Mehur koji samo što nije pukao

Druga svetska ekonomija nalazi se u opasnosti zbog prevelikih ulaganja u nekretnine, kao i njihovih nerealnih cena.

Izvor: B92

Ponedeljak, 01.09.2014.

18:48

Default images

Tako bar tvrdi Patrik Čovanek iz konsultantske kompanije Silvercrest Asset Management.

On kaže da se izloženost kineskih banaka razlikuje od izloženosti američkih uoči krize sa hipotekarnim kreditima u SAD, i da više liči na krizu u Japanu osamdesetih godina prošlog veka kada je posle brzog razvoja tržište doživelo kolaps.

Kinesko tržište nekretnina inače BDP-u doprinosi sa 15 odsto, a njegov kolaps bi direktno uticao na još neke privredne subjekte, poput banaka i građevinskog sektora. Zato je ova država posebnim ekonomskim merama pokušala da učini rast na tržištu nekretnina održivim, međutim izgleda da u tome nije u potpunosti uspela.

U najvećih 70 kineskih gradova cene nekretnina su u junu padale za 0,5 odsto, da bi se u julu taj pad ubrzao na 0,9 odsto. U istim mesecima smanjilo se i kreditiranje izgradnje nekretnina, što bi, sve zajedno, moglo da izazove ekonomsku krizu.

A urušavanje tržišta nekretnina moglo bi svesti kineski ekonomski rast, kažu analitičari, na ispod 5 odsto, iako je za ovu godinu planiran rast BDP-a za 7,5%.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

17 h

Podeli: