Automobili

Četvrtak, 07.06.2012.

16:46

BMW priprema 7-stepeni ručni menjač

Sudeći na osnovu patentnih crteža, BMW će posle Porschea biti drugi nemački proizvođač koji će u serijske automobile ugrađivati sedmostepeni manuelni menjač.

Default images

Prema nezvaničnim informacijama, BMW je nacrte novog menjača registrovao još 2011. godine, da bi se crteži sada pojavili i na internetu.

S obzirom da se na ručnim menjačima koji imaju više od šest brzina povećava rizik od pogrešne promene stepena prenosa, BMW će ovaj problem rešiti pomoću elektro-magnetnog fluida koji bi promenom svojstva viskoznosti sprečavao pomeranje ručice menjača u pogrešan položaj.

Na osnovu priloženog patenta, sistem može funkcionisati maksimalno do osam stepena prenosa.

Još uvek nije poznato kada bi BMW-ovo rešenje sedmostepenog manuelnog menjača moglo da nađe svoju primenu u serijskim modelima, a treba imati u vidu da od prijavljivanja patenta do njegove realizacije može da prođe i nekoliko godina.

BMW uvodi touchpad u iDrive sistem.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zagrmeo je: Mrtva je

Ideja da EU koristi zamrznutu rusku imovinu, koja se uglavnom nalazi u Briselu, kako bi finansirala Ukrajinu mrtva je jer postoji manjina koja je protiv toga, izjavio je danas madjarski premijer Viktor Orban.

10:16

18.12.2025.

1 d

Podeli: