Dvadeset pet najlepših filmskih romansi

Sa njima smo se smejali, plakali, uzdisali i uživali. Oni su nas naveli da maštamo o tome kako bi bilo da se i nama desi prava, filmska ljubav. Oni su na veliko platno doneli ljubav za sva vremena.

Kultura

Izvor: B92

Utorak, 25.06.2013.

18:53

Default images

U eri crno-belih ostvarenja, razigranih nogu i nespretno razmenjenih pogleda, Džindžer Rodžers blistala je u filmu “Doba svinga” (1936), dok joj je Fred Aster uz pratnju klavira pevušio “The Way You Look Tonight”. Ljubavni trougao nikada nije bio magičniji nego kada su ga činili Keri Grant, Ketrin Hepbern i Džejms Stjuart u “Pričama iz Filadelfije” (1940).

Jedno od najvećih filmskih ostvarenja “Kazablanka” (1942) poput je kvalitetnog vina, sa godinama samo dobija na kvalitetu. Ne mali doprinos tome dali su i neodoljivi Hemfri Bogart i Ingrid Bergman.

Prema nekim anketama najlepša ljubavna priča svih vremena je “Kratak susret” (1945), a tome su svakako doprineli Trevor Hauard i Selija Džonson koji su pokazali da ne mora svaka ljubavna priča da završi poput “Ane Karenjine”. Ketrin Hepbern još jednom je pokazala svoju romantičnu stranu uz Spensera Trejsija u filmu “Adamovo rebro” (1949).

Sasvim novu dimenziju poznatoj ljubavnoj priči “skitnica i dama iz visokog društva” dala su dva slatka animirana kučeta u Diznijevom klasiku “Maza i Lunja” (1955). Sredinom prošlog veka srca su slamali i Džek Lemon i Širli Meklejn u kultnom ostvarenju “Apartman”. Pre tačno pedeset godina u tada nikada dužem i nikada skupljem spektaklu “Kleopatra” (1963) nežnosti su razmenjivali i snage odmeravali Elizabet Tejlor i Ričard Barton. Nešto kasnije, sasvim drugačiju ljubav, sa opakim mirisom kriminala, prikazali su Voren Biti i Fej Danavej u filmu “Boni i Klajd”.

Ljubavna priča “Harold i Mod” (1971) u svoje vreme je izazivala kontroverze zbog razlike u godinama Bada Korta i Rut Gordon, ali je dokaz njihove filmske hemije to što su odoleli zubu vremena.

Iako se poslednjih godina “vrzma” po Evropi, Vudi Alen je svoju najveću romansu smestio u voljeni Njujork, gde je briljirao uz Dajan Kiton u filmu “Eni Hol” (1977). Da žene padaju na uniforme svima je bilo jasno kada je Ričard Gir osvojio srce Debre Vinger u filmu “Oficir i džentlmen” (1982). Još jedan ljubavni trougao, i to u filmu “Lepi u ružičastom” (1986) osvojio je srca gledalaca, a činili su ga Moli Ringvald, Endrju Mekarti i Džon Krajer. Da su u ljubavi reči ipak važne, s vremena na vreme, pokazali su nam Džon Kjuzak i Ajuoni Skaj u filmu “Reci bilo šta” (1989).

Kako izgleda prava romansa uverili smo se dok smo sa uzdasima gledali Patrisiju Arket i Kristijana Slejtera u filmu “Prava romansa” (1993). Jedna od kraljica romantičnih priča tokom devedesetih svakako je Meg Rajan koja je svoj maksimum dala sa Tomom Henkson dok su bili “Besani u Sijetlu” (1993).

Šekspirove ljubavne priče mogu podjednako dobro da izgledaju i na filmskom platnu, u šta smo se uverili kada su Kenet Brana i Ema Tompson razmenjivali nežnosti u “Mnogo buke ni oko čega” (1993). Još jednu ljubavnu priču na sa filmskog platna u legendu su poslali Rejf Fajns i Kristin Skot Tomas igrajući u “Engleskom pacijentu” (1996).

Džordž Kluni i Dženifer Lopez nikada nisu bili zavodljviji, opasniji ali ni romantičniji nego u ostvarenju “Opasna romansa” (1998) Ljubav na azijski način doneo je film “Raspoložen za ljubav” (2000) sa Megi Čeung i Tonijem Leungom, dok su britansku luckastu verziju ljubavi pružili Džim Keri i Kejt Vinslet u “Večiti sjaj besprekornog uma” (2004).

Jedna od prvih gej romansi koja je osvojila svet svakako je ona koju su na velikom platnu dočarali Džejk Gilenhol i Hit Ledžer u filmu “Planina Broukbek” (2005).

Bilo je dovoljno svega nekoliko minuta i nijedna razmenjena reč između Eli i Karla, da nam u filmu “Do neba” (2009) pokažu iskrenu ljubavnu priču kakvu ne viđamo poslednjih godina.

Na listi se konačno našla i trodelna filmska priča između Džuli Delpi i Itana Houka, koja je počela 1995. filmom “Pre svitanja”, a ove godina dobija svoj konačni epilog.

KOJA JE VAŠA OMILJENA FIMLSKA ROMANSA? Izvor: Daily Telegraph

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

102 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: