Svet

Sreda, 06.05.2015.

09:24

Nafta u nebo, najskuplja ove godine

Cene nafte su porasle na najviši nivo od početka 2015. zbog rasta tenzija u Libiji i podgrevanja zabrinutosti da će doći do prekida isporuke sa Bliskog istoka.

Izvor: Tanjug

Default images
Foto: Thinkstock

Američka "laka" nafta (WTI) za isporuku u junu poskupela je na Njujorškoj berzi 48 centi na 60,88 dolara, dok je nafta tipa "brent" za junsku isporuku u Londonu poskupela 33 centa na 67,85 dolara, prenosi agencija Frans pres.

WTI je juče skočio 1,47 dolara, a "brent" 1,12 dolara.

"Geopolitički faktori na Bliskom istoku i dalje formiraju cene nafte, bilo da se radi o Libiji, Jemenu ili Iraku", rekao je za Frans pres tržišni analitičar singapurske firme CMC markets Nikolas Teo.

Jučerašnji medijski izveštaji navode da su protesti u Libiji, članici Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), doveli do zatvaranja terminala za isporuku nafte na istoku zemlje. U svetlu sukoba koji traju od 2011, u Libiji je proizvodnja nafte smanjena sa maksimuma od gotovo 1,5 miliona barela dnevno na oko 150.000 barela, navode analitičari.

Na cene nafte utiču i dešavanja u Jemenu, koji je pogodjen sukobima od kada su šiitski pobunjenici u februaru preuzeli vlast u glavnom gradu Sani. Ta država nije veliki proizvođač nafte, ali je njena obala deo strateški važnog Bab el-Mandeb zaliva, između Crvenog mora i Adenskog zaliva, kojim prolazi oko 4,7 miliona barela nafte dnevno.

Cene nafte su porasle prošle nedelje nakon što je izveštaj američkog Ministarstva energetike pokazao da su zalihe benzina u ključnom trgovinskom čvorištu u Kušingu, Oklahoma, pale za 500.000 barela na 61,7 miliona barela, što je prvi takav pad od kraja novembra.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija se okrenula Kini, ali uzalud

Ruski Gasprom mogao bi da se suoči s dugim periodom lošeg poslovanja, dok pokušava domaćim tržištem i izvozom u Kinu da popuni prazninu nastalu evropskim bojkotom.

20:22

13.5.2024.

23 h

Podeli: