TV pretplata ukida se na leto

U petak će biti stavljena tačka na tekst zakona kojim se ukida plaćanje TV pretplate. Očekuje se da će od leta na računima za struju taj deo biti izbrisan.

Izvor: Tanjug, Veèernje novosti

Petak, 19.04.2013.

11:08

Default images

Kako saznaju Novosti, za pet-šest dana otvoriće će se javna rasprava o propisu kojim se ukida obavezno plaćanje programa Radio-televizije Srbije i RT Vojvodine, i javnost će biti upoznata sa svim detaljima oko prelaska na finansiranje javnih servisa iz državne kase.

U Ministarstvu kulture i informisanja kažu da je ostalo da se precizira hoće li sve biti regulisano jednim zakonom ili će biti predložena dva. U ovom trenutku, plan je da se Vladi, a potom i Skupštini, predloži usvajanje zakona o elektronskim medijima i javnim TV servisima.

Pomoćnik ministra kulture i informisanja Dragan Kolarević očekuje da bi procedura ukidanja pretplate mogla da potraje do leta: "Mislim da bi u julu moglo da se okonča sve oko prelaska RTS i RTV na budžetsko finansiranje. Međutim, građani do tada moraju redovno da plaćaju pretplatu. Jer dugovi nikome neće biti oprošteni i da se ukine plaćanje."

Kolarević navodi i da će i novi način finansiranja biti privremen, najviše zato što Evropska unija negoduje na to da država na duže staze plaća medije. On smatra da bi sve moglo da potraje dve godine, a da se potom pronađe model koji će obezbediti siguran izvor finansiranja:

"U EU ne gledaju blagonaklono da se država meša u javne servise, ali mislim da neće imati ništa protiv ovog načina finansiranja zbog teške ekonomske situacije", rekao je Kolarević za "Novosti".

Celu računicu oko ukidanja TV pretlate, međutim, znatno bi mogle da pomrse milijarde koje iz državne kase treba izdvojiti za RTS i RTV. Prema nezvaničnim podacima, za medijski javni servis Srbije godišnje je potrebno oko šest milijardi dinara, plus još dve milijarde za vojvođanski.

Iz RTS, čiji se generalni direktor Aleksandar Tijanić usprotivio ukidanju pretplate, izneli su podatak da je sada procenat naplate na nivou Srbije oko 40 odsto, da je u Beogradu oko 63, a u Novom Sadu 70 odsto.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

61 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

1 d

Društvo

MUP upozorio građane Srbije

Povodom predstojećih prvomajskih i uskršnjih praznika očekuje se povećan priliv velikog broja putnika i vozila u našu zemlju, zbog čega se mogu očekivati duža zadržavanja na graničnim prelazima, upozorio je danas MUP.

9:37

26.4.2024.

1 d

Podeli: