Kao što u evropskim zemljama nauka i visoko školstvo nisu slučajno odvojeni od resora obrazovanja, tako je i u Srbiji bilo pregršt razloga da nauka ne bude samo kap u okeanu problema Ministartva prosvete. Teški problemi nastavnika koji drže nastavu u izdvojenom odeljenju u nedostupnom, brdovitom selu bitno se razlikuju od zahteva naučnika koji apliciraju za evropske FP7 projekte
U poslednjih 48 sati mogli smo bar nešto da naučimo. Možda i da se približimo odgovoru na pitanje zašto je Srbija takva država kakva jeste. Naime, u toku je rekonstrukcija Vlade Srbije i kao posledica tog dramatičnog procesa juče je saopštena očigledno uzgred doneta odluka kako se Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja ukida.
Uz to ide vest i da se nauka pripaja resoru prosvete, ali to suštinski ne menja stvar – utapanjem nauke u gigantsko Ministarstvo prosvete, istraživači ni krivi ni dužni praktično gube svoj resor. Šteta od ovog poteza nesrazmerno je velika kad se posmatra iz perspektive dve decenije unapred, za koju i trajno gubimo ikakvu razvojnu šansu, ako se ovakve namere na kraju i ostvare.
Možda vam se takva ocena ipak čini preteranom i nevažnom za inače nimalo lak svakodnevni život u Srbiji. Međutim, ako pogledamo nekoliko činjenica, videćemo kako je, sasvim nepotrebno, najednom načinjena velika šteta u jednom malom resoru, u kom su su stvari ipak nekako funkcionisale po evropskim merilima i budile bar malo nade da će život jednom biti lakši.
Naime, nauka je u Srbiji odvojena od prosvete još od 1945. godine. Tako je ostalo i tokom Miloševićeve epohe, a pošteno je reći da su tadašnji ministri značajno doprineli da se naučnoistraživačke ustanove održe u teškim uslovima i da u emigraciju ne ode baš sav naučni kadar. U poslednjih deset godina, na mestu ministra nauke smenili su se ljudi iz više stranaka, ali je svaki od njih nastavljao poslove svog prethodnika i polako, korak po korak, otvarao vrata za izlazak naše nauke u evropski istraživački prostor. Mada u raznim problemima, kao i sve u Srbiji, nauka je postala prva oblast života koja je izašla u Evropu.
Sednica Vlade Srbije (Beta, arhiva)
Poslednji ministar nauke Božidar Đelić ujedno je bio i potpredsednik Vlade Srbije, što je shvatano kao nedvosmilseno opredeljenje Srbije da razvojem nauke ojača svoj tehnološki, a samim tim i ekonomski kapacitet u budućnosti. Đelićeva administracija je tokom svog mandata pokrenula čitav niz novih inicijativa i obezbedila kredit od 200 miliona evra Evropske investicione banke za jačanje naučne infrastrukture. To je značilo izgradnju novog Centra za promociju nauke, gradnju novih kapaciteta u Istraživačkoj stanici Petnica, gradnju Centra za nanonauke, Centra za matične ćelije, raznih kampusa i nabavku nove opreme.
Međutim, mada jesu pokrenuti, praktično nijedan od ovih projekata još nije prohodao i još uvek im treba pažljiva babica. Tradicionalno kritična naučna javnost kritkovala je često ministra Đelića i zapravo pokušavala da kaže kako se beba ne ljulja dovoljno nežno. Međutim, sada bi umesto nežnije babice, ni kriva ni dužna, nauka mogla dobiti maćehu – prezauzetu starateljku koja će je dovesti među drugu, bitno gladniju decu.
Ranijih godina se dosta govorilo da bi bilo poželjno da se visoko školstvo i nauka nađu u istom ministarstvu što bi olakšalo i finansiranje i upravljanje jer su profesori univerziteta i istraživači često isti ljudi. To rešenje može se videti u evropskim zemljama. Međutim, ključni detalj je da su evropske države zapravo iz prosvete izdvojile visoko školstvo, a nisu i nauku utopile u istu smesu.
I kao što u evropskim zemljama nauka i visoko školstvo nisu slučajno odvojeni od resora obrazovanja, tako je i u Srbiji bilo pregršt razloga da nauka ne bude samo kap u okeanu problema Ministartva prosvete. Ako ništa drugo, problemi nastavnika koji drže nastavu u izdvojenom odeljenju u nedostupnom, brdovitom selu bitno se razlikuju od zahteva naučnika koji apliciraju za evropske FP7 projekte. Budžet nauke jedva da će iznositi par procenata u svom novom ministarstvu, a budžetski izdaci Ministarstva prosvete praktično u celosti su progutani inače malim platama učitelja i nastavnika.
Zašto premijer Mirko Cvetković i vladajuća Demokratska stranka najednom nameravaju da ukinu Ministarstvo nauke? Kako će se izgledati ulaganja u naučnu infrastrukturu iz kase iz koje nastavici traže plate preteći obustavom nastave? Kako je moguće da nikoga ne brine što će jedno malo, ali komplikovano ministrastvo u čiji resor stiže toliko evropskog novca za investicije, sada kad je oživelo, otići u šake Socijalističke partije Srbije?
I šta će biti sa bilo kakvim napretkom? Srbija je jedna od onih država koje nemaju luksuz da prvo reše sve svoje komunalne i tehničke probleme, pa da tek onda investiraju u projekte budućnosti. Takvoj podeli paralelnih poslova i služe različita ministarstva, ma koliko da ih je.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Japan planira da na svom ostrvu Kjušu rasporedi rakete dugog dometa koje imaju domet od oko 1.000 kilometara, odnosno koje mogu da pogode ciljeve u Severnoj Koreji i priobalnim područjima Kine, preneo je danas "Gardijan".
Kontrole cena hrane koje je pokrenuo mađarski premijer Viktor Orban stupile su na snagu u toj zemlji nakon što je inflacija dostigla najviši nivo među svim članicama Evropske unije, javlja Rojters.
Rat u Ukrajini – 1.120. dan. Predsednik Rusije Vladimir Purin prihvatio predlog o jednomesečnom prekidu udara na objekte energetske infrastrukture u Ukrajini.
Predsednik Košarkaškog saveza Srbije (KSS) Nebojša Čović izjavio je da je basket 3x3 reprezentacija Srbije odradila veliki posao osvajanjem prvog FIBA Kupa šampiona.
Evropska unija (EU), Međunarodna finansijska korporacija (IFC) i MIND Park potpisali su sporazum o uspostavljanju prvog brownfield eko-industrijskog parka na Zapadnom Balkanu, koji će biti razvijen u Kragujevcu.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić obratio se javnosti na konferenciji povodom konstantnih tvrdnji da je na protestu u Beogradu 15. marta upotrebljen zvučni top.
Rat u Ukrajini – 1.120. dan. Predsednik Rusije Vladimir Purin prihvatio predlog o jednomesečnom prekidu udara na objekte energetske infrastrukture u Ukrajini.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić obratio se javnosti na konferenciji povodom konstantnih tvrdnji da je na protestu u Beogradu 15. marta upotrebljen zvučni top.
Sahrana stradalih u požaru u diskoteci "Puls" u Kočanima biće obavljene sutra u Štipu, Kočanima i Obleševu. Članovi benda DNK, koji su takođe stradali, biće sahranjeni istog dana.
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je danas da ponovni izraelski udari na Gazu predstavljaju dramatični korak nazad i upozorio da nema vojnog rešenja za tu palestinsku teritoriju.
Veliki požar izbio je na planini Svonsi u Velsu u Velikoj Britaniji gde gori oko 20 hektara zemljišta, a vatrogasci još nisu uspeli da požar stave pod kontrolu.
Gardijanova novinarka oštra u tekstu koji se neće svideti prvoj dami, između ostalog, konstatovala je da Melanija Tramp nijednom nije posetila svoju rodnu zemlju.
Glumac Rajan Renolds javno je stao u odbranu svoje supruge Blejk Lajvli i ismejao Džastina Baldonija u oštroj tužbi njujorškom sudu za, kako je rekao, "preosetljive uvrede" i "povređena osećanja".
Svi znaju koliko je folna kiselina važna i neophodna tokom trudnoće, ali nije korisna samo za trudnice. Čak i ako ne očekujete bebu, ona je veoma važna hranljiva materija.
Američka influenserka Eva Katarina danima je upražnjavala "dijetu mesoždera", koju je pohvalio i čuveni voditelj podkasta Džo Regan, a onda se jednog jutra suočila s jakim bolom u bubrezima.
Netfliksov novi distopijski film "The Electric State" premijerno je prikazan prošlog petka i trebalo je da postane novi megahit ove platforme nakon što je u njega uloženo neverovatnih 320 miliona dolara.
Autentična atmosfera i neka od najvećih imena domaće hip-hop muzičke i ulične umetničke scene čekaju nas na 2HOT4STAGE festivalu, koji će se održati od 11. do 13. aprila u Luci Beograd!
A new video from the "death night club" in Kočani appeared on social networks, a video of the moment after the fire broke out in which 59 people lost their lives and more than 150 were injured.
By order of US President Donald Trump, extensive material related to the assassination of former President John F. Kennedy was published today. However, nothing epochal new was discovered.
The first session of the first regular session of the Parliament of Serbia continued a little after 10:00 a.m., and the MPs expressed their opinions on the remaining items on the agenda.
Komentari 32
Pogledaj komentare