Nedelja, 19.06.2011.

15:07

Izbeglice, 20 godina kasnije

Po broju izbeglica i interno raseljenih, Srbija je i dalje na vrhu liste u Evropi, a oko 4.000 ljudi još živi u kolektivnim centrima.

Izvor: B92

Default images

Bilo je planirano da kolektivni izbeglički centri budu zatvoreni do kraja 2010.godine.

I dok pitanje izbeglica u Srbiji ulazi u drugu deceniju, mnogi i dalje nemaju svoj krov nad glavom, a nezaposlenost je jedan od ključnih problema.

Simboličnim otkosom kod Batajnice, izbegli iz Krajine drugu godinu zaredom obeležavaju Međunarodni dan izbeglica. Daleko od svog ognjišta, svako se snašao kako je najbolje znao i umeo. O starim vremenima pričaju sa setom.

"Za nas ovde koji smo prisutni danas došli ovde ovo je veliki dan, nažalost gubitnički dan kada smo prognani, otišli sa svojih ognjišta, otišli sa svojih imanja, otišli sa svojih livada. Ja bih najsrećniji bio da danas mogu da ugostim sve ove ljude na mojim livadama u okolini Plitvičkih jezera, koje se ne kose već 20 godina,Kaže Miloš Cvjetičanin , rodom iz Like.

U poslednjih 15 ili 20 godina, koliko su u Srbiji, promenilo se dosta toga, ali kako kažu - promene na bolje dolaze sporo. Nezaposlenost i nerešeno stambeno pitanje i dalje su najveći problemi sa kojima se izbegli suočavaju. Povremena okupljanja način su da se prevaziđe prošlost, i slavi neka svetlija budućnost. "Došli smo nažalost sa Olujom 95-e godine, puno toga se promenilo, nešto na boljitak ne možemo reći da nije, ali sporim koracima ide, prema tome snalazi se narod, narod je vredan, dostojanstven,ne podnosi poraze ali se s ponosom nosi sa svim problemima i iskušenjima koje ima", kaže Mara Šarić izbeglica iz Korduna.

U kolektivnim centrima u Srbiji, po podacima Komesarijata za izbeglice i dalje živi više od 4 hiljade izbeglih i internoi raseljenih ljudi, a iako je u planu bilo da se kolektivni centri zatvore do kraja 2010. godine, širom Srbije i dalje postoji više od 50 takvih centara. A sutra se širom sveta obeležava se Međunarodni dan izbeglica.

Gost vesti je predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta, koji kaže da su nezaposlenost i nerešeno stambeno pitanje i dalje najveći problemi sa kojima se izbegli suočavaju.

Ovde možete pogledati njegovo celokupno gostovanje u vestima B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina i Francuska se dogovorile: "Dozvolićemo"

Kina će dozvoliti uvoz proteinske hrane svinjskog porekla iz Francuske, kao i uvoz svinjskih iznutrica iz te evropske zemlje, navodi se u današnjim odvojenim saopštenjima kineske carine i francuskog ministarstva poljoprivrede.

19:05

7.5.2024.

1 d

Podeli: