Vlasnik Mercedesa, nemačka kompanija Daimler, započela je u blizini Berlina izgradnju fabrike za proizvodnju litijum-jonskih baterija za električne automobile.
U buduću fabriku - poput one koju je američki proizvođač električnih vozila Tesla izgradio u Nevadi - Daimler će uložiti 500 miliona evra, saopštila je ta kompanija.
Pogon će se nalaziti na oko 130 km južno od glavnog grada Nemačke, a njegova izgradnja simbolično označava promenu fokusa kompanije Daimler sa konvencionalnih na automobile koji za pogon koriste električnu energiju, kao i na masovnu proizvodnju pogonskih baterija za ovu vrstu vozila.
Prvi korak ka novoj generaciji električnih modela načinjen je na auto-salonu u Parizu, na kome je Mercedes predstavio SUV koncept na struju, Generation EQ. Ovaj automobil pokreću dva elektromotora čija ukupna snaga dostiže 402 ks, a maksimalni obrtni moment 700 Nm.
Zahvaljujući paru elektromotora, automobil ima stalni pogon na sva 4 točka.
Mercedes tvrdi da sa punim baterijama, smeštenim u podu između osovina, SUV može da pređe i do 500 km. Baterije su dizajnirane i proizvedene u okviru kompanije, Daimler, a njihov kapacitet je 70 kWh.
Prema fabričkim podacima, Generation EQ koncept u stanju je da od 0 do 100 km/h ubrza za samo 5 s.
Mercedes je odlučio da njegov prvi automobil iz nove generacije električnih vozila bude upravo SUV, zbog rastuće popularnosti modela iz ovog segmenta.
Stručnjaci predviđaju da će zahvaljujući masovnoj proizvodnji pogonske baterije u narednim godinama pojeftiniti, tako da će do 2030. cena automobila na struju biti niža od ekvivalentnog modela sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. To bi trebalo da otvori put ka masovnoj proizvodnji i prodaji električnih putničkih automobila.
Pored Damiler, izgradnju fabrika za proizvodnju baterija najavili su i grupacije Volkswagen i Renault-Nissan.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov uputio je oštro upozorenje evropskim političarima, rekavši da će ruski odgovor na bilo kakav napad biti razarajući.
Nakon hladnih dana koji nas čekaju oko Nove godine, po svemu sudeći, doći će do pravog vremenskog preokreta kada se prognoziraju temperature veće od proseka.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da Zapad mora da shvati da Rusija drži stratešku inicijativu u Ukrajini dok su u toku razgovori o mogućem rešenju sukoba.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da Zapad mora da shvati da Rusija drži stratešku inicijativu u Ukrajini dok su u toku razgovori o mogućem rešenju sukoba.
Američki Stejt department odobrio je potencijalnu prodaju vojne opreme i elemenata logistike, kao i obuku u kontekstu prodaje naoružanja Poljskoj, u vrednosti od 200 miliona dolara, saopšteno je danas iz Pentagona.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
Upotreba alata zasnovanih na veštačkoj inteligenciji u Evropi brzo raste, ali razlike među državama i dalje su izražene, pokazuju najnoviji podaci Eurostata.
Radari će meriti prosečnu brzinu i devet najčešćih prekršaja, uključujući vožnju bez pojasa, upotrebu mobilnog telefona i prolazak kroz crveno svetlo – kazne stižu automatski.
Komentari 14
Pogledaj komentare