19:17

Nikada ne otpisujte Rafu – tročasovne muke protiv 91. tenisera sveta

Španski teniser Rafael Nadal plasirao se u četvrtfinale Mastersa u Madridu.

EPA-EFE/Juanjo Martin

Nekadašnji najbolji teniser sveta je u trećem kolu nadigrao Pedra Kačina rezultatom 6:1, 6:7(5), 6:3 posle više od tri sata igre.

Najbolji meč dosadašnjeg dela turnira su nam pružila dvojica tenisera, a najzadovoljniji je posle njega sigurno Jirži Lehečka protiv kog će Nadal igrati u narednoj rundi. Čeh će u utorak na suprotnoj strani imati sigurno daleko umornijeg protivnika.

Nije slutilo na takav ishod. Rafa je već u prvom gemu meča stigao do brejka, a potom i još dva za lagano osvajanje prvog seta koje je trajalo netipično dugo s obizorom na rezultat (6:1) – skoro 50 minuta.

Odatle se sve i zakomplikovalo. Nadal je počeo da igra u naletima, a negativna faza je nastupila već u prvom gemu drugog seta. Kačin je okrenuo situaciju za 180 i sada on bio taj koji je napravio brejk odmah na startu. Potom i još jedan, tako najavivši da će vratiti protivniku istom merom.

Nikad ne otpisujte Nadala glasi naslov, uglavnom zbog viđenog u drugom setu iako ga na kraju nije osvojio. Uspeo je Španac da vrati dva brejka zaostatka, usput se odbranivši na dve set lopte Argentinca.

Kao što smo rekli, bio je ovo meč izbrazdan plus i minus fazama u igri Nadala, pa je odmah potom prepustio protivniku  i treći brejk za 5:6. Možda su okupljeni na "Manolo Santani" i sami precrtali svog miljenika u tom trenutku, ali on je uzvratio Kačinu istom merom i odveo meč u taj-brejk.

Treći veliki povratak napravio je u trinaestom gemu drugog seta u kom je gubio 1:4, vratio se na 4:4, ali kao i svim prethodnim navratima potom popustio i dozvolio priliku protivniku da osvoji set. Kačin je to ovaj put iskoristio.

U setu odluke je Rafa ponovo zaigrao svoj, u ovom trenutku, najbolji mogući tenis. Treći set u nizu je otpočet brejkom i po pravilu osvojio ga je onaj igrač koji je servis oduzeo protivniku.

Jeste Nadal i ovaj put ispustio tu prednost u jednom momentu u tom setu, ali je Nadal uspeo da napravi još jedan i prođe u svoje 17. četvrtfinale u Madridu.

Meč ste mogli da pratite putem našeg bloga, a moći ćete i borbu sa Lehečkom za polufinale.

Kraj!

Rafael Nadal je prošao u osminu finala posle više od tri sata igre.

Nižu se brejkovi u španskoj prestonici.

Drugi uzastopni, treći u trećem setu i ukupno 12. na meču.

Nadal još jednom stiže do prednosti, pitanje je da li može i da ga potvrdi.

18:50

6:1, 6:7(5), 2:2 – Brejk Kačina!

Malopre nije uspeo da napravi drugi brejk i sada stiže kazna za Nadala.

Neverovatan meč. Podsetimo, u drugom setu je Rafa vratio dva brejka zaostatka. Kačin je potom napravio još jedan na 5:5, Rafa se i tad vratio i otišao u taj-brejk. Tamo je gubio 1:4, vratio se i na kraju izgubio i odveo meč u trećem setu.

U tom delu igre gubi i brejk prednosti. Sjajan meč za gledaoce, ali sigurno da Rafi nije tako.

18:49

6:1, 6:7 (5), 2:1 – Nadal propušta priliku da stavi tačku na ovaj meč

Dve brejk prilike je propustio da i u drugom servis gemu Kačina trijumfuje.

18:31

6:1, 6:7 (5), 1:0 – Brejk Nadala odmah na startu!

Kako je počeo prvi set, tako startuje i treći.

Imao je Kačin 40:15, ali Nadal preokreće sa četiri osvojena poena u nizu.

6:7 (5) – Kačin osvaja drugi set!

Vraća se Argentinac u potpunosti u ovaj meč.

Iskoristio je treću set loptu sjajnom dijagonalom.

Uveliko smo u trećem satu ovog meča, a ima još čitav set da se odigra.

18:23

(Taj-brejk) 5:6 – Set lopta za Kačina

Broj tri. Da li će biti i srećna...

Posle nešto duže razmene uhvatio je Argentinac Rafu na pogrešnoj nozi i osvojio važan poen.

Nadal na servisu.

18:21

(Taj-brejk) 4:4 – Neuništivi Rafa

Po ko zna koji put se vraća u igru u drugom setu.

Vezao je tri poena i servira za preokret u taj-brejku.

18:18

(Taj-brejk) 1:4 – Problemi za Nadala

Jedan ritern koji je pao na liniju je poremetio Rafu u taj-brejku.

Dva mini-brejka za Kačina.

18:16

18:14

6:1, 6:6 – Taj-brejk!

Nadal vraća Kačinu istom merom i još malo preko toga – brejk sa "nulom".

Igraće se taj-brejk. Momentum na Rafinoj strani.

18:07

6:1, 5:6 – Novi brejk Kačina

Činilo se da je posle prošlog gema Nadal u pol poziciji da ovaj set i samim tim meč privede kraju u svoju korist.

Iznenadilo je nas, a verovatno i sve ostale u Madridu kada je Kačin lako osvojio uvodna tri poena u narednom servis gemu Nadala i stigao do 0:40.

Uspeo je Rafa da spasi prvu brejk šansu, ali potom pogađa vrh mreže posle čega lopta odlazi u aut.

Kačin ponovo servira za osvajanje drugog seta.

18:03

6:1, 5:5 – Vraća se Rafa!

U gemu odluke vraća i drugi brejk zaostatka.

Častio ga je pošteno Argentinac, čak tri brejk šanse je samo u ovom gemu imao Nadal.

Uz to, Kačin je propustio dve šanse da odvede meč u treći set.

18:00

6:1, 4:5 – Nije se proslavio ni Kačin

Kao da niko ne želi da osvoji 10. gem drugog seta.

Posle Nadalove propuštene brejk šanse, Kačin ne uspeva da realizuje dve set lopte.

Već punih sedam minuta traje ovaj gem.

17:55

6:1, 4:5 – Ovo bi moglo da košta Nadala

Nova brejk lopta koju ne koristi.

Pokušao je paralelom da probije Kačina, ali je Argentinac izašao na mrežu i volej udarcem stigao do izjednačenja.

Sada Kačin ima šansu da završi drugi set u svoju korist.

17:50

17:48

6:1, 3:5 – Kačin ponovo siguran kad se "lomi"

Velika šansa odlazi u nepovrat za Nadala.

Imao je Rafa 0:30 na protivnikov servis, ali je Kačin potom ušao u seriju i osvojio i peti gem u ovom setu.

Sada će Nadal servirati za ostanak u drugom setu.

17:41

17:36

6:1, 2:4 – Rafa vraća brejk

Jedan od dva, koliko je bio u zaostatku.

Pronašao je Španac novi izvor energije suzbijen uza zid u bezizlaznoj situaciji i bez ikakvih problema uspeo da oduzme servis Kačinu.

17:32

6:1, 1:4 – Dupli brejk Kačina!

Može li da vrati u istoj meri Rafi za ono što smo videli u prvom setu?

Uspeo je Argentinac iz bekhenda da pogodi sjajnu dijagonalu i izbori dve šanse za novi brejk.

Častio ga je i Rafa, još jednom poslao loptu u aut i sada je u gotovo bezizlaznoj situaciji.

17:27

6:1, 1:3 – Izvukao se Kačin

Propustio je Rafa priliku da se vrati u drugi set.

Imao je brejk šansu na razliku, ali je loptu poslao u aut.

U tim trenucima je proradio i servis Kačina koji preokreće i uzima i treći gem u drugom setu.

17:14

6:1, 1:2 – Nadal uzima prvi gem u drugom setu

Iz drugog pokušaja osvaja svoj servis gem.

Kačin i dalje ima brejk prednosti i dalje i sve što mu je potrebno jeste da do kraja osvaja sopstvene gemove.

Nadal ima priliku već u narednom da ga u tome spreči.

17:11

6:1, 0:1 – Brejk Kačina!

U prvom servis gemu Nadala u kom je imao priliku za to.

Neočekivan start drugog seta u kom je Argentinac prvi stigao do prednosti.

Propustio je prvu brejk šansu, ali drugu koristi. Do nje je došao nakon što je pogodio osnovnu liniju, iznenadivši svog protivnika.

17:05

6:1, 0:0 – Počeo je drugi set

Na servisu Rafa.

17:01

16:59

6:1 – Prvi set osvaja Nadal

Koristi Rafa treću set loptu i pravi treći brejk.

Kačin bez šanse u prvom setu, čak tri puta je prepustio servis gem protivniku.

16:54

16:52

Prekid – komešanje na tribinama

U ovom trenutku se ne igra zbog nečega što se dešava na tribinama.

Najverovatnije je da je nekome samo pozlilo, te ćemo sačekati intervenciju medicinske ekipe.

Nadal i Kačin gledaju ka tribinama, ni njima nije jasno šta se dešava.

16:52

5:1 – Meč se nastavlja

U trenutku prekida Kačin je imao 30:15 na svoj servis.

16:45

Na tribinama i Raul, čuveni napadač Reala

16:42

4:1 – Dupli brejk Nadala

Španac stiže do velike prednosti u prvom setu.

Čak tri brejk šanse mu je dozvolio Kačin, te je kazna bila neminovna.

Uspeo je Argentinac da se izvuče od 15:40, ali ne i da dođe do potpunog preokreta.

Tri servis gema Kačina, dva brejka Nadala i još jedan koji je bio na ivici. Ne piše se dobro za njega.

16:28

2:1 – Kačin uzima gem

Ponovo neizvesno na servis Argentinca.

Rafa je bez većih problema potvrdio brejk, a potom pokušao da stigne do još jednog.

Imao je priliku na 15:30 da dođe do nove dve šanse, ali je zakucao loptu u mrežu na izlasku na istu. I to iz njegovog forhenda.

Uspeo je da potom stigne do izjednačenja, ali Kačin bolji u igri na razliku.

16:23

16:18

1:0 – Brejk Nadala!

Odmah u prvom gemu meča, sjajan start za Španca.

Imao je Kačin 30:0 i izgledalo je da će privesti prvi gem lako u svoju korist.

Ipak, Nadal je od tog trenutka vezao četiri poena i iskoristio prvu brejk šansu na meču.

16:12

0:0 – Meč počinje

16:10

"Rafa, Rafa"

Ori se na stadionu u Madridu pred početak meča dvojice tenisera.

16:08

Teniseri su na terenu

Kačin je dobio podbacivanje novčića i serviraće prvi.

Sledi kratko zagrevanje pred početak.

15:46

15:46

15:42

Od 15 uzastopnih poraza do meča sa Nadalom

Kačin, trenutno 91. na svetu, do dolaska u prestonicu Španije imao je neslavan niz od 15 poraza.

Slavio je nad Džejsonom Jungom u Šenženu sredinom oktobra i od tada – niti jednom.

Na startu Madrida je savladao Sebastijana Ofnera, da bi onda u drugoj rundi načinio iznenađenje eliminisavši Frensisa Tijafoa.

Kačin i Nadal će se prvi put sastati, iako se poznaju još od 2015. godine i Buenos Ajresa, kada su sparingovali zajedno.