Norveški Telenor bi mogao da tuži Srbiju za milionsku odštetu zbog toga što Srbija nije ispunila obaveze koje je preuzela prodajom licence za fiksnu telefoniju.
Izvor: B92, Danas
Članovima UO RATEL-a koji treba da reše spor Telenora i Telekoma Srbije je istekao mandat, a novi zakon odlaže funkcionisanje tog tela za šest meseci.
Ukoliko Skupština pre donošenja zakona ne imenuje novi Upravni odbor RATEL-a, Telenor neće uspeti na vreme da zakupi infrastrukturu i tako neće biti u mogućnosti da do kraja januara počne sa pružanjem usluga.
Ministarka telekomunikacija Jasna Matić potvrdila je za B92 da bi Telenor mogao da tuži Srbiju za odštetu, zbog toga što država nije ispunila obaveze koje je preuzela za izdavanje fiksne telefonije. Ona se međutim nada da do tužbe neće doći.
"Mislim da Telenor ipak neće da tuži Srbiju već da će se problem zakupa infrastrukture rešiti. Iako Upravni odbor RATEL-a sada nema pun legitimitet on jeste legalan i kao takav treba da donese odluku koja će rešiti nesporazum Telenora i Tekoma Srbija oko zakupa imovine", kaže Matić.
Odluku o rešenju spora oko zakupa infrastrukture RATEL će doneti danas, ubeđena je ministarka telekomunikacija, a u RATEL-u nam je rečeno da je sednica tog tela u toku, ali nisu mogli da nam detaljnije kažu šta je na dnevnom redu.
Da je ovaj scenario veoma moguć potvrdio je i predsednik UO RATEL-a Jovan Radunović, kojem je krajem maja istekao mandat dok je ostalim članovima UO mandat istekao pre godinu ili čak dve.
“Novi zakon o elektronskim komunikacijama propisuje da će u roku od 30 dana od stupanja na snagu biti raspisan konkurs na kojem bi bili izabrani novi članovi UO. Ta procedura traje najmanje još četiri meseci dok ih Skupština ne izabere”, kaže Radunović.
On navodi da to znači da praktično pola godine niko neće upravljati RATEL-om zbog čega će donošenje odluke u sporu Telenora i Telekoma biti odloženo, pa će ta kompanija pretrpeti veliku štetu jer i sama neće moći da ispuni ugovor koji je potpisala prilikom kupovine licence za fiksnu telefoniju.
Inače, sadašnji članovi Upravnog odbora RATEL-a izabrani su u vreme kada je ministar za infrastrukturu bio Velimir Ilić, u čijoj je to bilo nadležnosti. Ilić je trenutno predsednik Odbora za saobraćaj i veze Skupštine Srbije koji je za ponedeljak zakazao sednicu i nada se da će do tada stići predlog o produžavanju mandata članovima te agencije.
"Ovo je sramota da u najgorem momentu za telekomunikacije, kad se razgovara o privatizaciji Telekoma, kada se odlučuje o biti i ne biti, kada sindikati traže sastanak nemaju sa kim da se sastanu. Jer prošli put RATEL je došao na sastanak sa sindikatima, ali kažu: “Ljudi mi smo nelegitimni. Vi možete da pričate ali mi sutra možda nismo tu i ništa ne možemo da rešimo jer je nama mandat istekao”, rekao je Ilić.
Bivša ministarka za telekomunikacije Aleksandra Smiljanić smatra da je problem što su sastavi Upravnih odbora ustvari rezultat koalicionog dogovora.
"Ukoliko dođe do takve neke tužbe onda je Srbija u vrlo nezavidnoj situaciji jer je Telenor velika kompanija koja ima prihod veći od budžeta Srbije i kao takva može da angažuje najbolje advokate. Sa njima će borba biti vrlo teška", upozorava bivša ministarka za telekomunikacije.
Još jedno škakljivo pitanje koje bi moglo da dovede državu u problem sa Telenorom jeste i slaba sudska praksa u oblasti koju reguliše RATEL, navodi predsednik upravnog odbora Jovan Radunović.
On podseća da je, u slučajevima kada operateri ne mogu međusobno da se dogovore, RATEL nadležan da donese odluku koja zamenjuje ugovor između operatera. Ta odluka je konačna i izvršna, ali operater koji smatra da je oštećen može da se žali sudu.
“Međutim, pošto u ovom trenutku ne postoji sudska praksa za ovakve slučajeve, iz bojazni da sud ne napravi grešku, može se desiti da stavi privremenu meru na izvršenje odluke RATEL-a. Na taj način, sud onemogućava regulaciju. Ne sporim sudsku odluku i ne mislim da utičemo na sud, ali ako donese privremenu meru to utiče na regulaciju i pomaže operatoru koji se žalio”, ističe Radunović.
On podseća na primer kada je kod rešavanja problema interkonekcije između Telekoma i Medija vorksa RATEL morao da donese rešenje na koje se Telekom žalio sudu. Sud je doneo privremenu meru obustave sprovođenja tog rešenja.
„Tako je sud zaštitio Telekom da ne mora da sprovede našu odluku i to će se dešavati i dalje“, ističe Radunović i dodaje da očekuje da Telekom podnese žalbu sudu i na rešenje koje će uskoro biti doneto u sporu Telenora i Telekoma i da i na taj način norveška kompanija bude sprečena da počne da pruža usluge.
Telekom Srbija: Netačni navodi RATEL-a
Sa druge strane, Telekom Srbije se saopštio da „nije tačno da Ratel ne može da odlučuje, jer je njihov mandat važeći dok se ne izaberu novi članovi“.
"Izjava predsednika RATEL-a je u celosti netačna i neodgovorna“, navodi se u saopštenju Telekoma o dodaje da „nije tačno da postoji bilo koji drugi razlog zašto treći fiksni operator, pored Telekom Srbija i Orion Telekoma, nije počeo da radi osim toga sto RATEL svoju konačnu odluku o tom pitanju dovodi u vezu sa reizborom članova RATEL-a“.
„Dalja liberalizacija tržišta ne sme biti talac ličnih ambicija i postavljenja. RATEL mora da donosi odluke iz svoje nadležnosti, kompanije moraju da primenjuju te odluke, a kada bilo koja kompanija proceni da joj je odlukom RATEL-a narušeno neko pravo, može da se obrati pravosudnim organima na koje je takođe danas izvršen pritisak od strane RATEL-a tvrdnjom da sudije nemaju dovoljno znanja“, dodaje sa u saopštenju.
Telekom Srbija navodi da „podržava usvajanje novog, modernog zakona koji potpuno liberalizuje tržište i omogućuje istu šansu svim kompanijama na njemu. Glas protiv usvajanja zakona jeste glas protiv modernizacije i uređivanja tržišta i drustva u celini“.
„Apelujemo na državne organe i sam RATEL da ovaj regulator nastavi sa obavljanjem svog posla i da svako radi svoj posao jer će samo tako biti dobro i građanima i investitorima i državi i društvu u celini", dodaje se u saopštenju Telekoma Srbija.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Slobodan Boba Živojinović, nekadašnji prvi teniser sveta u dublu, ostavio je dubok trag u tenisu, ali je njegov privatni život obeležila i jedna od najvećih porodičnih drama u Srbiji.
Rat u Ukrajini – 1.609. dan. Ujedinjene nacije upozorile su da je broj civilnih žrtava u Ukrajini u prvoj polovini godine porastao za 37 odsto u odnosu na isti period prošle godine, navodeći je glavni razlog sve učestaliji napadi dronovima.
Rat u Ukrajini – 1.610. dan. Dve osobe su poginule, a pet je povređeno u ukrajinskom vazdušnom napadu na Krim tokom noći. U ruskom napadu na Zaporožje povređeno je 25, među kojima je šestoro dece.
Rat u Ukrajini – 1.611. dan. Ukrajinski napadi su izazvali velike požare i haos u više gradova Rusije, posebno u Sankt Peterburgu. Meta napada bili su logistički centri kompanije Vajldberis, poznate kao "ruski Amazon".
Potpredsednik i internacionalni sekretar SNS Ana Brnabić primila je delegaciju omladine Demokratskog zbora (NEDISY), najveće kiparske političke stranke i sestrinske organizacije SNS u okviru Evropske narodne partije, koju predvodi predvodi Demos Georgiadis.
Potpredsednik i internacionalni sekretar SNS Ana Brnabić primila je delegaciju omladine Demokratskog zbora (NEDISY), najveće kiparske političke stranke i sestrinske organizacije SNS u okviru Evropske narodne partije, koju predvodi predvodi Demos Georgiadis.
Rat u Ukrajini – 1.611. dan. Ukrajinski napadi su izazvali velike požare i haos u više gradova Rusije, posebno u Sankt Peterburgu. Meta napada bili su logistički centri kompanije Vajldberis, poznate kao "ruski Amazon".
Stižu prve fotografije iz Kijeva nakon što je ruska raketa pogodila područje gde se danas održavala izložba o oružju. U napadu je poginulo najmanje deset osoba, a više od 100 je povređeno.
U Univerzitetskom kliničkom centru u Nišu se nalazi dvoje Nišlija povređenih u Crnoj Gori, izjavio je danas pomoćnik direktora ove zdravstvene ustanove doc. dr Aleksandar Nikolić.
Blokaderi su 14. avgusta prošle godine izazvali brutalno nasilje na ulicama Valjeva gde su uništavali prostorije SNS, prostorije grada, a zatim su krenuli na policajce, piše 24sedam.
Balkanska trap i R&B kraljica, muzička superzvezda i umetnica koja redefiniše regionalni zvuk, Senidah, po prvi put stiže u Niš. Veliki solistički koncert zakazan je za 22. oktobar u Hali Čair, u organizaciji SKYMUSIC i Music Week Concerts.
Istraživači ocenjuju da ovo otkriće ne samo da ukazuje na postojanje nove vrste nebeskih tela, već i pokazuje da procesi nastanka planetarnih sistema mogu da budu znatno raznovrsniji nego što se ranije pretpostavljalo.
Kako se sumnja, učesnici sukoba međusobno su se udarali rukama, nogama, ali i različitim predmetima, dok se na snimcima koji kruže društvenim mrežama može videti da su tokom tuče letele i staklene flaše.
Robi Vilijams ponovo se oglasio povodom viralnog snimka sa finala Svetskog prvenstva, nakon što su gledaoci tokom njegovog intervjua primetili da mu iz usta ispada bela supstanca.
Kris En Boldt bila je redovan gost na porodičnim okupljanjima i često se pojavljivala u javnosti sa Benom Aflekom, njegovom tadašnjom suprugom Dženifer Lopez i njihovom decom.
Matičnjak se najčešće koristi u obliku čaja ili kao dodatak jelima. Može se piti samostalno ili u mešavinama biljnih čajeva, dok se sveži listovi često dodaju salatama i osvežavajućim napicima.
Često slušamo koliko je važno da deca čitaju. A da li se nekad zapitamo kolika je odgovornost na roditeljima da usade deci tu ljubav? To je jedna od tema emisije "Zdrava nacija".
Stopa petogodišnjeg preživljavanja kod melanoma koji se leči pre nego što se proširi na limfne čvorove iznosi čak 99 odsto. Zato je informisanost o mladežima i drugim promenama na koži od ključnog značaja za rano otkrivanje.
Iako nijedna namirnica sama po sebi nije garancija dugog života, nauka pokazuje da upravo ovakav način ishrane može značajno doprineti zdravijem starenju i smanjiti rizik od brojnih hroničnih bolesti.
Telefon danas dospeva u dečje ruke mnogo pre nego što dete nauči da čita. Dovoljan je jedan dodir da se slika pokrene, boje promene i pojavi novi sadržaj.
Ljubitelji svetskog rok zvuka 29. avgusta na Ušću imaće priliku da čuju muzičku ekipu koja je sa Markom Noflerom osvajala najveće svetske stadione i učestvovala u prodaji više od 120 miliona albuma.
Paramount Pictures predstavio je prvi trejler za film "Ebenezer", mračnu verziju Dikensove "Božićne priče" (A Christmas Carol) koju je režirao Ti Vest.
An international team of astronomers has discovered the first possible natural satellite outside the Solar System, known as an "exomoon," orbiting a dead star, according to a study published in the scientific journal Nature.
Air traffic in Tivat was temporarily suspended due to an unusually high concentration of birds on the runway, and further disruptions to the flight schedule cannot be ruled out during the day.
Hurricane Fausto has strengthened into a Category 2 storm over the Pacific Ocean and is expected to approach the Hawaiian Islands next week, U.S. meteorologists said today.
Minsk has shared information with Warsaw regarding preparations for a terrorist attack on Polish territory, Belarus's Ministry of Foreign Affairs said last night.
A session of the Serbian Parliament will be scheduled for Monday, 27 July, when it will be determined whether the parliamentary majority still has confidence in Djuro Macut’s government, Serbian Parliament Speaker Ana Brnabić said.
Google menja politiku skladištenja i počinje da ubraja sve Android rezervne kopije (SMS, pozive i podešavanja) u prostor Google naloga. Korisnici imaju 45 dana da prilagode memoriju pre pauziranja bekapa.
Apple je zakrpio bezbednosni propust u iCloud+ funkciji Hide My Email koji je razotkrivao prave adrese korisnika. Ipak, stručnjaci upozoravaju da bi podaci i dalje mogli ostati izloženi u starim dnevnicima.
Meta je počela da gasi Instagram naloge koji koriste njene pametne naočare za tajno snimanje i uznemiravanje ljudi. Zbog sve učestalijih zloupotreba, kompanija je uvela i softverske blokade za hakovane uređaje.
Federalni sud odobrio je istorijsku nagodbu od 1,5 milijardi dolara u tužbi pisaca protiv kompanije Anthropic, koja je koristila piratske knjige za treniranje AI modela Claude. Autori dobijaju oko 3.000$ po delu.
Istraživanje pokazuje da plaćanje otkupa hakerima ne garantuje bezbednost. Preko trećine kompanija ponovo bude ucenjeno, dok napadači zadržavaju ukradene podatke i nastavljaju sa iznudama.
Mitsubishi nastavlja da zagreva atmosferu pred svetsku premijeru novog Pajera, koja je zakazana za jesen 2026. godine. Nakon što je objavio prve tizere, japanski proizvođač je organizovao zatvorenu prezentaciju novog terenca.
Austrijsko Ministarstvo saobraćaja objavilo je novi katalog saobraćajnih kazni, koji donosi značajno veće novčane kazne za vozače. Kazne će u proseku biti veće za oko 50 odsto.
Aston Martin je kroz svoju istoriju čak sedam puta bankrotirao, a sada je ponovo bio suočen sa ozbiljnim finansijskim problemima. Britanski proizvođač sada je uspeo da obezbedi 735 miliona dolara novog finansiranja.
Generalni direktor kompanije He Sjaopeng izjavio je da bi SAD mogle da postanu jedno od najvažnijih tržišta za budući rast kompanije, ukoliko se poprave politički odnosi između Vašingtona i Pekinga.
Komentari 46
Pogledaj komentare