Tačkice i mrlje u vidnom polju mogu biti znakovi starenja ili umora, ali i način na koji organizam upućuje na opasne bolesti.
“Mrlje koje idu prema dole i izgledaju kao da vam je neko prosuo kutiju žitarica ispred nosa mogu da upućuju na pucanje mrežnjače koja sadrži brojne živce i nervne završetke“, upozorava američki oftalmolog Ričard Rosen.
Svetlosni krugovi su pak, česta pojava kod ljudi koji nose kontaktna sočiva i nastaju zbog sakupljanja proteina ili prljavštine. Ali krugovi mogu biti i jedan od prvih znakova glaukoma.
Rezultati istraživanja pokazuju i da će u bližoj budućnosti jednostavno testiranje oka moći da bude pokazatelj Alchajmerove bolesti u najranijoj fazi.
Takođe, mrlje mogu biti i prvi znak hipertireoze, a osim njih, simptomi su podbulost oko očiju, pojačano suzenje i retko treptanje i retka osetljivost na svetlo, piše „24 sata“.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare