"El klasiko" za titulu, smetaće im Atletiko, da li će Valensija preživeti?
Šta nas čeka u novoj sezoni španskog fudbala?
Izvor: B92
Foto: Profimedia
Godinama je važio za najjači u Evropi i svetu, zbog dominacije Barselone i Reala u Ligi šampiona. Međutim, deluje da Španci polako padaju.
Fokusirajući se na prelazni rok, deluje da se odnos snaga u LaLigi nije značajno promenio u odnosu na prethodnu.
Jasno je da će Barselona i Real Madrid voditi novu šampionsku bitku.
Aktuelni šampion Barsa deluje nešto ranjivije nego prošle sezone, jer je limitirana finansijskim mogućnostima imala i relativno skroman prelazni rok.
Stiglo je nekoliko zanimljivih pojačanja, pre svih Injigo Martines i Ilkaj Gindoan, ali Katalonci na dan početka šampionata imaju samo 13 registrovanih fudbalera.
Zbog toga će trener Ćavi Ernandes u ekipu uvrstiti i 16-godišnjaka.
Katalonski klub još nije dobio dozvolu La Lige da registruje pojačanja, a u međuvremenu su otišli Serđo Boskets i Frank Kesi, dok je Usman Dembele na izlaznim vratima.
Novina u Barsi je i što ove sezone neće imati podršku Nou Kampa, koji se renovira, već će svoje mečeve igrati na olimpijskom stadionu "Monžuik", kapaciteta 60.000 navijača.
Hej, Džud
Foto: Profimedia
S druge strane, Real je ostao bez svoj udarne igle Karima Benzeme, ali je na Santjago Bernabeu opet stiglo najzvučnije letnje pojačanje.
Džud Belingem bi uz veterane Luku Jovića i Tonija Krosa trebalo da čini dominantan vezni red koji bi trebalo da garantuje "kraljevskom" klubu napad na titulu.
Najveća nepoznanica u Realu je napad, iako su tu Vinisijus i Rodrigo, jer u iščekivanju "bombe Mbape" Benzemin odlazak nadoknadio je samo povratnik Hoselu.
U međuvremenu, Madriđani su doživeli žestok udarac dan uoči starta prvenstva teškom povredom Tiboa Kurtoe, pa se očekuje ekspresan transfer golmana, a to bi mogao da bude David de Hea.
Čeka se Čolova magija
Foto: Profimedia
Nije se mnogo pojačala ni konkurencija, pre svega Atletiko Madrid koji je u centru pažnje bio pre svega zbog neizvesne pozicije 127 miliona evra plaćenog Žoaa Feliksa.
Ne želi ga ni Čelsi, u kojem je bio na pozajmici, a "jorgandžije" se nadaju spasu u vidu Saudijske Arabije.
Najveći Atletikov posao je otkupljen ugovor Antoana Grizmana, te dolazak iskusnog beka Cesara Aspilikuete.
Ipak, glavni adut tima sa "Vande Metropolitano" će opet biti trener Dijego Simeone, jer čim on nije preterano menjao tim, znači da ima sve što mu je potrebno, u finansijskim okvirima.
Agonija na Mestalji
Iz drugog plana bi mogao da se istakne Real Sosijedad, ali oslabljen penzionisanjem Davida Silve.
Napad je pojačao sjajni Adrijan Silva, dok je zadržana okosnica prošlosezonskog tima.
Najveće pitanje je kako će tim iz San Sebastijana da iznese napornu sezonu sa paralelnim nastupom u Ligi šampiona.
Što se tiče ostatka konkurencije – Sevilja, Viljareal, Atletik Bibao i Real Betis bi trebalo da se uključe u bitku za Evropu.
Iznad opasne zone bi trebalo da budu Osasuna i Đirona, dok će borbu za opstanak pre svega da vode povratnici Las Palmas, Alaves i Granada.
Dok je vrlo izvesno da bi iz elite mogla da ispadne nekad moćna Valensija koju su napustili trener Iraola i nekoliko ključnih igrača.
Srbi okupirali Prineje
Foto: Profimedia
Za razliku od ostalih liga "petice", LaLiga je bogata srpskim fudbalerima – gledaćemo njih 12.
Tu su igrači iz svih pozicija u timu – golmani, defanzivni, vezisti pa i napadači.
Većina će imati ograničenu minutažu, ali nema sumnje da će svako od njih dobiti šansu da se izbori za mesto na terenu.
Predrag Rajković je ostao čuvar mreže Majorke, a njegov kolega Marko Dmitrović se bori za mesto među stativama u Sevilji.
Njegov saigrač je vezista Nemanja Gudelj, a od vezista tu su još Uroš Račić (Valensija), Nemanja Maksimović (Hetefe), NjegošPetrović (Granada) i Darko Brašanac (Osasuna).
Defanzivaca je nešto manje, a posao u najvišem rangu španskog klupskog fudbala imaju Srđan Babić (Almerija), Stefan Mitrović (Hetafe), Nikola Maraš (Alaves) i njegov timski kolega Aleksandar Sedlar.
Čast napadača brani samo samo Marko Milovanović iz Almerije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sukobi na Bliskom istoku se šire. Tenzije u regionu Persijskog zaliva rastu nakon što je pogođeno postrojenje na najvećem svetskom nalazištu prirodnog gasa, Južni Pars u Iranu.
Ne prestaju sukobi na Bliskom istoku, već 21 dan. Izraelske snage gađale su Teheran dok Iranci slave Novruz, persijsku Novu godinu. IRCG navodi da su lansirane "teške rakete". Pogođeni i Kuvajt i UAE.
Američka vojska zvanično je poverila budućnost svoje odbrane kompaniji Anduril Industries, potpisivanjem okvirnog ugovora koji bi mogao da dostigne vrtoglavu vrednost od 20 milijardi dolara.
Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Veljko Paunović saopštava spisak igrača koje je pozvao za pripremne utakmice protiv Španije i Saudijske Arabije.
U Palati Srbija održana je sednica Saveta za nacionalnu bezbednost u proširenom sastavu, posvećena energetskoj situaciji, a kojom je predsedavao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je natpise i komentare u hrvatskim medijima da će Srbija ukoliko upotrebi rakete, proći kao u Oluji 1995. godine.
Medijski analitičar Uroš Piper tvrdi da deo novinara i urednika, poput Slobodana Georgieva, Igora Božića i Žakline Tatalović, nastavljaju praksu koju vezuje za Verana Matića, optužujući ih za negativno predstavljanje Srbije u regionu, pišu mediji.
Radnica centra za preradu nuklearnog goriva Orano u La Agu preminula je od meningokoknog meningitisa, nakon čega su uvedene stroge preventivne mere, dok za sada nije utvrđena povezanost sa epidemijom u Engleskoj, saopštili su danas nadležni.
Naučnici su identifikovali molekul iz krvi burmanskih pitona koji smanjuje apetit kod gojaznih miševa, a koji bi mogao da posluži kao osnova za razvoj novih lekova protiv gojaznosti, navodi se u najnovijoj studiji.
Kirsten Danst pridružila se glumačkoj ekipi novog filma iz serijala Minecraft Movie sequel, koji razvijaju Warner Bros. Pictures i Legendary Pictures, prenosi Dedlajn.
Zvezda serije "Schitt’s Creek", Den Livi, vraća se na televiziju u novoj seriji koja je opisana kao spoj smelé porodične komedije i napetog kriminalističkog trilera.
Novo ostvarenje režirao je Martin Makdona, čiji je prethodni film "Duhovi ostrva" (The Banshees of Inisherin), bio nominovan za devet Oskara, a jednu od glavnih uloga igra slavni Džon Malkovič.
Uma Turman otkrila je da je gotovo 20 godina bezuspešno pokušavala da dobije ulogu u komediji, a priliku je dobila tek 2006. u filmu "Moja super bivša", nakon što je, kako kaže, dugo bila zanemarivana van akcionog žanra.
The Office of Foreign Assets Control (OFAC) of the U.S. Department of the Treasury has extended the license for the Petroleum Industry of Serbia (NIS) to operate until April 17, 2026.
The President of Serbia, Aleksandar Vučić, will chair today an expanded session of the National Security Council regarding the energy situation and will present measures in the field of energy.
Conflicts in the Middle East are escalating. Tensions in the Persian Gulf region are rising after a facility at the world’s largest natural gas field, South Pars in Iran, was hit.
Conflicts in the Middle East are escalating. After Israeli airstrikes on Iran's largest gas field, Trump is opposed to continuing attacks on Iranian energy infrastructure. Tehran is threatening retaliation.
U planu je da se 2026. godine u fabrici Stellantis u Kragujevcu proizvede novih 40.000 električnih Citroena C3, rekao je Zoran Burić, direktor marketinga u ekskluzivnom uvozniku Avtonova KAB.
Većina kupaca na Sajmu automobila u Beogradu spremno je da izdvoji od 25.000 do 30.000 evra za kupovinu vozila, a budžet do 50.000 evra se smatra prihvatljivim za premijum modele.
Komentari 4
Pogledaj komentare