Automobili

Petak, 24.12.2021.

11:16

Više od polovine opština bez javnih punjača za električne automobile

Nedovoljna infrastruktura mogla bi znatno da uspori elektrifikaciju drumskog saobraćaja u Nemačkoj.

Autor: Izvor: B92, Automobili.ba

Više od polovine opština bez javnih punjača za električne automobile
Foto: Nick Starichenko/Shutterstock

U Nemačkoj je "električna revolucija" u punom jeku. Električni automobili se dobro prodaju, ali, kako pišu lokalni mediji, više od polovine opština nema ni jedan javni punjač za vozila na struju.

Prema podacima koje je objavio Berliner morgenpost, u Nemačkoj postoji ukupno 25.376 javnih lokacija za punjenje (podatak od 1. novembra), odnosno 49.207 zasebih punjača.

Možda ćete pomisliti kako mi o takvim rezultatima možemo samo da sanjamo. Nemce, međutim, brine nešto drugo. Kako se pokazalo, od 10.796 opština, čak 6.516 nema ni jedan jedini javni punjač.

Situacija nije dobra čak ni u Bavarskoj, koja je prilično bogata u Nemačkim okvirima. U 994 od 2.056 opština do sada nije postavljen ni jedan javni punjač.

Sa druge strane spektra, kao značajan izuzetak, nalazi se Severna Rajna-Vestfalija, jer samo 8 od 396 opština nemaju punjače.

Situaciju su već kritikovali članovi pojedinih političkih partija. Jer, kako će električna revolucija da uspe ako se električni automobili ne mogu puniti "u gradu"?

Problem nedostatka široko pristupačnih punjača tiče se uglavnom ruralnih opština – zato političari traže da se, umesto da se upumpaju milijarde evra u subvencije za nabavku novih električnih automobila, barem deo tog iznosa utroši na poboljšanje infrastrukture za punjenje istih.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zagrmeo je: Mrtva je

Ideja da EU koristi zamrznutu rusku imovinu, koja se uglavnom nalazi u Briselu, kako bi finansirala Ukrajinu mrtva je jer postoji manjina koja je protiv toga, izjavio je danas madjarski premijer Viktor Orban.

10:16

18.12.2025.

7 h

Podeli: