Dinkić: Ništa od povećanja PDV-a

Ministar ekonomije Mlađan Dinkić izjavio je da u naredne dve godine neće biti promene stope PDV niti promena u oporezivanju plata.

Srbija

Izvor: B92

Ponedeljak, 21.06.2010.

12:05

Default images

"U naredne dve godine ne očekujem nikakve promene, niti u stopi PDV, niti u oporezivanju plata. Porezi se neće menjati do kraja mandata ove vlade", rekao je Dinkić

Dinkić je dodao da Ministarstvo finansija razmišlja o poreskoj reformi, ali da je izvesno da nikakvih promena u poreskim zakonima neće biti do kraja mandata vlade.

On je dodao da izjavu ministarke finansija Diane Dragutinović, o povećanju PDV i promeni oporezivanja plata, treba shvatiti u dugoročnom kontekstu, navodeći da nije loša ideja da se smanji oporezivanje rada, a poveća oporezivanje potrošnje.

"Ali, imajući u vidu sadašnje stanje i relativno ubrzanje oporavka srpske privrede, sada ne treba ništa dirati, nego eventualno razmisljati o promenama kada se slegnu potresi od ekonomske krize", poručio je ministar Dinkić.

Prema njegovim rečima, promene poreza trebalo bi razmatrati kada se slegnu potresi od svetske krize, a to je za dve godine.

Cvetković: Poreska reforma još nije definisana

Istovremeno, premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da će dokument o strateškoj reformi ekonomske politike Srbije biti spreman do septembra. Cvetković je rekao da još nije tačno određen način poreske reforme u Srbiji i dodao da će nacrt tog dokumenta pre septembra biti na javnoj raspravi.

"Sve opcije poreske reforme su na stolu", rekao je on i dodao da izjavu ministarke finansija Diane Dragutinović o povećanju poreza treba tumačiti u kontekstu izrade strateškog reformskog pravca u ekonomskoj politici, koji će biti osnov za reforme u narednih pet do 10 godina.

"Sve što čujete je na stolu, tako da komentari na jednu i drugu izjavu bez obzira koliko se sa njima slagali ili ne jesu nešto što je radna stvar. Ono što će definitivno biti je paket za koji mislim da će kao finalni biti spreman u septembru, a pre toga će biti u javnoj raspravi", rekao je Cvetković

Poreske reforme su neophodne

"Poreske reforme su Srbiji neophodne, ali su prilično nepopularne i zavise od političke volje jer se uglavnom sprovode u prvoj godini imenovanja nove vlade, a ne u predizbornim godinama", rekao je savetnik Američke agencije za pomoć i razvoj (USAID) Nikola Altiparmarkov.
Prema njegovim rečima srpska vlada će biti na velikom iskušenju - da li da učini ekonomski odgovornu i pravilnu odluku i da rizikuje da bude politički kažnjena, kao što je to bila politički kažnjena vlada u Mađarskoj ili da se sačekaju izbori i da se to uradi u prvoj godini posle izbora.

On je mišljenja da bi poreska reforma u značajnoj meri smanjila fiskalno opterećenje privrede, a smanjenje prihoda u budžetu kao posledica tog rasterećenja moglo bi da se nadoknadi povećanjem drugih dažbina, kao što je porez na dodatu vrednost (PDV).

"Slična poreska reforma sprovedena je u većem broju evropskih zemalja tako da je, na primer, PDV u Nemačkoj povećan za tri odsto (2007. godine) i smanjeno je fiskalno opterećenje zarada, a prošle godine je i u Mađarskoj PDV povećan, za pet odsto, uz istovremeno snižavanje poreskog opterećenja privrede", podsetio je Aliparmarkov.

Razlika u poreskim reformama u te dve države je u tome što je u Nemačkoj ona sprovedena na početku mandata vlade, tako da je bilo vremena da građani osete pozitivne efekte tih mera, dok su u Madjarskoj reforme sprovedene neposredno pred opšte izbore, tako da su građani kaznili vladajuću političku elitu, objasnio je on. Konsultant za investicije i poreski sistem Saša Radulović ocenio je da je predložena reforma poreskog sistema, gde bi građani izdvajali za petinu manje dažbina državi kroz mesečna primanja i obavezno socijalno osiguranje, konačno pravo rešenje za prevazilaženje negativnih efekata svetske krize.

"Mi smo u protekle dve godine izgubili skoro 200.000 radnih mesta, a glavni uzroci su ogromni nameti na proizvodnju, koji snižavaju konkurentost naše privrede. Ovo rešenje bi smanjilo ukupne namete na rad za jednu trećinu", rekao je Radulović i pojasnio da se smanjenje poreza ne odnosi samo na mesečne zarade, već i na obavezne doprinose.

Smanjenje poreza na mesečne zarade i doprinose dovešće do toga da će proizvodjači postati konkurentniji, kao i njihov izvoz, a otvoriće se prostor za smanjenje cena proizvoda u našoj zemlji, kao i za povećanje plata, naveo je Radulović.

Komentarišući najavu ministarke finansija Diane Dragutinović da se razmatra povećanje stope PDV-a za tri odsto, kao deo šire poreske reforme, Radulović je naglasio da je to neophodna mera, jer se smanjenjem poreza na lični dohodak i stope doprinosa stvara manjak prihoda u budžetu, koji mora nekako da se nadokadi.

Smanjenjem fiskalnog opterećenja privrede otvoriće se prostor za povećanje zarada i za nova zapošljavanja "jer će pametni to uraditi", naglasio je Radulović.

Povećana stopa PDV-a uticaće na cenu uvoznih artikala, ali će domaća preduzeća, najverovatnije, morati povećanje PDV-a da amortizuju unutrašnim prilagodjavanjem i da ga ne prebacuju na krajnjeg kupca, jer ukoliko povećaju cene to bi njihove proizvode učinilo skupljim i nekonkurentnim na tržištu, objasnio je on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

47 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Nove cene cigareta

Od 1. maja važiće novi iznosi akciza usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto. Prema novim informacijama, već su ukalkulisane nove cene cigareta.

9:47

29.4.2024.

1 d

Podeli: