Košarka 691

10.5.2024.

21:12

Partizan zakazao finale ABA sa Zvezdom – Budućnost razbijena

Košarkaši Partizana plasirali su se u finale plej-ofa ABA lige posle pobede nad ekipom Budućnosti 100:86 u majstorici polufinala pred 15.100 navijača u Areni.

Izvor: B92.Sport

Starsport

Termini finala su 13, 15, 19, 21 i 25. maj ukoliko bude bilo potrebe da se igra majstorica. I dalje nije potvrđeno gde će Zvezda, koja ima prednost domaćeg terena, dočekati večitog rivala, u Areni ili Pioniru, gde se preselila posle četvrtfinalnih borbi sa Studentskim Centrom.

Partizan je do finala stigao nakon tri sjajna meča.

Crno-beli su bili bolji u prvoj utakmici, Podgoričani posle trilera u drugoj, a u trećoj je šampion ABA bio na visini zadatka - doduše posle vrlo ujednačene partije posle 30 minuta.

Gosti su do tada bili duže u vođstvu, pred poslednji period u minusu samo dva poena, ali su se potpuno raspali u najvažnijem periodu utakmice - taj deo meča Partizan je bio ubedljiv sa 27:15.

Partizan – Budućnost 100:86 (23:21, 25:33, 25:17, 27:15)

Dvorana: Arena; Sudije: Saša Pukl, Damir Javor i Tomislav Hordov

Partizan:  Avramović 20, Panter 19, Naneli 19, Smit 12, Kaminski 10, Ledej 6, Smailagić 6, Ponitka 5, Doužer 3

Budućnost:  Ferel 18, Makundu 15, Kamenjaš 14, Rajt 10, Magi 9, Frimen 4, Popović 2, Tanasković 2, Slavković 2

Aleksa Avramović je zapalio tribine simultankom u četvrtoj četvrtini, na kraju je meč završio kao najefikasniji u oba tabora sa 20 poena (3/4 za dva, 3/5 za tri, 5/7 za jedan).

Pratio ga je u tom naletu Naneli (19p), zajednički su režirali seriju početkom te ključne poslednje deonice koju gosti nisu uspeli da isprate i brzo su nokautirani.

Prelomni momenat meča, ipak, desio se u trećoj četvrtini - tada su sudije isključile najboljeg igrača gostiju Jogija Ferela, a razlog su dve nesportske greške koje je plej Budućnosti do tada sakupio.

Starsport

Najpre je u drugoj deonici, pri šutu za tri, nesportski udario Avramovića po licu - tada je dobio tri penala, a dobio je i Aleksa bacanje upravo zbog procene sudija da je Ferel naglo spustio ruku na lice igrača Partizana.

Druga nesportska greška za Ferela usledila je zbog prigovora, pa je do tada daleko najbolji igrač utakmice, morao van igre.

Tenzija je bilo i zbog sudija.

Trojka Pukl, Javor, Hordov bila je sporadično na udaru navijača Partizana, najjače u drugoj četvrtini, pa su se sa tribina mogli čuti horski uzvici "cigani, cigani". Trio arbitara je čak i kasnio sa izlaskom na drugo poluvreme.

Elem, pomenuti haotičan period zbog isključenja Ferela i veliku nervozu gostiju, Partizan je maksimalno iskoristio, profitirao je vezanim kaznenim poenima Pantera sa penala, potom i trojkom kapitena u narednom napadu.

Bio je to početak kraja svake nade gostiju da mogu načiniti podvig.

Budućnost, koja je u jednom trenutku imala i vođstvo od devet poena, za trenutak se konsolidovala. Bio je to baš period pred finiš 3/4 deonice kada su gosti ponovo doneli rezultatsku neizvesnost, ali sve nakon toga bila je "jednosmerna ulica".

Partizan je u poslednjoj deonici zagospodario terenom, prednost je rasla iz minuta u minut, Avramović, Naneli, uz njih i sjajni Džejlin Smit (12p, 4/5 za tri) su bili nepogrešivi u šutu, uključili su se i navijači i gostima nije bilo spasa.

Starsport

Dugo su igrači Budućnosti bili na samo četiri poena u poslednjoj četvrtini.

Vredi pomenuti i partiju Kevina Pantera koji je garnirao solidno šutersko veče sa 19 poena.

Kod Budućnosti, osim Ferela, Makundu sa 15 poena i Kamenjaš sa 14 napadački su najviše donosili ekipi trenera Žakelja.

Najvažnije momente sa utakmice mogli ste da pratite uz LIVE BLOG na B92.sport.

I treći put igraće protiv Zvezde.

Ekipa Željka Obradovića prelomila je meč protiv Budućnosti u 4/4 i na kraju ubedljivo savladala goste - 100:84.

21:06

39' Čeka se kraj - Partizan je u finalu

Slavi se u Areni pobeda i plasman Partizana u finale ABA lige gde ga čeka Zvezda.

Crno-beli rutinski privode meč kraju - 98:84.

21:02

38' Peta lična Smita

Izlazi plejmejekr Partizana, navijači ga pozdravljaju ovacijama - odigrao je sjajan meč bivši košarkaš Albe i hrvatski reprezentativac.

Završava ga sa 12 poena - četiri ubačene trojke iz pet pokušaja.

20:59

Velika podrška za crno-bele

20:58

37' Aleksa zapalio Arenu!

Nova trojka Avramovića, nejgov 20. poen večeras, fenomenalna napadačka partija reprezentativca Srbije.

Partizan je poptuno razbio goste u poslednjoj četvrtini - 94:75.

Budućnost je psotigla samo četiri poena u 4/4.

20:54

36' Ovacije za Smita – četvrta trojka "Hrvata"

Četvrta trojka sjajnog Džejlina Smita iz pet šuteva - 91:75.

Partizan sada ide ka ubedljivoj pobedi, gosti su se predali. Na vidiku novo ABA finale između Zvezde i Partizana.

20:52

35' Partizan na +13

Deluje da je utakmica, po pitanju pobednika, završena.

Gosti su potučeni, potpuno su izgubili napadački ritam, ispucavaju trojke, a prednost crno-belih samo raste. Avramović prenjači, niže poene Aleksa, fauliran je pri šutu za tri - ubacio je 2/3 sa penala.

Razgoropadio se u najvažnijem momentu - 17 poena za njega danas.

20:47

32' Serija crno-belih 7:0

Nju poenima potpisuje i Naneli, nadovezao se na Avramovićev nalet - Partizan ide na maksmilanih +9 danas.

Da li je ovo period kada se utakmica lomi?

Žakelj zove tajm-aut, ljut je na svoje igrače što ne prave faul, hrabri ih.

20:44

Počela je odlučujuća šetvrtina

Avramović je otvara poenima (75:71). Smit uzima loptu, gosti ne kroiste prvi napad u 4/4.

Aleksa pogađa trojku!

20:37

29' Megi za egal pa odgovor Ponitke

Dobar napadački ritam oba tima sada. Megije pogodio težak šut za tri (68:68), Ponitka je uzvratio istom merom na drugoj strani, pogodio je i Avramović u narednom napadu.

Ne koriste crno-beli tranzicioni napad, pa stiže kazna od Rajta u vidu poena i dodatno bacanja (73:71).

20:35

Trenutak kada je Ferel burno reagovao zbog druge nesportske

20:34

27' Budućnost se konsolidovala

Prilično šokantan sled događaja snašao je goste, ali su se presbrali, pregurpisali i ponovo uspostavili ritam. Poentirao je Kamenjaš sa penala, potom Tanasković u reketu.

Partizan vodi 66:63 posle poena Avramovića sa linije penala.

20:32

Isključenje Ferela
Starsport

20:27

25' Partizanova serija za preokret

Partizan je maksimalno iskoristio dugi prekid, isključenje Ferela i vezane penale (četiri) koej je realizovao Panter.

Kapiten Partizana potom pogađa i trojku, za vođstvo 64:60.

Veliki nalet crno-belih.

20:21

24' Isključenje za Ferela!

Nove tenzije, sada je Ferel dobio nesportsku zbog prigovora. To mu je druga danas i za njega je ovaj meč završen. Do izlaska iz igre bio je sjajan, najbolji na terenu sa 18 poena.

Nekoliko minuta je meč u prekidu, sudije su za zapisničkim stolom. Traže, navodno, da se sportski direktor Partizana Zoran Savić udalji sa klupe i pređe u prvi red.

Panter na liniji penala.

20:15

23' Ferel nastavlja ge je stao

Novi poeni najefikasnijeg igrača meča, već 18 za Ferela. Uzvraća večeras vrlo sigurni Džejlen Smit - njegova treća trojka.

Probijaju potom reket Partizana Rajt i Džons, potonji dolazi do lakih poena (53:58).

20:13

Drugo poluvreme kasnilo

Čekale su se sudije, koej su iz nekog razloga kasnile sa izlaskom iz svlačionice. Pod velikim su pritiskom Javor i njegovi pomoćnici.

Čim su kročili na teren sa tribina su se čuli povici "cigani, cigani".

19:59

Trojka Pantera za delirijum Arene

19:55

Kraj poluvremena - gosti na +6

Budućnost vodi posle 20 minuta 54:48. Gosti imaju 7/10 šut za tri poena.

Makundu je u poslednjem minutu pogodio za tri, Panter odgovorio istom merom, a Rajt u poslednjim sekundama doneo +6 gostima. Gledamo sjajan meč.

Nervoza je među navijačima Partizana zbog pojedinih odluka sudije Javora, koje im se nisu dopale.

19:49

20' Strašna rampa Kamenjaša

Zaustavio je Smailagića na zakucavanju. Makundu će imati dva bacanja na drugoj strani - jedno je pogodio.

Gosti vode +4 na 45 sekundi pre kraja.

19:48

18' Trojka Smita

Racionalna partija Partizanovog plejmejekra - druga njegova trojka (45:43).

Ne posustaje ni Budućnost, sledi lepo polaganje Popovića. Egal u Areni, sjajan meč gledamo.

19:47

Makondu silovit

19:44

17' Ferel u kontra ritmu

Sada greši Ferel, i dalje najefikasniji igrač meča. Izgubio je loptu u prenosu. Smailagić ne koristi otvoren šut za tri. Prethodno je bio precizan, doduše za dva.

Naneli je je pre toga pogodio oba penala, Kaboklo nijedno - 42:39.

19:42

Panter (7p)
Starsport

19:38

16' Budućnost vodi, Partizan prati

Panter je iznudio tri penala, Frimen ga je faulirao. Maksimalan učinak sa linije slobodnih bacanja za kapitena Partizana - 33:33.

Prethodno, na drugoj strani, serija Kamenjaša 4:0.

19:33

14' Nezaustavljivi Ferel

Iznudio je sada Ferel prekršaj pri šutu za tri poena. Čudna situacija, američki plej je u isto vreme i napravio nesportski prekršaj nad Avramovićem.

Ferel pogaša dva od tri bacanja, Aleksa jedno.

U nastavku ponovo Ferel probija, asistira za Džonsa - Budućnost vodi 29:32.

19:29

13' Neverovatni Ferel

Kakav je sad šut pogodio Ferel - u psolednjoj sekundi napada, sa jednom rukom, uz faul Pantera. Poeni važe, pogodio je i dodatno bacanje najbolji igrač utakmice.

Ferel već na 14 poena - nerešeno je 28:28.

19:28

Trojka Smita na isteku 1/4

19:25

13' Aleksa i Naneli za 5:0

Partizan je ekspresno odgovorio na Megijevih 3+1. Naneli je servirao pas za Avramovića, ovaj pogodio za tri iz kornera, potom je i Naneli bio meke ruke na poludistanci.

Serija domaćih 5:0, koju tajm-autom seče Žakelj.

19:24

12' Megi 3+1

Flečer Megi vraća prednost na stranu Budućnsoti, i to trojkom uz faul Smailagića. Pogodio je i dodatno bacanje Megi.

19:22

10' Preokret!

Period meča koji pripada Partizanu. Gosti su održali minimalnu prednost preko Slavkovića (21:20).

Sjajan finiš četvertine domaćih - trojkom stavlja tačku Džejlen Smit.

Vodi Partizan nakon deset minuta - 23:21.

19:22

Mekani Doužer

19:15

9' Odgovor Partizana

Smailagić je pokupio skok u napadu, poentirao potom sa penala. Ledej diže navijače na noge odbranom zatim i poenima na drugoj strani.

Naneli dobija faul pri šutu za tri - pogađa sva tri penala.

19:11

8' Druga trojka Ferela

Osam poena za njega danas - osam vezanih.

Partizan ima odgovor na sjjano šutersko izdanje plejmejkera gostiju, tri vezana napada koriste crno-beli preko Kaminskog, Doužera i ponovo Kaminskog.

Gosti i dalje u prednosti (13:14).

19:08

5' Trojka Ferela

Prva na utakmici. Partizan je dve svoje promašio, Panter i Doužer nisu bili precizni.

Budućnost vodi od početka, sada je 9:6.

Doužer se izborio za slobodna bacanja. Odbrane bolji deo oba tima u začetku meča.

19:04

3' Džouns u seriji

Sve poene za goste postigao je Marvin Džouns, šest. Na drugoj strani poentirali su Panter i Kaminski.

Gosti vode 6:4.

19:03

Utakmica je počela!

Budućnsst je povela, Džouns atraktivno završava alej-ap kombinaciju. Partizan ne koristi prva dva napada.

Sve je spremno za start meča

Dobar štimung su napravili navijači Partizana pred sam start utakmice.

18:44

Zvižduci za goste

17:54

"Do od die" meč

17:54

Žakelj: Jedva čekamo

Velika očekivanja od ovog meča ima trener Budućnosti Andrej Žakelj.

"Čeka nas zanimljiva i izuzetno čvrsta utakmica. Iskreno, jedva čekamo da utakmica počne. Napravićemo sve što je u našoj moći da iznenadimo Partizan u dupke punoj „Areni“. Pristup, energija i agresivnost moraju da budu na vrhunskom nivou, ako želimo da se borimo za mesto u finalu".