Šerijat spas za finansijski sistem?

Asistenti sa Američkog univerziteta u Bosni i Hercegovini (BiH) ocenjuju važeći finansijski sistem u svetu kao neefikasan i sumnjive vrednosti.

Region

Izvor: B92

Utorak, 06.03.2012.

19:26

Default images

Oni se zalažu se za stvaranje sistema zasnovanog na elementima šerijatskog prava.

U tekstu "Islamsko finansiranje na Zapadnom balkanu - Perspektive i zakonski izazovi" u kvartalnom izdanju Arapsko pravo predlaže se stvaranje tržišta koje bi omogućilo investitorima da nudeći učešće u projektima traže i da direktno učestvuju u upravljanju projektom.

Autori Asim Jusica, sa katedre za pravo, i Ašraf Ismailb, sa katedre za finansije, bave se i neophodnim reformama za uvođenje islamskog finansiranja i predlažu zaštitu prava svojine kroz finansijske arbitražne mehanizme umesto kroz parničenje.

Arbitraže bi, kako navode asistenti sa Američkog univerziteta u Sarajevu, smanjile troškove i doprinele jačanju poverenja investitora.

Navodi se i da je islamsko finansiranje jedan od najbrže rastućih sektora u globalnom finansijskom sistemu, posebno u uslovima globalne krize, kada raste interesovanje za alternativne forme i stilove investiranja.

Takođe se navodi da trenutno u 51 zemlji ima više od 300 finansijskih institucija, kao i 250 investicionih fondova, koji rade po islamskim etičkim principima.

Islamska uprava za finansijske usluge procenila je da je u 2008. vrednost ukupne imovine pod upravom islamskog finansijskog sektora bila 700 milijardi dolara.

Istovremeno britanski magazin Ekonomist procenjuje da je vrednost islamskog finansijskog tržišta u 2009. godini dostigla 850 milijardi dolara.

U tekstu se napominje i da se termin islamske finansije pogrešno upotrebljava jer ukazuje da islamski principi postoje nezavisno u globalnom finansijskom sistemu, iako se radi o delu klasičnog sistema.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina i Francuska se dogovorile: "Dozvolićemo"

Kina će dozvoliti uvoz proteinske hrane svinjskog porekla iz Francuske, kao i uvoz svinjskih iznutrica iz te evropske zemlje, navodi se u današnjim odvojenim saopštenjima kineske carine i francuskog ministarstva poljoprivrede.

19:05

7.5.2024.

3 h

Podeli: