Sreda, 10.06.2009.

23:21

SP: Holandija i Engleska bez greške

Reprezentacije Holandije i Engleske nastavile su sa sigurnim igrama u kvalifikacijama za SP i zabeležile sedmu pobedu iz isto toliko mečeva.

Englezi su 'naponili' nesrećnu Andoru sa 6:0, dok je Holandija sa 2:0 bila bolja od Norveške. Ubedljiva u sredu bila je i Švedska koja je sa 4:0 savladala Maltu i vratila se u borbu za plasman na SP. Rusija je u direktnom odračunu za drugo mesto u grupi 4 bila bolja od Finske sa 3:0. Ukrajina je jedva savladala Kazahstan sa 2:1, a Srbija je bila dolja od Farskih Ostrva.

Švedska je bila ubedljiva protiv poslednjeplasirane ekipe u grupi, Malte i sa pobedom od 4:0 se vratila u borbu za plasman na SP 2010. Prvi gol za Šveđane postigao je Kim Kalstrom u 22. miunutu, a ubedljivu pobedu doneli su u drugom poluvremenu sa tri gola u samo osam minuta Majstorović (52'), Ibrahimović (56') i mladi Markus Berg (58'). Šveđani sada dele treću poziciju na tabeli sa Portugalom koji takođe ima devet osvojenih bodova. Prvoplasirana Danska ima 16, a Mađarska na drugom mestu ima 13. Malta je i dalje jedina reprezentacija bez postignutog gola u ovim kvalifikacijama.

6. San Marino 7 0 0 7 1 32 0

Jedini meč u grupi 4 odigran je u Helsinkiju gde su Finska i Rusija u direktnom duelu odlučivali o drugom mestu na tabeli. Rusi su bili ubedljivi sa 3:0 i sada imaju pet bodova prednosti u odnosu na Fince. Strelci za 'zbornaju' bili su Keržakov dva puta (23' i 53') i Zirjanov dvadeset minuta pre kraja meča. Prva u grupi i dalje je Nemačka koja ima 16 bodova, jedan više od Rusije. Vels ima devet, a Azerbejdžan i Lihtenštajn po jedan.

6. Jermemija 6 0 1 5 3 15 1

U grupi 6 Ukrajima je teškom pobedom nad Kazahstanom došla do deobe druge pozicije na tabeli koja vodi u baraž za SP. Ukrajinci su gubili od 19. minuta jer je Nuserbaev doveo Kazahstance u vođstvo, ali je pre poluvremena Nazarenko uspeo da izjednači i vrati svoju reprezentaciju u igru. Isti igrač je pogodio već u trećem minutu nastavka omogućio Ukrajini tri boda za izjednačenje sa Hrvatskom koja takođe ima 11 osvojenih bodova.

U drugom meču grupe Engleska nije imala težak posao sa Andorom pa je sve bliža maksimalnom učinku u kvalifikacijama. 'Gordi Albion' je slavio sa 6:0, dvostruki strelvi bili su Vejn Runi u prvom i Džeremejn Defo u drugom poluvremenu. Runi je ovim golovima preuzeo prvo mesto na listi strelac sa osam golova, jednim više od Edina Džeke. Englezi imaju svih sedam pobeda i deset bodova prednosti u odnosu na Ukrajinu i skoro obezbeđen plasman u Južnu Afriku. Engleska je u samo dva meča postigla deset golova i sa ukupno 26 je najefikasnija reprezentacija evropskih kvalifikacija.

6. Andora 6 0 0 6 2 19 0

U grupi 7 odigrana je samo jedna utakmica između prve i poslednje ekipe na tabeli. Srbija je bila sigurna na Farskim Ostrvima i sa 2:0 zabeležila šestu pobedu u kvalifikacijam. Jovanović je krajem prvog dela igre doneo prednost 'orlovima', a konačan rezultat postavio je debitantskim pogotkom Neven Subotić u 62. minutu. Srbija ima 18 bodova, osam više od Francuske koja ima i dva meča manje. Ove dve reprezentacije sastaju se u 9. septembra u Beogradu.

7. Gruzija 7 0 3 4 4 9 3

Dve utakmice odigrane su i u grupi 9. Holandija je sa 2:0 savladala Norvešku koja još uvek nema pobedu u ovim kvalifikacijama. Strelci za 'oranje' bili su Ojer u 33. i Roben u 51. minutu. Holandija je u subotu obezbedila plasman na SP, a ovom pobedom je nastavila sa stoprocentnim učinkom u kvalifikacijama. Iz sedam mečeva imaju sedam pobeda sa gol razlikom 16:2.

U drugom meču Makedonija je u Skoplju savladala Island istim rezultatom kao i Holandija Norvešku. Prvi gol za Makedoniju postigao je Aco Stojkov u devetom minutu meča, a konačan rezultat postavio je debitant u reprezentativnom dresu Filip Ivanovski u 87. minutu utakmice. Reprezentacija Makedonije je na šest dosadašnjih utakmica u grupi osvojila sedam bodova, koliko ima i drugoplasirana Škotska, koja je odigrala meč manje. Island je četvrti sa četiri boda iz sedam utakmica, dok je Norveška na četiri sakupila tri boda

BJR Makedonija – Island 2:0 (1:0)