Vlast obrazlagala, opozicija protiv

Premijer, ministri i skupštinska većina su obrazlagali zakon o "Beogradu na vodi", dok su poslanici opozicije najavili da ga neće podržati jer je neustavan.

Izvor: B92

Utorak, 07.04.2015.

17:39

Default images
Foto: Tanjug

Obrazlažući projekat Beograda na vodi pred poslanicima u Skupštini Srbije, premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se veliki gradovi grade na velikim snovima, na vizijama i na projektima čija vizija zastrašuje i konstatovao da je ovo važan dan za Srbiju, te da se nada da će neko 2050. ponosno i pohvalno govoriti o onom što smo danas započeli.

"Nadam se i da će se sve ovo završiti prelepom slikom Beograda, moderne i zaposlene Srbije", zaključio je premijer.

Inače, premijer Vučić je izjavio da su mnoge vlade pre ove govorile o spuštanju Beograda na reke, da to sada konačno to može i da se ostvari i da nije očekivao toliki otpor.

Beograd na vodi, istakao je, predstavlja napredak, modernizaciju i nešto najlepše što se Srbiji desilo i mada kaže da nije siguran da će gradnja biti završena ni za 15 godina, uveren je da će prestonica već za tri ili četiri godine imati mnogo lepše lice.

Premijer je poručio i da u izradu projekta treba uključiti što više srpskih kompanija i istaknutih arhitekata, urbanista, kao i da materijali za izgradnju treba uzimati iz Srbije, te je dodao da se investitori iz Ujedinjenih Arapskih Emirata već raspituju o domaćim kompanijama koje su sposobne da rade na tom projektu.

Premijer očekuje i da će, čim počne gradnja Beograda na vodi, Srbija udvostručila broj stranih turista, a već za sutra najavljuje konsultacije gradonačelnika Siniše Malog s predstavnicima struke, odnosno Akademije arhitekata Srbije o projektu Beograd na vodi i njihovim kritikama na taj projekat.

Ministarka Zorana Mihajlović najavila je da će u Beograd na vodi u narednih pet ili šest godina biti ulagano po milijardu evra godišnje, te da će na kraju izgradnje tog i drugih projekata ukupno učešće građevinskog sektora u BDP-u Srbije iznositi 2,4 odsto godišnje.

Odgovarajući na pitanje lidera Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanaka o tome koliko će građane Srbije koštati izgradnja tog projekta, šta od tog projekta imaju građani Vojvodine, koliko će se otvoriti radnih mesta i kako će biti rešeno pitanja eksproprijacije i infrastrukture u srpskoj prestonici, Vučić je rekao da će građani Vojvodine, kao i ostatka Srbije, imati veliku korist, jer će taj projekat uticati na bruto domaći proizvod, podizanje proizvodnje, rast građevinske industrije...

"Kada je reč o broju zaposlenih procene su da ćemo zaposliti između 15.000 i 20.000 ljudi, što je izvanredan zamajac i, da je samo to rezultat projekta, da ne gledamo ni u šta drugo, mislim da je to veoma opravdano", rekao je Vučić.

Opozicioni predstavnici u načelu su kritikovali predloženi zakon, smatrajući ga neustavnim i tvrdeći da se njime javni interes pretvara u privatni, a primedbu poslanika Marka Đurišića (SDS) da lels specijalis donosi Srbiji pravnu nesigurnost premijer je negirao, istakavši da su ugovorom sa investitorom predviđene najveće i najbolje moguće garancije, a da se pravna nesigurnost unosi retroaktivnim zakonima koji su donošeni u vreme bivše vlasti.

"Ovaj zakon se tiče velikog infrastrukturnog, saobraćajnog, turističkog projekta koji ima ogroman ekonomski značaj i ne ide nijednom privatniku u ruke. Neka prethodna vlast, nevažno da li ste vi njoj pripadali ili ne, dodelila nekim drugim privatnicima, tajkunima koji je trebalo da naprave veliki posao. Ovde njih nema", zaključio je Vučić.

Božović: Beograd na vodi - pljačka građana Srbije

Foto: Beta (arhiva)
Vlada hoće da prebaci odgovornost na skupštinu jer se predlogom zakona o "Beogradu na vodi" privatni interes proglašava za javni, navodi Balša Božović iz DS-a.

"Suština je da se Vlada krije iza većine u ovoj Skupštini", rekao je Božović na plenarnoj sednici o "leks specijalisu" za taj projekat.

Prema njegovim rečima, investitor će "od svog prvog dinara napraviti pet i otići iz Srbije", jer vlast ima lošu ideju da građani Srbije plate, a da ulagač zarađuje.

Božović je ukazao da ne postoji ni predugovor o izgradnji "Beograda na vodi", a da memorandum nije obavezujući ni za jednu stranu, zbog čega Srbija "nema nikakvu garanciju".

Isti investitor je ponudio mnogo takvih projekata u drugim državama i "nigde nije ništa započeo, a kamoli priveo kraju", zaključio je Božović i zatražio da se predlog zakona povuče zato što je suprotan Ustavu.

Poslanik DS je rekao da je "Beograd na vodi" "pljačka građana Srbije", a ne u njihovom interesu, i rekao da će DS glasati protiv posebnog zakona koji omogućava eksproprijaciju zemljišta uz desnu obalu reke Save za taj projekat.

Đurišić: "Beograd na vodi" unosi pravnu nesigurnost

Foto: Beta, AP
Šef poslaničke grupe Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić pozvao je Skupštinu Srbije da ne usvoji leks specijalis o projektu “Beograd na vodi“ navodeći da on unosi pravnu nesigurnost i da je loše što njime vlada šalje poruka da ima privilegovanih investitora.

U skupštinskoj raspravi, Đurišić je rekao da se tim zakonom dozvoljava da se oduzme privatna imovina uz naknadu koja ne može biti manja od tržišne, iako neko ne želi da je se odrekne, navodeći da Zakon o eksproprijaciji propisuje slučajeve kada se može oduzeti privatna imovina.

Dodao je da je to moguće uraditi samo za infrastrukturne projekte ali ne za izgradnju poslovno stambenih objekata.

Ako se usvoji zakon, naveo je Đurišić, nekome će biti uzeta privatna imovina i dati drugom privatniku da na osnovu toga dobije profit, dok je jedna maketa poslužila za izradu plana područja za posebnu namenu.

Đurišić je rekao da premijer Aleksandar Vučić kaže da će biti osnovano preduzeće u kome će Srbija imati 31,32 odsto, a drugi veći deo investitor i naveo da, ako projekat zaživi, investitor celo to preduzeće može prodati nekom trećem licu.

„Šta će biti sa pravom nad korišćenjem zemljišta? Kako će Srbija zaštiti svoje interes? Odgovor na to pitanje nismo dobili“, rekao je Đurišić navodeći protivljenje Akademije arhitekata Srbije i odeljenja SANU projektu “Beograd na vodi“ .

Đurišić kaže da se ne zna ko je idejni tvorac tog projekta i da stručna javnost nije imala priliku da polemiše o tome da li je on, ovako kako je zamišljen, sa ovoliko kvadrata stambenog prostora, nešto što je dobro za Beograd.

Pre usvajanja zakona, rekao je Đurišić, trebalo je čuti drugačija mišljenja, a ne da se neko ko krituikuje tretira kao da mrzi svoj grad i zemlju i proglašava mrziteljem samo zato što ima svoje mišljenje.

Đurišić je naveo da se svi slažemo da je to zemljište najveći potencijal za razvoj Beograda, ali da je pitanje da li je projekat Beograd na vodi pravi put, navodeći da se čuje da je investitor obezbedio novac, ali nijedan ugovor o tome ne postoji.

U obrazloženju zakona, istakao je Đurišić, postoji jedna jedina rečenica da je ekonomska analiza pokazala da je projekat sprovodiv i sa aspekta države i investitora, ali nema nijednog broja o tome kolika su ulaganja države, lokalne samouprave i ino-pratnera, koliki je profit na kraju i u kom roku će se ceo projekat završiti.

Takođe, Đurišić kaže da, osim rečenice da su potrebna dodatna finansijska sredstva iz budžeta za projekat, u obrazloženju zakona ne piše kolika su ta sredstva.

„Jedini broj koji sam uspeo da zapišem je 40 miliona evra za prvu fazu eksproprijacije. Koliko faza eksproprijacije treba da bude i koja je cifra“, upitao je Đurišić.

Prema njegovim rečima, pitanje je i kako je rešeno pitanje uklanjanja objekata sa tog prostora i po kom zakonu i da je, ako je to moguće po važećem zakonu, pitanje zašto se onda donosi leks specijalis i uvodi pravna nesugurnost.

Đurišić je rekao da to pokazuje da je politička volja jača od svega i da to nije poruka koja privlači investitore i poruka da su svi investitori dobrodošli.

„Dobrodošli su samo oni koji imaju političku podršku i dobri su za vladu i za njih će vlada da pogazi Ustav“, rekao je Đurišić i dodao da je diskriminišući odnos prema investitorima doveo do toga da je Srbija na začelju po stranim investicijama u regionu, dok je pre četiri godine bila prva u regionu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

60 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zapad zapretio, Kina uzvratila

Kina je usvojila zakon o carinama kojim želi da osnaži mehanizme odbrane svoje ekomonije nakon pretnji Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije da će reagovati na izvoz jeftinih kineskih proizvoda.

7:59

27.4.2024.

1 d

Podeli: