Kako bi pobedio Apple Samsung je rešio da se pre svega obračuna sa samim sobom.
Ako se bilo šta u Samsungovoj konfuziji i predomišljanju prethodnih meseci može izvući kao pozitivno, to je iskrenost. Kompanija je bila konkretna i otvorena kada su razlozi za puštanje prvobitnog modela na tržište i njegovu potpunu marginalizaciju odmah nakon toga u pitanju: Apple je napravio tanji i jeftiniji uređaj kome prvobitni Galaxy Tab 10.1 nije mogao ni prići.
Najviše posla Samsung je čini se imao oko spoljašnjosti novog Taba, budući da sa prvobitnim modelom deli samo plastiku kao materijal od kog je napravljen. U poređenju sa prvobitnim modelom novi Tab je nekoliko delova milimetra širi i duži, ali je zato značajno tanji.
“Tankost” novog modela ujedno je i jedan od njegovih glavnih aduta budući da je Galaxy Tab 10.1 sa 8,6 milimetara u ovom momentu najtanji tablet na svetu, za 0,2 milimetra tanji od iPada.
Galaxy Tab 10.1 realizovan je slično prvobitnom modelu, te su ekran i površina koja ga okružuje bočnom zaobljenom plastikom spojeni sa pozadinskim delom, koji je na modelu koji smo dobili na test bele boje (postoji i model sa crnom pozadinom). Siva bočna plastika sa gornje zadnje strane zalazi centimetar-dva niže, pa su na tom prostoru smešteni kamera i blic.
Tačnije, svi priključci (3,5mm audio, Samsung 30pin konektor za punjač i USB kabl za povezivanje sa računarom), tasteri (power, jačina zvuka) i ostali otvori (mikrofon, zvučnici i slot za SIM karticu) smešteni su duž bočne površine.
Izrada je dobra, kvalitet plastike je istovetan, a što je najvažnije, spojevi su kvalitetno realizovani te je Galaxy Tab 10.1 kompatna i čvrsta celina, uprkos tome što je potpuno plastičan i veoma tanak.
Ostaje utisak da bi još manja masa bila sjajan vetar u leđa najmanjem prečniku na svetu u ovom trenutku, mada valja istaći da je i ovako dosta lagan sa svojih 565 grama (iPad 2 3G "teži" 610g).
Ekran
Novi Galaxy Tab 10.1 nastavlja kontinuitet kada je rezolucija u pitanju, te se, u odnosu na iPad radi o superiornih 1280x800 piksela, što su ujedno istovetne brojke kada je prvobitni model u pitanju.
Samsung je u 10.1 ugradio ekran realizovan svojom Super PLS tehnologijom, koja bi trebalo da bude unapređenje (bolje karakteristike, manja cena) u odnosu na IPS tehnologiju kakve ekrane Apple ugrađuje u svoje proizvode.
Upoređen sa pomenutim konkurentom, Galaxy Tab 10.1 daje nešto bolju sliku, oštriju i življih boja, a zahvaljujući osdnosu dijagonale i rezolucije, Samsung pobeđuje i kada je u pitanju veličina tačke, odnosno broj istih po inču (149 ppi Tab, 132 iPad).
Kamera
Samsung je u 10.1v ugrađivao kameru od 8Mpx koja je sposobna za snimanje video materijala u full HD rezoluciji. Apple je sa druge strane u iPad 2 ugradio 4:3 720p video kameru što je eufemizam za očajnih 0,7 Mpx koliko se dobije nakon elementarnog računa.
Za razliku od obojice, 10.1 ima kameru od 3Mpx što je ozbiljno manje od 10.1v, ali i osetno bolje u odnosu na iPad 2. Ova kamera takođe snima 720p video, ali u wide screen rezoluciji.
Kvalitet fotografija i video materijala koji 10.1 snima je zadovoljavajuć za neupućene i nezahtevne, te ako tablet želite aktivno koristiti i kao kameru (što je samo po sebi diskutabilan koncept) eto argumenta u korist starog modela.
Snaga i prostor
Honeycomb tablet mainstream kada su čipovi u pitanju dobio je još jednog člana, što će reći da 10.1 pogodni Tegra 2, odnosno dva jezgra od jednog gigaherca i adekvatni grafički podsistem. Radne memorije je 1 gigabajt, dok je interni storage dostupan u varijantama od 16, 32 i 64 gigabajta.
Model koji smo imali na testu imao je 16GB memorije, koju nije moguće proširivati karticama za koje slot ne postoji.
Honeycomb, Honeycomb
Pored toga što je Srbija ponovo među prvima kada su nove Android sprave u pitanju, Tabovi koji su stigli kod nas opremljeni su i Samsungovom nadogradnjom podrazumevanog Androida, Touchwizom. Touchwiz znamo jos sa Galaxy S telefona, radi se o sličnoj stvari kao što je HTC Sense, nadogradnja korisničkog interfejsa uz nekolicinu aplikacija. Sam Android takođe je aktuelan, 3.1.
Touchwiz na Honeycombu u ovom momentu znači nešto drugačije fontove, druge ikone, svetle menije i karakteristične Samsungove aplikacije (SocialHub na primer) i widgete koje smo već sretali na njegovim Android telefonima.
Možda najveća nadogradnja na klasičan Honeycomb ugođaj je dodatni meni na dnu ekrana, podrazumevano skriven. Stvar je tako postavljena da je "po defaultu" jedina razlika u odnosu na standardni Android strelica na sredini panela tapom na koju pomenuti Samsungov meni izlazi iz senke.
Taj meni zapravo nije ništa drugo do jedan panel iste visine kao i podrazumevani na kom je poređano 6 ikonica koje predstavljaju Samsungove aplikacije nekoliko namena. Radi se o servisnoj potrebštini kao što je Task menadžer, kalendar, sat, kalkulator, muzički plejer i aplikacija za beleške, kako tektualne tako i crteže.
Ono što ove aplikacija izdvaja je što mogu biti pokrenute kao mali prozori (poput prozora na desktop operativnim sistemima) koje je moguće pomerati po ekranu, ali i maksimizovati. Takva priroda svedoči o nameri da se predvide uobičajene potrebe korisnika kako bi bile opskrbljene aplikacijama koje se lako nalaze i aktiviraju, te ne zauzimaju ceo ekran i ne zahtevaju aktiviranje Androidovog, u veziji 3.1 unapređenog task menadžera.
Android 3.1 sam po sebi više nije nova vest, a ono za čim smo najviše tragali su performanse. Ostale novine su tu, posebno od koristi unapređen task menadžer, dok USB host mogućnosti nismo mogli da proverimo, jer je za to u slučaju ovog uređaja potrebno imati adapter koji će Samsungov tridesetopinski priključak pretvara u USB.
Da li zbog Touchwiza (nismo našli način da ga isključimo ako je to uopšte moguće) ili zbog nečeg drugog, Android koji se dobija uz 10.1 radi skoro identično kao onaj za verziju stariji koji smo probali na 10.1v. To ukupno znači relativno zadovoljavajuće performanse, usporenja u pojedinim momentima, naročito pri menjanju home ekrana sa puno widgeta ili izlaska iz nešto zahtevnijih aplikacija.
Tipična manifestacija ovakvih usporenja je ponašanje slično usporenom snimku kada okruženje zastane pa nastavi ono što je započeto. Valja istaći da se uređaj tokom testa ni jednom nije zakočio ili postao neupotrebljiv, ali ostaje utisak da bi sve to moralo brže. Jednostavno, menjanje home ekrana ne bi smelo da zastajkuje jer je SocialHub widget popunjen aktivnostima sa društvenih mreža, te email klijent bi trebalo da "klizi" bez obzira koliko mejlova bilo u njemu.
Browsing ugođaj je sa druge strane veoma dobar, Androidov web browser funkcioniše brzo i stabilno uz podršku za Flash, koja ugrožava performanse tek pri pregledu i korišćenju kompleksnih sadrzaja napravljenih ovom tehnologijom. Problem sa nedostupnošću aplikacija u Marketu za našu zemlju uočen tokom testiranja Asus EeePad Transformera i Galaxy Taba 10.1v izgleda da je otklonjen, jedino Google Earth nismo mogli da instaliramo sa ovim obrazloženjem. Ostatak priče sa aplikacijama i dalje stoji, većinu na koju naiđete zapravo nije napravljena za tablete već za telefone, one koje jesu obično imaju "Tablet" u imenu. Ostaje da vidimo da li će i koliko novina u distribuciji aplikacija stvari končano dovesti na svoje mesto.
Zaključak
Kada je borba sa samim sobom u pitanju, konstatovati bilo šta sem pobede bilo bi ublažavanje realnosti. Jedino što 10.1v ima na svojoj strani je kamera, za razliku od sjajnih dimenzija, manje mase i boljeg ekrana na 10.1.
Baterija je takođe na papiru za nijansu bolja na novom modelu, što je u praksi značilo 8 do 9 sati mešovitog korišćenja (web, povremena video reprodukcija. Sjajan harvderski potencijal i lakoća rukovanja zahvaljujući dobroj izradi i dimenzijama 10.1 čine apsolutno logičnim izborom.
Borba sa Appleom je pak mnogo kompleksnija i teža stvar, pre svega zato što Apple u ovom momentu pojam tablet drži u svom vlasništvu. Kako bi parirao iPadu, Galaxy Tab 10.1 morao bi biti odlično izrađen, brz, konkuretnan cenom i softverskom platformom. Ako zanemarimo afinitete ka plastici ili aluminijumu može se reći da 10.1 ima prvo, Tegra 2 je dovoljna referenca za drugi plus, gde lakoća zaključivanja prestaje. Softver je nešto komplikovanija materija.
Android za tablete ovakav kakav je u ovom trenutku i sa ponudom aplikacija ne može parirati Appleu. Zaokruženost i dovršenost platforme koju je Apple dostigao Android neće još neko vreme, broj i kvalitet aplikacija koje u ovom momentu možete instalirati na iPad i na Galaxy Tab je neuporediv.
Kao što je pomenuto, Google je prethodnih dana učinio važan korak ka postavljanju dobre osnove za razvoj tržišta aplikacija, što bi, ukoliko Android želi da postane konkurentan trebalo biti dopunjeno kvalitetnim i jeftinijim uređajima, ali i daljim usavršavanjem samog operativnog sistema. Galaxy Tab 10.1 jeste jedan od tih kvalitetnih uređaja koji bi trebalo da skrenu pažnju na Android, koji u ovom momentu završava posao, ali ništa više od toga.
Činjenica da se iPad ne prodaje u Srbiji, priču o ceni čini suvišnom. To je ujedno i odličan uvod u sumarizaciju utiska i rezultata koje je testiranje novog Galaxy Taba proizvelo, odnosno vraćanje u domaću realnost kada su tableti u pitanju.
Najjednostavnije, Samsung Galaxy Tab 10.1 trenutno je najbolji tablet koji možete naći na domaćem tržištu. Ako ste u potrazi za ekranom od 10,1-og inča, takvu lakoću i užitak pri rukovanju uz očuvane performanse i trajanje baterije jednostavno niko na Android tablet tržištu u ovom momentu ne može da pruži.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Bugarska je ove godine preuzela titulu najjeftinije all-inclusive destinacije za letovanje, a na vrhu liste našla se regija Burgasa na obali Crnog mora.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će na velikom skupu Srpske naredne strane 27. i 28. juna u Beogradu biti predstavljen paket za penzionere, koji će poboljšati njihov ekonomski status.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.566. dan, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je teško komentarisati izglede za pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini u ovom trenutku.
Američki helikopter "Apač" koji je pao u blizini Ormsukog moreuza pogođen je iranskim jurišnim dronom "Šahid", preneo je portal Aksios pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika.
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI saopštila je da je u tajnosti podnela prijavu za izlazak na berzu uz potencijalnu procenu vrednosti do bilion dolara, čime se pridružuje konkurentskom Antropiku u trci za privlačenje kapitala.
Kineski humanoidni roboti dominiraju globalnim tržištem i privlače ogromnu pažnju svetske javnosti, ali neki eksperti upozoravaju da stvarna tražnja i dalje zaostaje za proizvodnim kapacitetima.
Dok pojedini proizvođači automobila, kao što su Volkswagen, Audij, Mercedes i Hyundai, vraćaju fizičke komande u kabinu, američki Rivian ide u potpuno suprotnom smeru.
Američki helikopter "Apač" koji je pao u blizini Ormsukog moreuza pogođen je iranskim jurišnim dronom "Šahid", preneo je portal Aksios pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika.
Rat u Ukrajini – 1.567. dan. U ruskom napadu na Harkovsku oblast poginulo je najmanje troje ljudi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razgovarao je sa izaslanicima predsednika SAD Donalda Trampa, Stivom Vitkofom i Džaredom Kušnerom.
Sukob na Bliskom istoku – 102. dan. Američki vojni helikopter "Apač" srušio se u ponedeljak u blizini Ormuskog moreuza. Trampova administracija je primila poruke od Iranaca u kojima se navodi spremnost da prestanu sa pucanjem ako Izrael učini isto.
Glumac Hju Lori priznao je da je bio "pomalo pijan" kada je odgovorio kritičarki "Doktora Hausa", hit-serije u kojoj je glumio od 2004. do 2012. godine.
Doktor Salvador Plasensija, jedan od lekara osuđenih za smrt Metjua Perija, podneo je žalbu na presudu od 30 meseci zatvora, tvrdeći da je delovao više kao diler droge nego kao lekar.
Glumac Entoni Gidera, poznat po ulozi u filmu "Kum 3", preminuo je u 65. godini, tri nedelje nakon što mu je srce iznenada stalo iz za sada nepoznatih razloga.
U epidemiji kolere koja je izbila početkom maja na severoistoku Nigerije preminulo je najmanje 74 osoba, a zaraženo je više od 7.800 ljudi, saopštila je danas organizacija Lekari bez granica.
Pedesettrogodišnji klinički mrtav čovek postao je prva osoba koja je dobila dva bubrega i celu jetru od genetski modifikovane svinje. Opreacija je izvedena u Kini.
Saša Zverev je osvojio titulu na Rolan Garosu pobedom u finalu protiv Flavija Kobolija. Ovaj trijumf ima istorijsku težinu jer teniser od malena boluje od dijabetesa tip 1, što ovaj uspeh čini posebnim.
Bubrezi su jedan od najvažnijih organa u ljudskom telu, a njihov zadatak je neprekidno filtriranje toksina i održavanje ravnoteže tečnosti. Iako često ne razmišljamo o njihovom zdravlju dok se ne pojave problemi, svakodnevna ishrana može imati značajan uticaj.
Naučnofantastični film "Dan razotkrivanja" (Disclosure Day) Stivena Spilberga, u kojem glavne uloge tumače Emili Blant, Džoš O'Konor i Kolin Firt, od sutra stiže u bioskope u Srbiji, a već ga nazivaju njegovim najboljim ostvarenjem u poslednjih 20 godina.
Projekcijom naučnofantastične drame "Avijatičar" reditelja Jegora Mihalkov-Končalovskog danas je u Ruskom domu otvoren Festival ruskog filma, koji će do 30. juna publici u deset gradova Srbije predstaviti savremena ostvarenja ruske kinematografije.
Ana Faris je otkrila da je iz najnovijeg nastavka franšize "Mrak film" izbačena scena u kojoj se šalila na račun kampanje "Budi najbolja" prve dame Melanije Tramp. b
Jedan od najvećih muzičkih superstarova današnjice, Lenny Kravitz, stiže 17. juna na Ušće, gde publiku očekuje open-air spektakl o kojem se već nedeljama priča širom regiona.
Izložba slika makedonskog autora Petra Mazev iz privatne kolekcije Igora Stankovića, pod nazivom "Saga o stvaralačkim nemirima" biće otvorena u petak 12. juna u 19h u Galeriji mts Dvorane, u okviru obeležavanja 30 godina makedonsko-srpskih diplomatskih odnosa.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, u subotu 13. juna organizujemo Clash Royale 1v1 turnir. Ako aktivno igraš i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, pozivamo te da se prijaviš.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, 14. juna organizujemo Hearthstone turnir. Ako igraš HS i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, ovo je prava prilika.
President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić is welcoming the President of the Republic of Angola, João Manuel Gonçalves Lourenço, who is on an official visit to Serbia from June 8 to June 10.
A powerful storm has hit Wellington, the capital of New Zealand, bringing waves of up to nine meters, cancelled flights and ferry services, road closures, and evacuations of residents.
Russia and Belarus are ready to use all available means, including nuclear weapons, to protect the Union State, said Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin.
The death toll from the 7.8-magnitude earthquake on the Richter scale that struck the Sarangani area on the Philippine island of Mindanao on Monday has risen to 37, the Office of Civil Defense (OCD) said.
Kineski humanoidni roboti dominiraju globalnim tržištem i privlače ogromnu pažnju svetske javnosti, ali neki eksperti upozoravaju da stvarna tražnja i dalje zaostaje za proizvodnim kapacitetima.
Gubitak pristupa GPS navigaciji bi napravio potpuni haos u vojnim manevrima. Upravo to bi moglo da objasni zašto Rusija, kako se čini, testira način za ometanje GPS signala širom Evrope.
Kompanija Anthropic, jedna od vodećih svetskih firmi kada je reč o razvoju veštačke inteligencije (AI), podnela je poverljivu prijavu za inicijalnu javnu ponudu akcija (IPO) u SAD.
Plan kompanije OpenAI je da u roku od nekoliko nedelja transformiše ChatGPT u takozvanu "superaplikaciju", prenosi FT pozivajući se na anonimne izvore.
Nakon što je na WWDC 2026 konferenciji premijerno prikazao iOS 27, macOS 27 Golden Gate, iPadOS 27 i watchOS 27, Apple je zvanično potvrdio i listu podržanih uređaja.
Dok pojedini proizvođači automobila, kao što su Volkswagen, Audij, Mercedes i Hyundai, vraćaju fizičke komande u kabinu, američki Rivian ide u potpuno suprotnom smeru.
Opel će da uloži više od milijardu evra u Nemačkoj do 2030. godine, saopštio je Stellantis, a cilj je ojačati proizvodnju i razvoj novih omdela na evropskom tržištu.
Stellantis je opozvao više od 1,3 miliona vozila marke Jeep širom sveta zbog rizika od požara i pozvao vlasnike da parkiraju vozila dalje od objekata i drugih automobila dok se ne sprovede popravka.
Komentari 22
Pogledaj komentare