Početak letnje turističke sezone doneo je i prve veće gužve na putu ka omiljenim grčkim letovalištima. Najveća zadržavanja zabeležena su na graničnom prelazu Evzoni, gde su se tokom dana formirale duge kolone automobila i turističkih autobusa.
Na društvenim mrežama pojavili su se brojni snimci putnika koji čekaju prelazak granice. Na pojedinim video-zapisima vide se nepregledne kolone vozila, dok putnici izlaze iz autobusa i automobila kako bi predahnuli tokom višesatnog čekanja.
U pojedinim trenucima najmlađi putnici čak su zaigrali kolo pored puta, pokušavajući da vreme provedu što prijatnije.
Svake godine hiljade vozača iz Srbije kreće kolima ka Grčkoj, ali mnogi ne znaju da su kazne za pojedine prekršaje danas znatno strože nego ranije. Jedna naizgled bezazlena navika za volanom sada može da vas košta i do 4.000 evra.
Generalna konzulka Republike Srbije u Solunu, Jelena Vujić-Obradović, posetila je rano jutros granični prelaz Evzoni povodom početka turističke sezone i povećanih gužvi tokom vikenda.
Prema procenama putnika, jedan od razloga usporenog saobraćaja mogla bi biti pojačana kontrola na granici, kao i povećan broj turista koji su već prvog vikenda juna krenuli ka Egejskom moru.
Dodatnu pažnju izaziva i najavljeni sistem EES (Entry/Exit System) Evropske unije, koji podrazumeva evidentiranje biometrijskih podataka putnika prilikom ulaska u šengenski prostor. Ipak, njegovo potpuno uvođenje je više puta odlagano, pa se ne očekuje da trenutno bude glavni uzrok zadržavanja.
Iskusni putnici savetuju da se, ukoliko postoji mogućnost, putovanje planira van najopterećenijih jutarnjih termina. Kao alternativni pravci prema Grčkoj često se navode granični prelazi Dojran i Medžitlija–Niki, gde su zadržavanja uglavnom manja, iako put može biti nešto duži.
Danas je na graničnom prelazu ka Grčkoj primećena velika gužva, a putnici iz Srbije pišu na društvenim mrežama da EES sistem pravi ogromne gužve te da čekanje na prelazu Evzoni traje satima.
Jedna plaža u Grčkoj razlikuje se od svega što ste do sada videli. Zbog svojih neobičnih stenovitih pejzaža upoređuju je sa površinom Meseca, ali njena najveća čar nije samo u nestvarnom izgledu već i u kristalno čistom, tirkiznom moru koje oduzima dah.
Turistički stručnjaci podsećaju da su početak sezone i smena vikenda tradicionalno periodi kada su gužve na putu ka Grčkoj najizraženije, pa se vozačima preporučuju dodatno strpljenje i dobra priprema za put.
Hotel u Bavarskoj odbio je rezervaciju iz Izraela uz antisemitsko obrazloženje. Izraelska generalna konzulka za južnu Nemačku Talja Lador (Talya) oštro je osudila ponašanje hotela.
Situacija na graničnom prelazu Evzoni značajno se poboljšala u odnosu na vikend, a putnici sa lica mesta javljaju da se EES primenjuje selektivno, dok čekanje otežavaju vremenski uslovi.
Sezona godišnjih odmora uveliko je počela, a dok mnogi razmišljaju o destinaciji, smeštaju i budžetu, često se zaboravlja jedna od najvažnijih stavki – putno zdravstveno osiguranje.
Nemačka je poznata po strogom poštovanju pravila, uređenosti i disciplini, a princip "Ordnung muss sein" (red mora da postoji) duboko je ukorenjen u svakodnevni život.
Avio-saobraćaj u Belgiji je u potpunosti obnovljen danas u jutranjim satima, nakon što je okončan štrajk kontrolora leta koji je primorao stotine putnika da prenoće na aerodromima u zemlji.
Iako hrvatska obala i dalje važi za jednu od najlepših u Evropi, sve više turista postavlja pitanje da li kvalitet usluge i sadržaja prati visoke cene.
Nacionalna avio-kompanija Er Srbija uspostavila je danas direktan let između Beograda i Alikantea, jednog od najpopularnijih turističkih centara na španskoj rivijeri Kosta Blanka.
Poslednjih dana društvene mreže preplavili su dramatični snimci i fotografije kilometarskih kolona turista koji su krenuli u Grčku. Međutim, od 1. juna situacija na granicama je znatno povoljnija.
Iako su snimci sa Evzonija izgledali dramatično, iz Nikana.gr poručuju da je reč o kombinaciji sezonskih gužvi, praznika i pojačanog saobraćaja, a ne o vanrednoj situaciji, a svakako to nije pokazatelj o tome kakva nas sezona očekuje.
Dok se na Evzoniju stvaraju duge kolone, putnicima koji kreću ka Grčkoj preporučuju se alternativni granični prelazi poput Dojrana, Medžitlije–Niki i Prohora Pčinjskog, gde su zadržavanja često znatno kraća.
Srbi koji su putovali u Grčku objavili su juče sliku sa graničnog prelaza Evzoni. Uz prikaz nepregledne kolone vozila, napisali su "Evzoni trenutno, 2,5h čekanje". Ova slika preplašila je one koji tek treba da putuju. Šta li nas tek čeka na leto, pitaju.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije Aleksandar Seničić izjavio je danas da su od grčkih vlasti dobili uverenja da će biti uspostavljena nova organizacija rada na graničnom prelazu Evzoni,
Hotel u Bavarskoj odbio je rezervaciju iz Izraela uz antisemitsko obrazloženje. Izraelska generalna konzulka za južnu Nemačku Talja Lador (Talya) oštro je osudila ponašanje hotela.
Situacija na graničnom prelazu Evzoni značajno se poboljšala u odnosu na vikend, a putnici sa lica mesta javljaju da se EES primenjuje selektivno, dok čekanje otežavaju vremenski uslovi.
Sezona godišnjih odmora uveliko je počela, a dok mnogi razmišljaju o destinaciji, smeštaju i budžetu, često se zaboravlja jedna od najvažnijih stavki – putno zdravstveno osiguranje.
Nemačka je poznata po strogom poštovanju pravila, uređenosti i disciplini, a princip "Ordnung muss sein" (red mora da postoji) duboko je ukorenjen u svakodnevni život.
Avio-saobraćaj u Belgiji je u potpunosti obnovljen danas u jutranjim satima, nakon što je okončan štrajk kontrolora leta koji je primorao stotine putnika da prenoće na aerodromima u zemlji.
Njujorška policija je pokrenula istragu nakon što se poslednjih nedelja pojavilo više snimaka na kojima se vide grupe ljudi kako izlaze iz gradskog kanalizacionog sistema i ulaze u taj sistem.
Pibo Brajson, veteran R&B muzike najpoznatiji kao izvođač Diznijevih hitova "Beauty and the Beast" i "A Whole New World", preminuo je u 75. godini, saopštila je njegova porodica.
Glumica Sidni Svini ponovo se našla na udaru kritika, ali ne samo zbog svojih provokativnih scena u seriji "Euforija", već zato što je uhvaćena u "laži".
Glumac, aktivista i muzičar Idris Elba u utorak je dobio vitešku titulu za rad sa mladima. Odlikovanje mu je na svečanoj ceremoniji u dvorcu Vindzor uručio kralj Čarls, a Elba je poručio da njegov rad tu ne prestaje.
Pirinčane galete popularne su u fitnes ishrani. Mogu biti zdrave jer sadrže antioksidanse i vlakna, a smeđe varijante nude cela zrna žitarica i dodatnu nutritivnu vrednost, ako ih jedete umereno.
Svetska zdravstvena organizacija saopštila je danas da je u Demokratskoj Republici Kongo potvrđeno 344 slučaja ebole, kao i da je 60 pacijenata preminulo od te bolesti.
Zdravstveni stručnjaci istakli su da temeljno žvakanje poboljšava varenje i može imati pozitivan uticaj na mozak, pa čak pomoći i u borbi protiv Alchajmerove bolesti.
Kompanija Procter & Gamble i brend Ariel predstavljaju Ariel The Big One, najnaprednije kapsule za pranje do sada, dizajnirane da odgovore na savremene izazove u pranju veša – velike ture vaše, tvrdokorne fleke i potrebu za jednostavnijom rutinom.
Ako ovog leta planirate da noći provodite uz pivo, grickalice i utakmice Svetskog prvenstva, lekari imaju jedno upozorenje za vas – sav taj fudbal mogao bi da vam se obije o glavu u spavaćoj sobi.