Džeko i Grafite na korak od titule

Fudbaleri Volfzburga došli su na korak od osvajanja prve titule šampiona Nemačke u klupskoj istoriji, jer u poslednje kolo ulaze sa dva boda prednosti.

Subota, 16.05.2009.

17:53

Volfzburg je uz tri gola Džeka i dva Grafitea deklasirao Hanover 5:0, dok je najbliži pratilac Bajern sa Hofenhajmom igrao samo 2:2. Herta je takođe propustila da zadrži priključak mečom bez golova sa Šalkeom, dok je Štutgart pobedio Energi 2:0. Volfzburgu poslednjeg dana sezone igra sa Verderom i po svemu sudeći dovoljan mu je bod za titulu.

Osim dva boda manje Bajern ima za sedam golova slabiju gol-razliku, dok je Štutgartova razlika za 14 golova slabija od one koju imaju Vukovi. U poslednjem kolu sastaju se upravo bavarci i Švabe, pa bi samo pobednik tog meča imao šansu da u slučaju poraza Vokfzburga ipak ugrabi titulu.

Herti bi mogao da pomogne samo Velibor Džarovski, jer uz tri boda zaostatka ima razliku slabiju za 24 gola.

U borbi za opstanak Bohu je savladao Ajntraht 2:0 i obezbedio status, dok Karlsieu ni pobeda u Bremenu od 3:1 nije bila dovoljna. Ubedljivim porazima Borusija MG i Arminija ostaju u trci za opstanak, a teoretski može se spasti i Energi.

Ekipa Feliksa Magata je nakon ovih rezultata u 33. kolu veoma blizu osvajanja prvog trofeja u istoriji kluba. Najveći uspeh Volfsburga do sada je finale kupa 1995. godine.

Napadačka taktika i igra za gol više ponovo su doneli Volfsburgu sjajan rezultat, a još jednom je briljirao napadački tandem Grafite – Džeko. Reprezentativac Bosne i Hercegovine postihgao je tri, a Brazilac dva gola. Dva sjajna napadača su u borbi i za najboljeg strelca lige. Grafite je do sada postigao 26, a Džeko jedan gol manje u 33. meča Bundes lige.

Ubedljiva pobeda Volfsburga u gostima dobija još više na značaju kada se u obzir uzme da je Hanover u duel ušao posle četiri meča bez poraza (tri pobede i remi).

Na utakmici Hofenhajm – Bajern sva četiri gola pala su u prvih 45 minuta. Bavarci su poveli u 16. minutu golom najboljeg igrača ekipe Franka Riberija.

Činilo se tada da će tim Jupa Hejkensa lako ostvariti novu pobedu, ali do0maćin nije hteo da se preda. U 21. minutu Demba Ba je izjednačio, a već u 29. Hofenhajm je vodio 2:1 kada je gol postigao Eduardo. Ipak, veliku nadu Bajernu pred drugi deo dao je Italijan Luka Toni golom u 44. minutu. U nastavku je napad Bajerna ipak zakazao, i meč je završen rezultatom 2:2.

Veliku priliku da prestigne Bajern na drugom mestu na tabeli propustila je Herta koja je u Berlinu igrala bez golova sa Šalkeom.

Herta je u meč ušla sa dve uzastone pobede, ali napad je protiv tima iz Gelzenkirhena uakazao. U startnoj postavi ekipe Lisijena Favra našli su se i Marko Pantelić i Gojko Kačar, i obojica su zamenjeni tokom drugog poluvremena.

Najefikasniji meč pretposlednjeg kola odigran je u Dortmundu gde je domaća Borusija deklasirala Arminiju iz Bilefelda sa 6:0. Golove za ekipu Jirgena Klopa postigli su Kel (2), Hajnal, Valdes, Tinga i Zidan.

Dortmund je posle fantastične serije od osam pobeda u poslednjih devet mečeva stigli do petog mestra na tabeli. U startnoj postavi ponovo se našao nezamenljivi Neven Subotić koji je odigrao svih 90 minuta.

Bajer - Borusija (M) 5:0
Borusija (D) - Arminija 6:0
Hamburg - Keln 0:1
Hanover - Volfsburg 0:5
Herta - Šalke 0:0
Hofenhajm - Bajern Minhen 2:2
Štutgart - Energi Kotbus 2:0
Bohum - Ajntraht 2:0