Utorak, 19.12.2006.

10:37

Nasilje prema "malim crkvama"

Tokom vikenda u Novom Sadu, Baču i Kraljevu, kamenovani, opljačkani ili bombama napadnuti objekti verskih zajednica.

Izvor: B92

Default images

Iako se u odnosu na prethodnu deceniju broj verski obojenih napada smanjio, zabrinjavajuće je da se u poslednje vreme taj trend vraća. Takvi napadi obično se dešavaju oko Božića, odnosno velikih verskih praznika, ali trenutno se povećanje animoziteta prema drugim zajednicama može povezati i sa zahuktalom predizbornom kampanjom, smatra sociolog religije Mirko Đorđević.

U Kraljevu je bačen Molotovljev koktel na Evangelističku crkvu, kamenovana je zgrada Hrišćanske baptističke crkve u Novom Sadu, a katolička crkva "Svetog duha" u Novom Sadu je opljačkana.

Napadači su za sada nepoznati i policija za njima traga. Inače, te crkve su i ranije bile napadane.

"Objekat su svi. U jednom slučaju imamo napad na Evangelističku crkvu, u drugom polomljeni krstovi na pravoslavnom groblju, u trećem slučaju ispisana katolička crkva. Uglavnom su objekti nasilja takozvane male verske zajednice. Kada je u pitanju Evangelistička crkva, to su naši protestanti, koji su uredno registrovana i priznata crkva", kaže on.

"To se isto može reći i za baptiste, takođe protestantska denominacija, koja takođe normalno postoji kod nas, ali su njihovi pripadnici pretežno iz manjinskih etničkih grupa", kaže Đorđević.

Ekstremizam upućen ka manjim verskim zajednicama posledica je i neinformisanosti građana o njihovom postojanju i radu. Kako bi se to prevazišlo, neophodna je akcija države i većinske Srpske pravoslavne crkve, kaže Đorđević.

"I država i SPC su dužne da detaljno upoznaju javnost da su ti 'nešto drugačiji hrišćani' ljudi koji se od nas, čak i u versko veroispovednom pogledu, vrlo malo razlikuju, i da ne postoji nijedan razlog za nasilne radnje. Jer to su naši građani, u ovom slučaju hrišćani", kaže on.

Đorđević primećuje i da se incidenti na verskoj osnovi poslednjih dana pretvaraju u masovnu pojavu. On istovremeno upozorava da je više puta potvrđeno da se, u vremenu krupnih političkih zbivanja, verski predznak redovno javlja kao loš znak.

Inače, prema poslednjem popisu iz 2002, pripadnika tzv. netradicionalnih religija u Srbiji ima 0,2 odsto, odnosno nešto manje od 20.000 ljudi.

Osuda Ministarstva vera

Ministarstvo vera je takođe osudilo napade na crkve.

"Hramovi svih hrišćanskih crkava i svih hrišćanskih konfesija, kao i bogoslužbeni prostori svih verskih zajednica u Srbiji, posebno su zaštićeni Zakonom o crkvama i verskim zajednicama. Zato napad na hram ili nečiji bogoslužbeni prostor nije običan incident, već ozbiljno krivično delo, upereno protiv sloboda i prava zajemčenih Ustavom Srbije", naveo je ministar vera Milan Radulović.

On se izvinio vernicima crkava koje su napadnute, navodeći da će nadležni organi brzo privesti pravdi počinioce i otkriti njihove motive.

Napade na verske objekte osudio je i Srpski pokret obnove.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Iznenađenje: Oni su "tajni" ruski saveznici

Britanski proizvođač rovokopača JCB nastavio je da proizvodi i isporučuje te radne mašine za rusko tržište mesecima nakon što je objavio da je zaustavio izvoz zbog rata Rusije u Ukrajini, prenosi Gardijan.

22:49

15.5.2024.

1 d

Podeli: