"Hoteli u Srbiji skoro prazni, stanje je za plakanje"

Hoteli u Srbiji su skoro prazni i stanje je "za plakanje", rekao je predsednik UO Poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Aleksandar Vasilijević.

Izvor: B92

Utorak, 17.11.2020.

15:37

Foto: Depositphotos/kalinovsky

Predstavnik HORES-a je rekao da je popunjenost hotelskih kapaciteta u Beogradu od 15 do 20 odsto, a da je jedino u prvih osam dana novembra bila u proseku 30 odsto jer su ih delimično napunili turisti iz Izraela.

"U Izraelu zbog pandemije ne rade restorani i ograničeno je kretanje u zemlji, pa je zbog toga dosta njih bilo u Srbiji", rekao je Vasilijević, koji je i direktor hotela Radisson Collection u Beogradu.

Dodao je da je prošle godine u Srbiji boravilo 40.000 turista iz Izraela, a ove godine od septembra do 8. novembra oko 20.000.

"Izrael je sada Srbiju stavio na crvenu listu pa su odložena planirana putovanja i ne znam šta ćemo sada. Umesto prodajom kapaciteta, više se bavimo generalnim spremanjem hotela", rekao je Vasilijević.

Istakao je da 20 godina radi u hotelijerstvu i da je "uvek znao da nađe goste, a da sada nema rešenje kao što ga nemaju ni u Evropi".

U Beogradu je, prema njegovim rečima, nekoliko hotela verovatno zatvoreno jer ih nema na buking listi, a u Evropi prave kalkulacije da li je isplativije raditi sa oko deset odsto kapaciteta ili ih zatvoriti.

"U Španiji ne radi 30-40 odsto hotela, u Francuskoj i Italiji od 10 do 20 odsto, u Ljubljani verovatno ni jedan", rekao je Vasilijević. Dodao je da je prosečna "okupiranost" hotela koji rade u Češkoj šest odsto, u Irskoj i Belgiji 15 odsto, Holandiji 12 odsto, Portugaliji 14 i Austriji 16 odsto. On je rekao da situacija nije bolja ni kod rezervacija za sledeća tri meseca, jer je "okupiranost" hotela, računajući od 2. novembra u Evropi u proseku od pet do deset odsto, a samo za vreme katoličkog božića i Nove godine u proseku oko 20 odsto.

Grupacija Radisson Collection ima 40 hotela čiji menadžment, takođe, ne zna šta da radi u ovoj kriznoj situaciji. "Pomoć države hotelima u Srbiji je mnogo značila i sada je 'razvlačimo' i ne otpuštamo zaposlene jer će to uticati da ubuduće mladi beže iz tog sektora, pa ne možemo naći radnike", rekao je Vasilijević.

Hoteli su, prema njegovim rečima, prvi osetili posledice pandemije virusa korona i poslednji će se oporaviti. "Da nije bilo državne pomoći do sada bi bilo zatvoreno 40 odsto hotela u Srbiji, a ako se nastavi pandemija verovatno će prvo ključ u bravu staviti manji hoteli", rekao je Vasilijevi

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: