TSC bajka: Od druge lige do borbe za LŠ – za četiri godine!
Klub iz Bačke Topole je najbrže rastući fudbalski kolektiv u Srbiji. Mađarski kapital je bio pogonsko gorivo za ljude od struke koji su lansirali TSC.
Izvor: B92
Foto: Starsport/Srđan Stevanović
Ekipa koja je 2018/2019 igrala drugu ligu, u sezoni 2023/2024 takmičiće se u kvalifikacijama za Ligu šampiona.
Ova bajka ne dolazi iz Nemačke, nije Italija, a nije ni Francuska, ne dešava se u Engleskoj, niti Holandiji ili Belgiji, a ni u Portugaliji - Srbija ima klub na koji može da bude ponosna.
Ne treba ni pogađati, TSC je fudbalska tema dana u našoj stvarnosti.
Čast Zvezdi na još jednoj tituli koja se za ovaj klub i očekuje u ovakvoj konkurenciji, naspram nedoraslih rivala, ali ona najbolja priča, ona koja može inspirisati i druge, one manje klubove koji bi da krenu istim putem, dolazi iz Bačke Topole.
Foto: Starsport/Srðan Stevanoviæ
Nekadašnji AIK, klub u kojem su se fudbalski školovali, pored ostalih, Nikola Žigić i Dušan Tadić, preimenovan i "ribrendiran", na pogon mađarskog kapitala, dostiže najveći uspeh u istoriji.
"Viktor Orban, predsednik Vlade Mađarske, otvorio je u Bačkoj Topoli u Srbiji novu fudbalsku akademiju koju je finasirao Fudbalski savez Mađarske sa 9,5 miliona evra. Mađarska je novac uložila u bačkotopolski FK TSC gde su izgrađena četiri sportska terena, smeštaj i ostala infrastuktura, a najavljena je i obnova starog gradskog stadiona", glasila je vest iz septembra 2018. godine.
Pet godina kasnije TSC je remijem sa Vojvodinom obezbedio drugo mesto na tabeli i prohodnost u kvalifikacije za evropsku elitu.
"Europe we are coming" (Evropo, stižemo), ova poruka bila je ispisana na majicama igrača nakon meča sa Vojvodinom, tokom slavlja, i ona nedvosmisleno upućuje na to kom pravcu žele da idu u TSC.
Jasno je, ovde se neće zaustaviti. Ambicije su velike, ali realne, Apetiti rastu iz dana u dan.
Foto: Starsport/Srðan Stevanoviæ
I tada, te 2018. godine kada je Orban otvarao supermoderni trening centar, bilo je jasno da je TSC nešto dobro, nešto veliko i važno, nešto što je bilo potrebno srpskom fudbalu, I nešto što će - trajati.
Klub je već počeo da ubire plodove svog rada. Brže nego što je bilo ko očekivao. U međuvremenu je sagrađen i moderan stadion, baš po meri grada i kluba. Sve deluje kao savršena priča koja se dešava negde u Evropi, a ne u učmalom srpskom fudbalskom ambijentu.
Ni najveći optimisti u TSC, gazda Janoš Žemberi i njegova desna ruka, sportski direktor Sabolč Palađii, nisu ni sanjali ovakav scenario za tako kratak period.
Ipak, ono što je dovelo klub iz Bačke Topole do najvećeg uspeha u istoriji je iznad svega i pre svega stručan i posvećen rad.
Bez znanja ne bi bilo svega ovoga čemu danas svedočimo.
Foto: Pedja Milosavljevic/STARSPORT
Akademija "Puškaš" ima velikog udela u tome, u razvoju stručnog trenerskog kadra TSC Akademije, ona stoji i iza Fudbalskog kluba Videoton, čiji je najpoznatiji navijač upravo mađarski premijer Orban.
"Što se tiče Puškaš akademije, nekako gledamo da u ovaj naš fudbal unesemo malo drugačijeg sistema. Puškaš akademija je akademija gde je sve na svom mestu, gde sve jako lepo funkcioniše. Mi samo želimo da u takve okvire stavimo ove naše igrače, što će nam sigurno doneti još bolje rezultate. Imamo sjajnu saradnju sa Fudbalskim savezom Mađarske, ali takođe je i dobra saradnja sa FSS, od koga smo na poklon dobili jedan veštački teren manjih dimenzija koji će koristiti naši najmlađi igrači, početnici", rekao je sportski direktor TSC-a Sabolč Palađi o saradnji sa Akademijom "Puškaš".
Klub iz Bačke Topole ispisuje najlepše stranice svoje istorije i teži velikim delima.
Na redu je novi iskorak za TSC i najveći mogući izazov - kvalifikacije za Ligu šampiona.
Kako god da se završi ishdoi dvomeča sa rivalom, jedno je sigurno, klub iz Bačke Topole je tek uzleteo i nema nameru da se zaustavi.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Završen je jedanaesti dan sukoba Irana sa Amerikom i Izraelom. Izraelska vojska izdala je danas saopštenje u kojem se navodi da je započela "talas udara" na Teheran.
Završen je dvanaesti dan sukoba na Bliskom istoku. Iran je napao raketama i dronovima više zemalja regiona, uključujući Izrael, Katar i Ujedinjene Arapske Emirate, dok Izrael i SAD uzvraćaju vazdušnim udarima na iranske ciljeve.
Trinaestog dana sukoba između Irana, Izraela i SAD nastavili su se napadi širom regiona – rakete i dronovi gađali su ciljeve u Zalivu, a nastavili su se i vazdušni udari na iransku teritoriju.
Nakon druge presude kojom američki sudovi odbijaju žalbu Hrvatske u arbitraži oko gasnog biznisa s MOL-om, naftni konsultant Jasminko Umićević tvrdi da se mađarska kompanija teško može naplatiti.
Trinaestog dana sukoba između Irana, Izraela i SAD nastavili su se napadi širom regiona – rakete i dronovi gađali su ciljeve u Zalivu, a nastavili su se i vazdušni udari na iransku teritoriju.
Iranski Nacionalni savet otpora (NCRI), organizacija Iranaca u egzilu, objavila je da želi da uspostavi privremenu vladu ako vladari zemlje u Teheranu budu svrgnuti.
Rat u Ukrajini – 1.478. dan. Dronovi su napali skladište nafte u Tihorečkom okrugu Krasnodarske Pokrajine u Rusiji, a požar se proširio na 150 kvadratnih metara, naveo je ruski operativni štab te oblasti.
Trinaestog dana sukoba između Irana, Izraela i SAD nastavili su se napadi širom regiona – rakete i dronovi gađali su ciljeve u Zalivu, a nastavili su se i vazdušni udari na iransku teritoriju.
Iranski Nacionalni savet otpora (NCRI), organizacija Iranaca u egzilu, objavila je da želi da uspostavi privremenu vladu ako vladari zemlje u Teheranu budu svrgnuti.
Rat u Ukrajini – 1.478. dan. Dronovi su napali skladište nafte u Tihorečkom okrugu Krasnodarske Pokrajine u Rusiji, a požar se proširio na 150 kvadratnih metara, naveo je ruski operativni štab te oblasti.
Dok ceo svet prati sukobe na Bliskom istoku, kao moguće mete iranskih napada na Zapadnom Balkanu pominju se Albanija i tzv. Kosovo, piše Jutarnji list.
Glumica Džejmi Li Kertis otkrila je da je svojevremeno mislila kako će se njena karijera završiti nakon filmskog hita iz 2003. godine, komedije "Šašavi petak" (Freaky Friday), u kojoj je glumila sa Lindzi Lohan.
Ženska pop grupa "Pussycat Dolls", koja je početkom 2000-ih osvojila muzičku scenu hitovima kao što su "Buttons", "Don’t Cha" i "I Don’t Need A Man", vraća se na muzičku scenu – ovog puta kao trio.
Iran je na listu potencijalnih meta stavio kancelarije i imovinu velikih američkih tehnoloških kompanija koje posluju u regionu, preneli su iranski državni mediji.
Google je nedavno najavio uvođenje novih funkcija za produktivnost zasnovanih na veštačkoj inteligenciji unutar svojih aplikacija, koje će od sada koristiti Gemini za određene zadatke.
Novi Android telefoni i drugi slični uređaji uskoro će dobiti značajno ubrzanje performansi. Google je objavio detaljno objašnjenje kako će se to postići.
Komentari 45
Pogledaj komentare