imati tamne linije pod noktima.
7. Lupus – Osobe koje imaju ovu bolest često kod korena noktiju imaju nepravilne crvene linije.
8. Psorijaza – Osobe koje imaju problema sa psorijazom imaju često debele žućkaste nokte koji imaju ispucali izgled.
9. Gljivice na noktima – Ako primetite zelenkasti ili žućkastu nijansu na noktima, velika je mogućnost da su vaše nokte zahvatile gljivice. Takođe, ova vrsta infekcije može uzrokovati oticanje i bol na području korena nokta, odnosno području oko nokta. Isto tako i bakterijske infekcije mogu izazvati promene na boji nokta.

Odvajanje slojeva noktiju

Svaki nokat se sastoji od nekoliko slojeva keratina. Ti slojevi slepljeni su zajedno, te zajedno čine čvrst nokat. No, kada su nokti izloženi hladnom i suvom vazduhu ili su pak dugo u vodi, postoji mogućnost da će se ti slojevi odvajati, što će činiti da nokti budu tanji. Ako upravo imate problema s listanjem slojeva, pokušajte da ojačate nokte određenim lakom za nokte. Takođe, povećajte konzumaciju biljnih ulja.
Pucanje noktiju

Oko 20 odsto žena ima problem s pojačanim pucanjem noktiju, a najčešći uzrok je usporeni rad štitne žlezde, što pak uzrokuje preterano isušivanje i pucanje noktiju. Osim problema s radom štitnjače, uzrok pucanja noktiju može biti i loša, nezdrava ishrana, s vrlo malo zdravih nutritivnih sastojaka – posebno proteina i gvožđa, ali i drugih vitamina i minerala. U tom slučaju potrebno je uzimati B-kompleks, kao dodatak ishrani, koji najčešće pomogne u problemu s noktima.

Žuti nokti

Iako žuti nokti mogu biti indikator brojnih poremećaja i bolesti, s druge strane to ne znači da ih vi imate. Naime, žuti nokti mogu biti rezultat čestog korišćenja lakova za nokte, njihovog poliranja i sl. Ako je tako, ostavite jedno vreme nokte bez laka ili bilo kakvih poliranja, kako bi se ponovno obnovili i dobili svoju zdravu prirodnu ružičastu boju. Kada nanosite lak za nokte preporučamo da pre toga nanesete bazni zaštitni lak.

Male bele tačkice

Mogu se javiti pod jednim ili više noktiju i iako izgledaju neobično, one nisu opasne. Verovatno ih je većina osoba imala barem jednom u životu. Te bele mrlje najčešće se javljaju kada se dogodi neka trauma nokta na području korena. Te bele fleke ćete imati dok nokat ne izraste. S druge strane bele fleke mogu da budu znak nedostatka cinka u organizmu.

Kako da imate lepe i zdrave nokte?

1. Izbegavajte korišćenje tuđeg pribora za nokte, kako bi se izbeglo prenošenje raznih infekcija.
2. Održavajte nokte čistim i suvim.
3. Prilikom uređivanja noktiju, budite nežni i nemojte čistiti, brusiti, utiskivati kožicu previše agresivno. Sve to može uzrokovati neprijatne, pa i bolne infekcije.
4. Izbegavajte grickanje noktiju i zanoktica.
5. Barem jednom dnevno nokte namažite s kvalitetnijom kremom za ruke i nokte koja sadrži ureu, fosfolipide, mlečnu kiselinu, a koja će sprečiti pucanje noktiju.
6. Kada turpijate nokte, činite to samo u jednom smeru, te formirajte lagano zaobljeni vrh nokta.
7. Nemojte „kopati“ po području gde vam je urastao nokat, nego zatražite pomoć pedikira ili dermatologa.
8. Izbegavajte odstranjivače laka za nokte na bazi acetona.
9. Ako izlivate/nadograđujete nokte, barem jednom u godinu napravite pauzu od tri meseca, kako bi vam se nokti oporavili.
10. Jedite zdravo, jer će vam onda i nokti biti zdravi.
11. Ako ste zabrinuti za izgled noktiju, zatražite pomoć lekara opšte prakse ili dermatologa.

izvor i foto: zena; yt screenshot; Stuart Miles/freedigitalphotos.net

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: