"Konkursi javnog sektora prilično netransparentni"

U Srbiji postoji "prilična netransparentnost" u raspisivanju konkursa za radna mesta u javnom sektoru, rezultat je istraživanja transparentnosti zapošljavanja.

Srbija

Izvor: B92

Ponedeljak, 30.11.2015.

15:37

Default images
Foto: Thinkstock.com

Istraživanje je sproveo Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), a prepoznato je da u periodu od 2009. do 2014. godine postoji sumnja da se privremenim i povremenim poslovima zapravo izbegava zabrana zapošljavanja u javnom sektoru, a istovremeno krše i odredbe Zakona o radu, kaže direktor Cesid-a Bojan Klačar.

"Poslodavac može da zaključi ugovor o poslovima koji ne mogu trajati duže od 120 dana, ali postoje indicije da nakon tog roka propisanog zakonom dolazi do zaključenja novog ugovora kojim se formalno navode drugi poslovi, iako je navedena odredba zakona jasna", naveo je Klačar.

Prema njegovim rečima, nisu suštinski razdvojene političke i stručne funkcije u ministarstvima, državnim agencijama i preduzećima, kao i gradovima.

"Zakon o državnim službenicima obezbeđuje procedure zapošljavanja i napredovanja koje su zasnovane na zaslugama, ali neke odredbe tog zakona ostavljaju prostor za široka diskreciona ovlašćenja koja se praktično redovno koriste", rekao je Klačar.

On je naveo da se pravni okvir i dalje ne primenjuje na veliki broj državnih službenika, kao da i dalje nije poznat tačan broj zaposlenih u javnom sektoru.

"Većina institucija neefikasno i neujednačeno vodi evidencije, a od državnih ili javnih preduzeća nisu dobili odgovore, osim od Železnica Srbije. Od deset gradova, Beograd je jedini koji nije dostavio podatke, a od ostalih devet nisu dobijeni svi podaci", dodao je Klačar.

Predstavnik Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Saša Đorđević kazao je da MUP i dalje nije izradio listu postojećih slobodnih mesta, iako je u obavezi da to uradi prema Zakonu o policiji.

"Kriminalistička policijska akademija postala je kao univerzitet, a MUP i dalje izdvaja oko 31 milion dinara za rad njenih profesora. Takođe, ne postoji ni podatak koliko tih diplomaca je potrebno u MUP-u nakon obuke", rekao je Đorđević.

On je podsetio na istraživanje iz jula koje je pokazalo da se 53 odsto zaposlenih u MUP zaposlilo zahvaljujući prijateljskim, a oko 45 odsto političkim vezama.

Tijana Kljajević iz Fondacije Centra za demokratiju ocenila je da se korupcija prilikom zapošljavanja povećava.

Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 25 institucija - pet ministarstava, per državnih agencija, pet državnih preduzeća i deset gradova.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: